Kaliningrad obwód kaliningradzki ciekawostki

Obwód kaliningradzki – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 26 sekund/y

Obwód kaliningradzki ciekawostki i najważniejsze informacje o obwodzie kaliningradzkim. Historia jego powstania, miasto Kaliningrad (Królewiec)

Obwód kaliningradzki – informacje

1) Obwód kaliningradzki, to rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, granicząca z Polską. Zarazem jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej z dostępem do Morza Bałtyckiego.

2) Powierzchnia obwodu kaliningradzkiego wynosi 15.096 km². Aż 1/3 tej powierzchni, to strefy ograniczonego dostępu. Oprócz tego na 5-kilometrowym pasie przygranicznym obowiązuje zakaz wstępu. Oznacza to, że cudzoziemcy mogą się tam dostać jedynie mając specjalne przepustki.

3) Na mocy Konferencji Poczdamskiej z 1945 r. obwód utworzono 7 kwietnia 1946 r. jako część terytorium ZSRR. Nazwano go obwodem królewieckim, od nazwy największego miasta – Królewca. Niedługo potem nazwę Królewiec Rosjanie zmienili na Kaliningrad, więc 4 lipca 1946 r. formalnie powstał obwód kaliningradzki.

4) Obwód kaliningradzki, to najbardziej zmilitaryzowany obszar całej Federacji Rosyjskiej. Koszary są chyba w każdym mieście. Na każdym kroku można tu spotkać pomniki Lenina i billboardy z Putinem.

Plac Zwycięstwa Kaliningrad obwód kaliningradzki ciekawostki
Miasto Kaliningrad, Plac Zwycięstwa i cerkiew

Obwód kaliningradzki – ciekawostki

5) Mieszka tu ok. milion ludzi. Większość mieszkańców, to Rosjanie (77,5%). Polaków mieszka tu niespełna 3,5 tysiąca (0,5%).

6) Przemysł opiera się głównie na produkcji środków transportu. Montowane są takie marki samochodów, jak: BMW, Opel, Chevrolet, KIA.

7) W obwodzie kaliningradzkim znajdują się największe na świecie złoża bursztynu. Podobno nawet 90% zasobów światowych tego surowca. Nic dziwnego, że w Kaliningradzie jest Muzeum Bursztynu.

8) Kuchnia kaliningradzka, to głównie dania rybne. Są najczęściej spotykane w tutejszych restauracjach. Popularny jest m.in. specyficzny tatar ze śledzia. Równie popularny jest kwas chlebowy, pierożki pielmieni, basturma.

9) W obwodzie kaliningradzkim jest tzw. otwarte muzeum wojskowe. Na świeżym powietrzu znajdują się… czołgi, stojące między blokami mieszkalnymi.

10) W marcu i kwietniu niemal na każdym kroku można tu spotkać ogień. Mieszkańcy wypalają wtedy nieużytki i zeschłe trawy.

Kaliningrad obwód kaliningradzki ciekawostki
Centrum Kaliningradu, z lewej katedra

Podróż do obwodu kaliningradzkiego

11) Aby dostać się do obwodu kaliningradzkiego z Polski, potrzebne jest kilka dokumentów. Pierwszą, najważniejszą, jest oczywiście paszport. Nie mniej istotna jest sama wiza. Podróżując samochodem niezbędny będzie dowód rejestracyjny i tzw. zielona karta.

12) Po przekroczeniu granicy każdy otrzymuje kartę meldunkową, będącą podstawą pobytu. Co ciekawe, trzeba ją mieć cały czas przy sobie (nawet dokonując zakupów spożywczych).

13) Ze względu na konieczność załatwienia wizy i inne formalności, turystyka nie jest tu zbyt dobrze rozwinięta. Jest tu jednak obiekt, który warto zobaczyć – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Mierzeję Kurońską. To wąski, długi półwysep długości 98 km i szerokości 400 do 3800 metrów, oddzielający ląd od otartego Morza Bałtyckiego. Część mierzei należy do Litwy.

14) W Kaliningradzie, w historycznej części miasta – Knipawa, jest katedra św. Wojciecha i Najświętszej Marii Panny. Dawniej była główną świątynią Królewca. Zbudowano ją w 1333 roku. Początkowo była świątynią katolicką, w latach 1525-1945 r. świątynią luterańską. Obecnie to miejsce kulturalne (dwa muzea) i religijne (odbywają się tu nabożeństwa katolickie, prawosławne i protestanckie).

Obwód kaliningradzki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Krynica Morska
> Elbląg
> Nynashamn, Szwecja

wesele w Szczyrku atrakcje weselne Szczyrk Poprzedni post Wesele w Szczyrku – atrakcje weselne
organista na ślub cena oprawa muzyczna ślubu instrumenty muzyczne ciekawostki Następny post Oprawa muzyczna ślubu. Ile zapłacić organiście?