odma olejowa silnik samochód motoryzacja samochody

Ile oleju może zużywać silnik?

Czas czytania:3 minut/y, 12 sekund/y

Odma olejowa

Sercem każdego auta jest silnik. Podobnie jak z ludzkim organem, tak i w samochodach dbanie o niego jest kluczowe dla jego pracy. Sprawny napęd to oszczędność czasu, pieniędzy i pewność, że zaplanowana trasa zawsze dojdzie do skutku.

Dbanie o silnik to podstawa 

Nie będzie zbytniej przesady w stwierdzeniu, że każdy kierowca marzy o takim aucie, które się po prostu nie psuje. Tylko tyle i aż tyle. I choć technologia z roku na rok pędzi do przodu, w motoryzacji pojawiają się nowinki, które wypierając swoich poprzedników oraz mają za zadanie poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, to jeszcze do dziś nikt nie wymyślił bezawaryjnego auta. W najbliższej przyszłości niestety się na to nie zanosi, ale są na szczęście proste sposoby, które powinien znać każdy kierujący samochodem.

Jak wiadomo sercem każdego auta, jest jego silnik. Dbanie o niego, zaglądanie – i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, mogą zapewnić przedłużenie jego żywotność i mniejszą awaryjność. A to oznacza ni mniej, ni więcej, jak oszczędność czasu i pieniędzy. Najprostszym sposobem na to, aby wesprzeć silnik swojego auta, jest kontrola tak ważnego do jego funkcjonowania oleju. Sprawdzanie jego poziomu i uzupełnianie to czynności, które powinno się wykonywać minimum raz w miesiącu, lub, w przypadku częstego podróżowania podczas tankowań auta. Jest jeszcze trzecia umiejętność, która pomaga zabezpieczyć silnik przed poważną usterką: wiedza o tym, kiedy oleju ubywa zbyt szybko. 

Tempo spadania poziomu oleju ma znaczenie 

Nie ma jednej i uniwersalnej reguły, która dotyczy tego, w jakim tempie spadek oleju w silniku powinien być dla kierowcy ostrzeżeniem. W sportowych samochodach szybkość, w jakim olej silnikowy zużywa się, jest znacznie większa od tego, w jakiej pobierany jest przez silnik w autach miejskich. O różnicach możemy napisać również, porównując ze sobą starsze modele aut, z tymi obecnymi. Im nowszy pojazd, tym lepsza technologia i teoretycznie większa szansa na to, aby tego oleju ubywało z silnika mniej, niż w starszych rocznikach.

Teoria to jedno, a życie często pisze jednak swoje własne scenariusze. Mimo tych wszystkich zmiennych i danych, które należy ze sobą porównać, to takim rezultatem, do którego można się odnieść, jest 0,15 l/1000 km. Tyle właśnie oleju powinien pobierać zdrowy silnik w aucie, które używane jest do spokojnej jazdy. Co w sytuacji, w której silnik zacznie pobierać więcej oleju? Po pierwsze to nie panikować. Po drugie, prześledzić trasę, jakie pokonuje się codziennie swoim samochodem. Niektóre modele aut – taki ich urok – pobierają więcej oleju na długich trasach, a zdecydowanie mniej potrzebują go do krótkiej jazdy po mieście.

Jeśli jednak przy każdym wyjeździe – bez znaczenia czy autem poruszamy się szybko lub wolno oraz, czy samochód przejeżdża krótkie, lub długie trasy – oleju bardzo szybko ubywa, to jest to moment, w którym konieczna będzie wizyta u mechanika. Są bowiem takie awarie – jak na przykład odma olejowaktóre można w porę naprawić i uniknąć poważniejszych konsekwencji – dla silnika i portfela. 

Odma olejowa – czym jest i za co odpowiada? 

Odma olejowa pełni w silniku bardzo ważną rolę. Jest odpowiedzialna za odpowietrzanie skrzyni korbowej. Brzmi dość skomplikowanie, dlatego mocno uproszczając: jej awaria powoduje wyciek oleju w silniku oraz jego szybki i niekontrolowany ubytek, który może doprowadzić do bardzo poważnej awarii silnika. Czy zwykły użytkownik pojazdu może samodzielnie, bez konieczności udania się do mechanika dowiedzieć się, czy ubywaniu oleju w silniku winna jest właśnie odma olejowa?

Na szczęście tak! Wystarczy sprawdzić korek od wlewu oleju. Odkręcając go, kiedy usłyszymy bardzo charakterystyczne i trudne do pomylenia “syczenie” to znak, że w silniku nagromadziły się gazy. Podobne badanie można zrobić z bagnetem do pomiaru oleju. Jeżeli będzie on się lekko unosił, to znaczy, że doszło do wycieku oleju. W takiej sytuacji od razu należy udać się do mechanika – najlepiej na lawecie, żeby nie uszkadzać silnika i nie powodować w nim większych awarii. 

Odma olejowa / link zdjęty 12.9.23, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
> Samochody hybrydowe
> Zasady jazdy na suwak

Władysławowo ciekawostki atrakcje Poprzedni post Władysławowo nad morzem – ciekawostki
wesele urząd skarbowy fiskus ślub weselne ciekawostki atrakcje na wesele Kielce weselne Następny post Atrakcje na wesele Kielce, woj. świętokrzyskie