Ciekawostki ubezpieczeniowe

nietypowe ubezpieczenia ciekawostki ubezpieczenie polisa składki

Najlepsze ciekawostki o ubezpieczeniach i najdziwniejsze ubezpieczenia. Porwanie przez kosmitów, ucieczka sprzed ołtarza, oblanie kawą. Co ubezpieczają celebryci?

Powiedz, co chcesz ubezpieczyć

1) Wśród firm działających w branży ubezpieczeniowej, funkcjonuje zasada: „Jeżeli wymyślisz sobie jakieś niebezpieczeństwo (nawet urojone), na pewno znajdzie się firma, która cię od niego ubezpieczy. Zostaje do uzgodnienia, ile to będzie cię kosztowało”. Ponieważ kalkulacja ryzyka dla nietypowej sprawy jest trudna do oceny, ubezpieczyciele czasami się godzą, jednak kwota składki może być wysoka.

Co jakiś czas media obiegają sensacyjne informacje o nietypowych, dziwnych, a nawet dziwacznych ubezpieczeniach. Niżej garść przykładów.

Boisz się porwania przez kosmitów?

2) Coraz więcej Amerykanów decyduje się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej na wypadek porwania przez kosmitów. Rocznie jest ich nawet kilka tysięcy. W przypadku jeśli ubezpieczona jest kobietą, za dwukrotnie wyższą stawkę może dodać też ubezpieczenie na wypadek, jeśli podczas tego porwania zajdzie w ciążę.

Roswell USA aliens UFO Nowy Meksyk ciekawostki o Amerykanach
Ubezpieczenie w przypadku porwania kosmitów? W USA nie ma z tym problemu

Najsłynniejsza kawa świata

3) Jedna z najbardziej znanych historii związanych z ubezpieczeniami wydarzyła się w 1992 r. w USA. 79-letnia pani wraz z wnukiem podjechała samochodem do fast-foodu, aby kupić śniadanie. Była to restauracja, w której kupuje się jedzenie bez konieczności wysiadania z samochodu. Odebrała zamówienie i po chwili uświadomiła sobie, że nie poprosiła o posłodzenie kawy. Postanowiła zrobić to sama. Zaparkowała samochód i podczas otwierania plastikowego wieczka kubka z tworzywa sztucznego, w której była gorąca kawa, rozlała ją na nogi. W szpitalu stwierdzono poparzenia trzeciego stopnia.

kawa ciekawostki ubezpieczenia
Amerykanka przez nieuwagę zalała się kawą i zarobiła setki tysięcy dolarów

Leczenie było kosztowne, więc staruszka wzięła rachunki za leczenie (w sumie 20 tysięcy dolarów) i poszła do restauracji. Ta odmówiła jej zwrotu kosztów leczenia. Wkrótce doszło do batalii sądowej, a medialne doniesienia trwającej 2 lata sprawy sądowej śledziła cała Ameryka. Tuż przed wydaniem werdyktu przez Sąd Najwyższy, doszło do ugody. Nie wiadomo na jaką kwotę strony się dogadały, ale ocenia się że staruszka dostała od restauracji kwotę między 250 a 640 tysięcy dolarów. Znacznie więcej niż wyniosły jej koszty leczenia.

4) Niestety wynik tej głośnej sprawy zapoczątkował erę absurdalnych spraw sądowych w USA. Obecnie do sądu każdy może podać każdego, nawet za banalną sprawę. Bo nadarza się okazja, aby wygrać gigantyczną kwotę.

ciekawostki weselne wesele atrakcje przysłowia tematyczne
A co jeśli któreś z nich rozmyśli się w dniu ślubu?

Ślub i ubezpieczenie

5) Na niektórych filmach widzimy, jak panna młoda lub pan młody w ostatniej chwili rezygnują ze ślubu. Czy można się ubezpieczyć na taką ewentualność? Tak, ale nie jedno z przyszłych małżonków, lecz osoby finansujące uroczystość czyli np. rodzice państwa młodych – bo to oni w takim przypadku tracą.

