Nynäshamn, Szwecja. 21 ciekawostek
Nynäshamn Szwecja
Szwedzkie miasto Nynäshamn, do którego można przypłynąć promem z Gdańska. Informacje, ciekawostki, historia miasta, co zobaczyć
Nynäshamn – informacje
1) Nynäshamn, to kilkunastotysięczne miasto w Szwecji, w regionie Sztokholm, w prowincji Södermanland. Leży 58 kilometrów na południe od Sztokholmu.
2) To miasto portowe nad Morzem Bałtyckim. Można stąd dopłynąć promem pasażerskim do Polski (Gdańsk), Łotwy (Windawa) i na szwedzką wyspę Gotlandia. Od 1992 roku port Nynäshamn jest częścią portu w Sztokholmie.
3) Blisko centrum Nynäshamn, w pobliżu terminalu promowego jest stacja kolejowa Nynäshamn. Można z niej dojechać do Sztokholmu, a pociągi podmiejskie Pendeltåg (Stockholms pendeltåg) kursują co pół godziny.
4) Z Nynäshamn do Sztokholmu można też dotrzeć samochodem. Pod miastem zaczyna się autostrada 73, prowadząca do Sztokholmu.
5) W Nynäshamn jest przystań dla łodzi, w 2004 r. uznana za najważniejszą w Szwecji.
6) W pobliżu miasta znajduje się rezerwat przyrody Käringboda.
Z historii Nynäshamn ciekawostki
7) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Nynäshamn (Farmy Nynäs) pochodzi z roku 1289. Wiadomo, że w 1383 r. farma była posiadłością rycerza Magnusa Bengtssona, herbu Wilk. Potem była posiadłością kolejnych osób z rodu herbu Wilk, a od XVI wieku należała do kolejnych rodzin.
8) W XIX wieku w Nynäshamn były 52 gospodarstwa i zagrody, młyn i piec wapienny (do produkcji wapna gaszonego wykorzystywanego w budownictwie).
9) Do końca XIX wieku Nynäshamn było małą wioską rybacką. W 1899 roku mieszkało w niej około 100 osób.
10) W 1892 r. majątek kupił Hjalmar Sjögren (1852-1922) – profesor, bogaty geolog. To z jego inicjatywy wkrótce zbudowano osiedle mieszkaniowe, podmiejską sieć kolejową Nynäsbanan łączącą Nynäshamn, Sztokholm i inne miasta oraz port (1902). Wkrótce miejscowość Nynäshamn stała się miastem portowym i przemysłowym.
11) Na początku XX wieku podjęto próbę zrobienia z Nynäshamn nadmorskiego kurortu. Wybudowano hotel, kasyno, domki letniskowe i infrastrukturę. W 1912 r. odbyły się tu zawody żeglarskie. Wkrótce jednak okazało się, że nie jest to najlepszy biznes. Za to dobrze rozwijała się działalność portu. Między 1902 r. a 1912 r. ludność Nynäshamn zwiększyła się z 400 do 1155 mieszkańców.
12) W 1928 roku Axel Ax i Charles Almqvist założyli w mieście rafinerię, a dwa lata później powstała firma Nynäs Petroleum. Obecnie tutejsza rafinaria Nynas ma swój port naftowy.
Co zobaczyć w Nynäshamn
13) Architekt Per Olof Hallman tak zaprojektował miasto, że jest ono podzielone jest na trzy części. Na północy są zabudowania przemysłowe i mieszkania robotników, w centrum są handel, usługi i budynki mieszkalne, a na południu wille i hotele nadmorskie.
14) Najstarszym budynkiem mieszkalnym w Nynäshamn jest drewniana chata Luddes stuga z 1719 roku.
15) Neoklasycystyczny dwór z 1835 r. powstał dla Carla Gustava Adlercreutza. To reprezentacyjna posiadłość farmy Nynäs.
16) W latach 1951-1952 zbudowano w Nynäshamn wieżę ciśnień o wysokości 26 metrów. Stoi na wzgórzu, 46 metrów nad poziomem morza. Zbiornik mieści 1600 m³ wody.
17) Na wyspie Trehörningen w Nynäshamn przy plaży stoi hotel Nynäs havsbad z początku XX wieku, zbudowany jako luksusowy hotel.
18) Secesyjna willa Gula Villan została zbudowana na początku XX wieku. Ta żółta willa została zbudowana dla osoby prywatnej.
19) W Nynäshamn znajduje się Muzeum Kolejnictwa, założone w 1972 roku. Głównym budynkiem jest parowozownia zbudowana w 1900 roku.
Kolejne ciekawostki o Nynäshamn w Szwecji
20) Charakterystycznym elementem krajobrazu Nynäshamn są drewniane domki, w większości w kolorze czerwonym.
21) Port w Nynäshamn w 1974 r. zwyciężył rywalizację z ok. trzydziestoma portami na wschodnim wybrzeżu Szwecji i stał się portem obsługującym ruch promowy do i z Polski. Pierwszy rejs promu między Nynäshamn a Gdańskiem miał miejsce właśnie w 1974 roku. Przyspieszyło to budowę terminalu portowego, a od lat 80-ych rozbudowywano port.
Ciekawostki o Nynäshamn Szwecja: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: prom w porcie. Foto: Holger.Ellgaard / cc-by-sa 4.0
Zobacz też:
> Örebro, Szwecja
> Tallinn, Estonia
> Wyspa Bornholm
> Reykjavik, Islandia