Londyn Nothing Hill karnawał ciekawostki

Karnawał w Notting Hill

Czas czytania:1 minut/y, 20 sekund/y

Pomysł na tę wielką imprezę jaka odbywa się co roku w dzielnicy Londynu narodził się na początku lat 60-tych w XX wieku.

W tym czasie Notting Hill było miejscem zamieszkiwanym przez grupy etniczne pochodzące z różnych regionów świata, zwłaszcza z Karaibów. Nie trudno więc było o zamieszki na tle rasowym, w jednym z takich starć zginął w 1959 roku czarnoskóry imigrant z Antigui – Kelso Cochrane. Jego śmierć wywołała sprzeciw wobec rasizmu, w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział około 1200 osób demonstrujących swoją solidarność.

Karnawał w Notting Hill – początki

Jeszcze przed zabójstwem Cochrane’a, w styczniu tego samego roku, pochodząca z Trynidadu działaczka praw człowieka – Claudia Jones zorganizowała pierwsze wydarzenie integrujące miejscową ludność. Zabawa nosiła nazwę „Caribbean Carnival” i odbyła się w obecnym Camden Town Hall. Następnie w 1966 roku mieszkanka Notting Hill Rhaune Laslett urządziła imprezę dla dzieci na ulicy w dzielnicy, jej celem było nawiązanie więzi między różnymi kulturami imigrantów. Nie wiedziała, że wcześniej świętowano „Caribbean Carnival”. Mieszkańcy mogli się bawić przy muzyce Russella Hendersona i jego zespołu. Tak oficjalnie został zapoczątkowany Karnawał w Notting Hill odbywający się do dzisiaj.

Karnawał w Notting Hill obecnie

Karnawał z biegiem lat zyskał ogromną popularność i obecnie jest jednym z największych festiwali ulicznych. Organizuje się go przez dwa dni w ostatnim tygodniu sierpnia. Trasa, na której można się bawić rozciąga się na około 5 kilometrów, a rozmieszczonych jest na niej co najmniej 40 scen, z których ciągle gra muzyka. Szacuje się, że frekwencja w karnawale sięga ponad 2 milionów uczestników.

Notting Hill ciekawostki: (c) GT Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o karnawale
> Atrakcje Londynu
> Tower Bridge, Londyn

Partia Dobrego Humoru Wesoły Wieżowiec Good Humor Party Happy Skyscraper Poprzedni post Partia Dobrego Humoru 2001-2021. Świat
Ukraina ciekawostki o Ukrainie informacje Następny post 21 ciekawostek i faktów o Ukrainie