Niedzica i okolice. Ciekawostki
Z czego słynie Niedzica ciekawostki i najważniejsze informacje o Niedzicy. Jezioro Czorsztyńskie, zapora wodna, Zamek Dunajec i zamek w Czorsztynie
Niedzica – ciekawe fakty
1) Niedzica, to wieś w województwie małopolskim, niedaleko Nowego Targu, w górach Pieninach. Mieszka tu 1600 ludzi.
2) Niedzica sąsiaduje m.in. z wsią Czorsztyn, którą znamy z ruin gotyckiego zamku z XIV wieku.
3) W granicach wsi Niedzica położona jest zapora wodna i Zalew Czorsztyński.
Niedzica ciekawostki z historii
4) Wieś Niedzica powstała na początku XIII wieku i przez kilka wieków znajdowała się na terenie państwa węgierskiego. W latach 1320-1330 zbudowano tu zamek. W 1920 r. Niedzica wraz z całym regionem Zamagurze została włączona do terytorium Polski.
Niedzica-Zamek i Zamek Dunajec
5) W 2014 r. ze wsi Niedzica wyodrębniono wieś Niedzica-Zamek. Obecnie na jej terenie znajduje się wspomniany już Zamek Dunajec, położony nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.
6) Po II wojnie światowej na zamku znaleziono inkaskie kipu. To zapis w języku węzełkowym stosownym przez Inków z Ameryki Południowej, którym ponoć zapisano miejsce zakopania skarbu. Według legendy pod koniec XVIII wieku na zamku rezydowali Inkowie, potomkowie Tupaca Amaru II (1741-1781), przywódcy indiańskiego powstania Hiszpanom w 1780 roku, na terenie Peru.
7) Zamek i okolice są malownicze, nic więc dziwnego, że chętnie wybierany jest na miejsce planów filmowych. Kręcono zdjęcia do kilku filmów, w tym seriali: Janosik i Wakacje z duchami.
8) Obecnie zamek pełni funkcje muzealne i hotelowe.
9) Po przeciwnym brzegu Dunajca znajdują się ruiny innego zamku – zamku w Czorsztynie.
Jezioro i zapora wodna na Dunajcu
10) Jezioro Czorsztyńskie powstało w latach 1970-1997 i ma 11 km kwadratowych powierzchni. Zapora Niedzica dzięki której istnieje Jezioro Czorsztyńskie, ma 404 metry długości i prawie 60 metrów wysokości. Do jej budowy wykorzystano 1,7 mln m sześciennych żwiru. Zapora spiętrza wody rzeki Dunajec i pełni funkcje przeciwpowodziowe, do tego pozwala okolicznym miejscowościom na zaopatrzenie w wodę. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna.
11) W pobliżu elektrowni jest podziemny tunel czyli tzw. galeria kontrolna zapory. Tunel oraz elektrownię można zwiedzać z przewodnikiem. Napisaliśmy podziemny tunel, jednak powinniśmy napisać “podwodny”. Nad nim jest 50 metrów ziemi, a jeszcze wyżej są wody jeziora.
12) Jezioro Czorsztyńskie, to atrakcja w sezonie wakacyjnym. Są tu plaże i kąpieliska.
Z czego słynie Niedzica ciekawostki
13) Na terenie Niedzicy znajduje się Kościół św. Bartłomieja. Został zbudowany w XIII lub XIV wieku. Najstarszym zabytkiem w jego wnętrzu jest tryptyk św. Bartłomieja z 1452 roku.
14) Mieszkańcy Niedzicy posługują się gwarą spiską. To połączenie języka polskiego i czeskiego.
15) Bardzo blisko Niedzicy znajduje się dawny cmentarz żydowski. Po zniszczeniach przez hitlerowców podczas II wojny światowej, zachowało się tylko siedem nagrobków z piaskowca, z przełomu XIX i XX wieku.
16) Po Jeziorze Czorsztyńskim w sezonie kursują statki wycieczkowe.
17) W Niedzicy znajduje się przejście graniczne z Czechami: Niedzica-Lysá nad Dunajcom.
18) Punkt Informacji Turystycznej w Niedzicy mieści się w Pawilonie Wystawowym przy koronie zapory w Niedzicy.
Niedzica ciekawostki: (c) Sadurski.com