Nisko, woj. podkarpackie – ciekawostki o mieście
Z czego słynie miasto Nisko ciekawostki i najważniejsze informacje o Nisku. Historia, atrakcje – co zobaczyć w tym mieście
Nisko
1) Nisko, to 15-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nisko. Leży nad rzeką San i sąsiaduje z miastem Stalowa Wola.
2) Osiedla miasta Nisko: Barce, Malce, Moskale, Warchoły, Podwolina, Centrum I, Centrum II, Tysiąclecia.
Nisko ciekawostki z historii
3) Nisko (wtedy Niżsko) prawa miejskie uzyskało w 1933 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1439.
4) 28 marca 1656 roku podczas II wojny północnej miała miejsce bitwa pod Niskiem. Zmierzyły się ze sobą wojska szwedzkie pod dowództwem króla Karol X Gustaw oraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów, pod dowództwem Stefana Czarneckiego. Niewiele brakowało, aby Czarniecki dostał się do niewoli.
5) W 1867 r. miasto Nisko i okoliczne ziemie kupił Roger Resseguier de Miriemont. Potem majątkiem przez 40 lat zarządzał jego syn Oliwier z żoną Marią. To był okres rozkwitu miasta. Powstał wtedy ich pałac przy ul. Sandomierskiej, który później, podczas I wojny światowej, uległ poważnym uszkodzeniom. Letnia rezydencja Ressegieurów stoi się w dzielnicy Warchoły.
6) Na przełomie XIX i XX wieku wielu mieszkańców z Niska narodowości żydowskiej emigrowało do Ameryki. W rejestrze Ellis Island (wyspa obok Nowego Jorku, na która przybywali wszyscy emigranci) z lat 1898–1923 odnotowano niemal 700. Żydów z Niska.
7) Operacja Nisko, to hitlerowski projekt powstały w październiku 1939. W okolicach Niska miała powstać eksperymentalna żydowska kolonia, pod nadzorem SS. W roku 1940 Niemcy wycofali się z projektu. Żydowska synagoga oraz cmentarz w Nisku zostały przez nich zdewastowane.
Nisko ciekawostki, co zobaczyć
8) Zabytki Niska, to obiekty głównie z XIX i XX wieku.
9) Neogotycka kaplica w dzielnicy Malce została zbudowana w 1910 r. Stoi obok kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Adres: ul. Sosnowa.
10) Znajdujący się w centrum Niska Plac Wolności, to centralny plac miasta, można powiedzieć rynek. Stoi przy nim gmach Urzędu Miasta i Gminy, są tu również Pomnik Wolności, Pomnik Chrystusa Króla i Pomnik Orląt Lwowskich.
11) W 2013 r. Nisko obchodziło 80. rocznicę nadania praw miejskich. Blisko Placu Wolności (tak naprawdę rynku) stworzono Planty Miast Partnerskich z zielenią, fontanną i ławkami. Stanęła tu także ławeczka z postacią hrabiny Marii Resseguier. Wraz z mężem Olivierem w latach 1868-1912 byli właścicielami Niska.
12) Niżańskie Centrum Historii i Tradycji mieści się przy ul. Kościuszki 1.
13) Wiemy, że park w Nisku istniał w połowie XIX wieku. Obecnie to park miejski, w którym są m.in. amfiteatr, siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci i posąg amorka. Znajduje się blisko Placu Wolności, w centrum miasta.
14) Nisko Podwolina, to zalew retencyjny o powierzchni 16 ha, zasilany rzeczką Stróżanką. Są na nim dwie wysepki, a na jednej z nich jest 20-metrowa wieża widokowa. Obok zalewu są m.in. miejsca zabaw dla dzieci oraz miejsca aktywności dla dorosłych
15) MKS Sokół Nisko, to klub piłkarski, następca założonego w 1919 r. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, mającym 430 miejsc siedzących.
Nisko ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: planty miast partnerskich w Nosku. Foto: Zbigniew Czernik / cc by-sa 3.0