6) W Wielkiej Brytanii jest jednak firma, która ubezpiecza wszelkie nieszczęśliwe zdarzenia, jakie mogą się wydarzyć w dniu ślubu, np. zniszczony tort weselny, awaria samochodu wiozącego parę młodą, kradzież prezentów, a nawet niespodziewana rezygnacja któregoś z narzeczonych ze ślubu (w tym przypadku można dostać do 7,5 tys. funtów).

piłkarz Cristiano Ronaldo ubezpieczenia ciekawostki
Nogi modelki? Nie, to nogi Cristiano Ronaldo są ubezpieczone na miliony euro

Ubezpieczenia celebrytów

7) Celebryci – aktorzy, znani sportowcy, gwiazdy muzyki, itp – też wykupują ubezpieczenia, często oryginalne czyli szyte „na swoją miarę”. Jak donoszą media, słynny piłkarz Cristiano Ronaldo ubezpieczył swoje nogi na ponad 100 mln euro, a Robert Lewandowski na 12 mln euro. Niżej inne przykłady.

8) Piosenkarka i aktorka Jennifer Lopez ubezpieczyła swoje piękne pośladki na 27 mln dolarów.

9) Gitarzysta The Rolling Stones Keith Richards swój środkowy palec na 1,6 mln dolarów.

10) Gennaro Pelliccia, na co dzień zawodowo testujący smak kawy, ubezpieczył swój język na 14 mln dolarów. Ten sam narząd ubezpieczył Sebastian Michaelis, producent herbaty Tetley, na 1 mln funtów. Polisę wykupiła mu firma.

11) Ilja Gort, koneser wina, ubezpieczył swój nos (głownie chodzi zmysł węchu) na 5 mln dolarów. Dostanie wypłatę ubezpieczenia pod warunkiem, że nie popełni samobójstwa, nie będzie trenować boksu i nie zostanie asystentem cyrkowca rzucającego nożami.

12) W latach 20. XX wieku komik Ben Turpin którego wszyscy kojarzyli jako dowcipnego faceta, który ma zeza, ubezpieczył się na ogromną wtedy kwotę 20. tys. dolarów – w przypadku jeśli jego słynny zez miałby mu minąć.

Bette Davis aktorka ciekawostki ubezpieczenia
Gwiazda Hollywood, aktora Bette Davis, ubezpieczyła swoją talię

13) W latach 40. XX wieku aktorka Bette Davis ubezpieczyła swoją talię do kwoty 28 tysięcy funtów.

14) W 1932 roku, Harvey Lowe, 13-letni mistrz świata w Jo-Jo, ubezpieczył swe dłonie na 150 tysięcy dolarów.

Kolejne ciekawostki ubezpieczeniowe

15) Pewien hotel w Lowestoft (Wielka Brytania) wykupił polisę na wypadek, gdyby duch pojawiający się w okolicach, spowodował śmierć lub postradanie zmysłów któregoś z gości hotelu.

duch dowcipy o duchach kawały duchy humor
Na wypadek ducha też można się ubezpieczyć

16) Firmy ubezpieczeniowe w USA sprzedają polisy na ewentualność uszkodzenia komina przez św. Mikołaja, który jak wiemy dostaje się nim z workiem prezentów do domu.

17) Rząd Tajlandii, gdzie dochodzi dosyć często do zamieszek ulicznych, ubezpieczył się gdyby któryś z turystów przypadkowo odniósł obrażenia podczas demonstracji.

18) Wyniki testów genetycznych bardzo dużo mówią, jeśli chodzi np. o ewentualność zachorowania osoby na konkretną chorobę. Firmy ubezpieczeniowe chciałyby mieć dostęp do takich badań przed podpisaniem polisy, aby ocenić prawdopodobieństwo, że coś się wydarzy i zaproponować adekwatną (korzystną dla siebie) wysokość składki. Obecnie prawo nie zezwala firmom na wgląd w wyniki takich testów.

kobieta samochód kierowca ubezpieczenia ciekawostki AC OC
Niższe składki ubezpieczeniowe dla kobiet… dyskryminowałyby mężczyzn

19) Ze statystyk wynika, że kobiety kierujące samochodami mają znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Wysokość ich składek powinna być niższa, jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości uważa, że płeć nie może mieć związku z wysokością płaconych składek. To oznacza, że tak naprawdę kobiety są dyskryminowane.

20) Kto, jak nie Anglicy, najbardziej kocha piłkę nożna? W Wielkiej Brytanii podobno sprzedawano polisy, w przypadku gdyby reprezentacja Anglii zbyt wcześnie odpadła z rozgrywek piłkarskich Mistrzostw Świata.

Nietypowe ubezpieczenia – ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia ubezpieczeń
> Teoria prawdopodobieństwa i ubezpieczenia
> Ciekawostki o kasynach