Nowość: niebieskie truskawki

niebieska truskawka ciekawostki niebieskie truskawki

Jakiego koloru są truskawki? Nawet dziecko odpowie, że są czerwone. Wszystko jednak wskazuje na to, że lada chwila odpowiedź nie będzie taka oczywista. Do Polski od jakiegoś czasu trafiają… niebieskie truskawki. Skąd się wzięły, jak smakują, gdzie kupić nasiona?

Kto chce zobaczyć niebieskie truskawki na własne oczy i spróbować jak smakują, może sprowadzić nasiona z Chin. Kilkaset nasionek za kilka złotych (a więc kwota dostępna dla każdego) i żyłka działkowca spowoduje, że wiosną wyrosną w twoim ogródku roślinki, na których wkrótce pojawią się niebieskie truskawki.

Skąd wzięły się niebieskie truskawki?

Oczywiście genetyka i krzyżowanie. Skoro już kilkaset lat temu w Holandii hodowcy tworzyli co chwilę nowe, nieznane wcześniej gatunki tulipanów, mające oryginalne kształty, a nawet kolory, dlaczego w XXI wieku, gdy genetyka poszła naprzód, naukowcy i hodowcy nie mieliby robić podobnych eksperymentów na truskawkach?

Doniesienia o genetycznym modyfikowaniu truskawek kilka lat temu dochodziły z USA. Podobno z pływających w wodach Arktyki ryb fląder pobrano gen, który dodano do genotypu truskawek. Spowodował on nie tylko zmianę koloru owoców, ale przede wszystkim miał za zadanie spowodować, aby rosnąca na krzaczku truskawka nie zamarzała w minusowych temperaturach.

Próby w warunkach laboratoryjnych miały być tylko naukową „zabawą” nad współczesnymi możliwościami genetyki. Nigdy nie miały wyjść poza laboratorium. A skoro udało się Amerykanom, dlaczego nie miałoby udać się naukowcom z innych krajów, na przykład z Chin?

Czy niebieskie truskawki są bezpieczne dla zdrowia?

Prawdopodobnie jest to na tyle nowy produkt, że jeszcze nie zbadano czy może mieć negatywny wpływ na organizm osób, które go zjadają. Nie słyszeliśmy jednak, żeby ktoś protestował w związku ze sprowadzaniem do Polski nasion niebieskich truskawek albo sprzedażą ich sadzonek w Polsce.

Gdzie kupić niebieskie truskawki?

O zakupie nasion z Chin już napisaliśmy. Nie należy się dziwić, że niektórzy z zakupionych nasion hodują sadzonki, które można kupić w Internecie. Kto nie ma cierpliwości i nie zna się na hodowli roślin, może więc nabyć sadzonki niebieskich truskawek. Wystarczy je zasadzić, podlewać i czekać na niebieskie owoce. A potem skosztować i sprawdzić czy ich smak różni się od truskawek, które znamy od zawsze.

Przyszłość żywności

Obecnie przeprowadzane w laboratoriach mutacje genetyczne i ich sukcesy powodują, że zastanawiamy się, a nawet obawiamy, co będzie w przyszłości. Niebieski banan, fioletowe ziemniaki w żółte kropki? Słoń z głową muchy, wyhodowane w laboratorium pająki-giganty? Człowiek ze skorupą żółwia? Niewykluczone, że dalsze eksperymentowanie genetyczne przyniesie niespodzianki oglądane do niedawna jedynie w horrorach science-fiction. Na szczęście wiele państw wprowadza ograniczenia prawne. Bo dla niektórych naukowców etyka nie istnieje.

Niebieskie truskawki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o borówkach
> Cytryna ciekawostki
> Kiwi ciekawostki