Oczko wodne – staw w ogrodzie
Mając niewielki przydomowy ogród lub działkę, można zastanowić się nad urządzeniem oczka wodnego. Teraz, kiedy ilość opadów drastycznie spadła, może to być świetny magazyn na gromadzenie wody deszczowej do podlewania naszych roślin. Jakie zalety daje nam oczko wodne i jak je zrobić?
Oczko wodne – czy warto? Jakie?
Nawet bardzo mały zbiornik, zrobiony tanim kosztem, będzie piękną ozdobą naszego ogródka. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, można zrobić zbiornik wodny z kaskadą, choćby niedużą. Trzeba wiedzieć, że woda w płytkim i małym zbiorniku, jeżeli nie będzie w stałym przepływie i nie będzie napowietrzana, szybko zagnije.
Jeśli jest możliwość zorganizowania większego stawu, można kupić gotowy basen z żywicy epoksydowej. Niektórzy używają do tego celu nawet starej wanny. Dobrym pomysłem jest uszczelnienie dna za pomocą geowłókniny i folii. W zależności od wielkości oczka wodnego, należy rozważyć ewentualne napowietrzanie i przepływ wody.
Po zakopaniu w ziemi, odpowiednio wypełniamy jego wnętrze, wlewamy wodę, sadzimy rośliny wodne (są także rośliny pływające) i już mamy miłe dla oka miejsce w ogródku. Łatwo napisać, ale nie każdy ma smykałkę i “dobrą rękę” do takich prac. W sieci można znaleźć szereg porad, a poza tym można zapytać o poradę sąsiada lub kogoś z rodziny.
Rybki w oczu wodnym
Oddzielny sprawa to zakup, utrzymanie i karmienie rybek do oczka wodnego. To już temat dla osoby, która ma nie tylko więcej czasu i będzie się tym zajmować na bieżąco. Trzeba pamiętać, że w naszej szerokości geograficznej nie ma szans, aby rybki przetrzymały minusowe temperatury i wiosną znów zdobiły oczko wodne. Jeśli nie wiesz jak się tym wszystkim zająć, lepiej pozostać na urządzeniu oczka wodnego bez rybek.
Oczko wodne w ogrodzie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Rośliny cieniolubne do ogrodu
> Ciekawostki o wynalazkach
> Pamiątki z wakacji