niebieska truskawka ciekawostki niebieskie truskawki

Niebieskie truskawki. Pora na zmianę koloru!

Czas czytania:2 minut/y, 38 sekund/y

Jakiego koloru są truskawki? Nawet dziecko odpowie, że są czerwone. Wszystko jednak wskazuje na to, że lada chwila odpowiedź nie będzie taka oczywista. Do Polski od jakiegoś czasu trafiają… niebieskie truskawki. Skąd się wzięły, jak smakują, gdzie kupić nasiona?

Kto chce zobaczyć niebieskie truskawki na własne oczy i spróbować jak smakują, może sprowadzić nasiona z Chin. Kilkaset nasionek nawet za kilka złotych (a więc kwota dostępna dla każdego) i żyłka działkowca spowoduje, że wiosną wyrosną w twoim ogródku niezwykłe rośliny, na których wkrótce pojawią się niebieskie truskawki.

Skąd wzięły się niebieskie truskawki?

Oczywiście chodzi o genetykę i krzyżowanie. Skoro już kilkaset lat temu w Holandii hodowcy tworzyli co chwilę nowe, nieznane wcześniej gatunki tulipanów, mające oryginalne kształty oraz kolory, dlaczego w XXI wieku, gdy genetyka poszła naprzód, naukowcy i hodowcy nie mieliby robić podobnych eksperymentów na truskawkach?

Doniesienia o genetycznym modyfikowaniu truskawek kilka lat temu dochodziły z USA. Podobno z pływających w wodach Arktyki ryb fląder pobrano gen, który dodano do genotypu truskawek. Spowodował on nie tylko zmianę koloru owoców, ale przede wszystkim miał za zadanie spowodować, aby rosnąca na krzaczku truskawka nie zamarzała w minusowych temperaturach.

Próby w warunkach laboratoryjnych miały być tylko naukową “zabawą” nad współczesnymi możliwościami genetyki. Nigdy nie miały wyjść poza laboratorium. A skoro udało się Amerykanom, dlaczego nie miałoby udać się naukowcom z innych krajów, na przykład z Chin?

niebieskie truskawki blue strawberry
Czy za jakiś czas niebieskie truskawki (blue strawberry) sprawią, że zapomnimy o znanych od zawsze, czerwonych truskawkach? Miejmy nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie

Czy ten niebieski owoc jest bezpieczny dla zdrowia?

Prawdopodobnie jest to na tyle nowy produkt, że jeszcze nie zbadano czy może mieć negatywny wpływ na organizm osób, które go zjadają. Nie słyszeliśmy jednak, żeby ktoś protestował w związku ze sprowadzaniem do Polski nasion niebieskich truskawek albo sprzedażą ich sadzonek w Polsce oraz innych krajach.

Gdzie kupić niebieskie truskawki?

O zakupie nasion z Chin już napisaliśmy. Nie należy się dziwić, że niektórzy z zakupionych nasion hodują sadzonki, które można kupić w Internecie. Kto nie ma cierpliwości i nie zna się na hodowli roślin, może więc nabyć sadzonki niebieskich truskawek. Wystarczy je zasadzić, podlewać i czekać na niebieskie owoce. A potem skosztować i sprawdzić czy ich smak różni się od truskawek, które znamy od zawsze. Od owoców naszego dzieciństwa, które kochają (nie tylko) polskie dzieci.

Kolorowa przyszłość żywności i niebezpieczeństwa genetyki

Obecnie przeprowadzane w laboratoriach mutacje genetyczne i ich sukcesy powodują, że zastanawiamy się, a nawet obawiamy, co będzie w przyszłości. Niebieski banan, fioletowe ziemniaki w żółte kropki? Słoń z głową muchy, wyhodowane w laboratorium pająki-giganty? Człowiek ze skorupą żółwia? Niewykluczone, że dalsze eksperymentowanie genetyczne przyniesie niespodzianki oglądane do niedawna jedynie w horrorach science-fiction. Na szczęście wiele państw wprowadza ograniczenia prawne. Bo dla niektórych naukowców etyka nie istnieje.

Na zakończenie

Gdy tekst który przeczytałeś, Sadurski.com opublikował na początku 2018 roku, wywołał ogromne zainteresowanie. Mailowały i telefonowały osoby, sądząc, że jesteśmy sprzedawcą nasion i sadzonek, że będziemy udzielać różnych wskazówek związanych z niebieskimi truskawkami. Wciąż nie zmieniamy jednak profilu naszego portalu z ciekawostkami i humorem, działającego od ponad 20 lat.

Niebieskie truskawki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o borówkach
> Cytryna ciekawostki
> Kiwi ciekawostki

skóra pielęgnacja skóry Poprzedni post Pielęgnacja skóry krok po kroku – schemat pielęgnacji
sylwestrowe informacje noworoczne zabawa sylwestrowa bal sylwestrowy Następny post Niezwykłe ciekawostki na Sylwestra i Nowy Rok