okna ciekawostki o oknach historia okno

24 niesamowite fakty o oknach

Czas czytania:4 minut/y, 24 sekund/y

Ciekawostki o oknach z historii oraz współczesne okna. Budowa okna, rodzaje okien. Fakty na temat okien, które warto znać

Informacje o oknach

1) Okno, to element mieszkania lub domu, umieszczony w ścianie lub dachu. To otwór, przez który do środka wpada światło dzienne i dzięki któremu można przewietrzyć mieszkanie.

2) Obecnie najmniejsze okna dostępne w sprzedaży mają 40 cm szerokości. Standardowy rozmiar okien, to 565-2065 mm szerokości i 535-2295 mm wysokości.

3) Rama w ścianie, do której przymocowane jest okno, to ościeżnica. Część okna przymocowana do ościeżnicy zawiasami i uchylana na bok lub do góry albo na dół, to skrzydło okienne. Najczęściej okna są jedno- lub dwuskrzydłowe.

4) Lufcik, to nieduża część okna, którą można otwierać, gdy reszta okna pozostaje zamknięta. Otwarcie lufciku ułatwia wietrzenie pomieszczenia.

okno dziewczyna w oknie
Okno – nasz widok na świat od wieków

Ciekawostki o oknach. Historia okna

5) Okna w domach montowano w starożytnej Grecji i Rzymie. Prawdopodobnie jeszcze wcześniej, pojawiły się w Mezopotamii. Ich zadaniem było wpuszczanie światła oraz powietrza do domów, a wygląd miał drugorzędne znaczenie. Ówczesne okna były nieduże. Były raczej otworami okiennymi wielkości takiej, aby do środka nie weszła obca osoba.

6) Tu, gdzie był zimny klimat – okna były mniejsze. W zimie zasłaniano je skórami i innymi materiałami.

7) Z czasem zaczęto dbać o wygląd okien. Początkowo zaczęto je zdobić w budowlach sakralnych i reprezentacyjnych (np. pałacach).

8) Pierwsze drewniane okiennice montowano w starożytnym Rzymie i Grecji. Głównie po to, aby do domów nie wchodzili złodzieje.

9) Oko Panteonu – tak nazywało się okno o okrągłym kształcie mające średnicę 9 metrów, w rzymskim Panteonie. Ponieważ przez okno wpadała do wnętrza woda z opadów, stworzono w podłodze otwory do odprowadzania deszczówki. Stojący do dziś budynek wzniesiono w 125 r. naszej ery.

10) Naukowcy twierdzą, że okna miał Erechtejon. To nieistniejąca już świątynia, poświęcona Atenie i Posejdonowi.

witraże w oknach kościoła okna ciekawostki o oknach
Kolorowe witraże w oknach kościoła. Ciekawostki o oknach

Okienne szyby i doskonalenie okien

11) Zanim w oknach pojawiły się szklane szyby, montowano błony żołądkowe zwierząt lub rybie pęcherze. Do środka przepuszczały jednak mało światła.

12) Szyby w oknach w Europie zaczęto montować od XVII wieku. Jednak pierwsze okna z szybami pojawiły się już ok. 100 r. n.e. Ówczesna technologia produkcji szkła nie pozwalała na robienie szyb o dużej przejrzystości. Były grube i niewiele było przez nie widać.

13) Z czasem w oknach ze szklanymi szybami zaczęto montować metalowe przegrody. Kilka zamontowanych obok szyb umożliwiało stworzenie większej powierzchni, która jeszcze lepiej doświetlała wnętrza.

14) Okna w dachach zaczęto montować od końca XIX wieku. Wynalazek zgłoszono do urzędu patentowego w Anglii, w 1894 roku. Określenie okna dachowe po raz pierwszy znalazło się w zgłoszeniu patentowym z 1931 roku, w Niemczech. Dachowe okna stały się popularne w latach 70. XX wieku.

15) Gdy na świecie coraz częściej stosowano plastik, trafił on także do przemysłu okiennego. Stworzono okna PCV (z polichlorku winylu). Są łatwe w konserwacji i mają służyć użytkownikom przez pół wieku.

okna ciekawostki o oknach historia okno samolotu
Ciekawostki o oknach: dlaczego okno samolotu musi mieć taki kształt?

Zadziwiające ciekawostki o oknach

15) Okna w samolotach pasażerskich montowano od samego początku. Po serii katastrof specjaliści doszli do wniosku, że te okna nie mogą mieć kształtu kwadratu lub prostokąta. Obrzeża muszą być zaokrąglone, dzięki czemu ciśnienie na dużej wysokości nie zniszczy okna. Dodamy przy okazji, że oknie samolotu jest malutka dziurka. Otwór służy regulacji ciśnienia w kabinie.

16) W latach 30. XX wieku na zewnątrz budynków przy oknach montowano klatki. Do klatek wstawiano malutkie dzieci w łóżeczkach i zapobiegały wypadaniu dzieci. Klatki dziecięce opatentowano w 1922 roku i obecnie
ten wynalazek uważamy za bardzo kontrowersyjny.

17) Okna z PCV są cięższe, ale też tańsze od drewnianych. Mogą mieć dowolne kształty.

18) Nazwa “okno” jest wieloznaczna i kojarzy się nie tylko z budownictwem. Na przykład okno startowe, to przedział czasowy, gdy ma wystartować pojazd kosmiczny. Aby rakieta doleciała do Księżyc, okno startowe trwa 1,5 do 2,5 godziny.

19) Wole oko – to okno o owalnym kształcie, montowane u szczytu budynku, mające doświetlić wnętrze.

20) Koty drapią pazurami powierzchnie okien i luster. Jest to spowodowane tym, że widząc swoje odbicie są zaniepokojone. Wydaje im się, że widzą innego kota.

okna ciekawostki o oknach historia widok z okna góry
Okno z szybami o dużej powierzchni, to wspaniała ozdoba wnętrza. Ciekawostki o oknach

Okna na świecie

21) Niektóre okienne szyby w wysokich budynkach w Japonii mają naklejony mały, czerwony trójkąt. To znak dla strażaków, że jest to najlepsze okno do wybicia. W przypadku gdyby zaszła taka konieczność z powodów bezpieczeństwa, gdy pojawi się strażak na drabinie strażackiej. Takie okna muszą mieć co najmniej 75 cm szerokości, a na parapetach nic nie może stać.

22) W Skandynawii popularnością cieszą się okna uchylne, otwierane na zewnątrz. Mieszkańcy Skandynawii oraz Holendrzy generalnie nie zasłaniają okien zasłonami, firankami czy roletami. Podobno aby pokazać innym, że nie mają nic do ukrycia. Na okiennych parapetach często stawiają dekoracyjne figurki.

23) Dawno temu oryginalne okna stworzyli Japończycy. Shoji, to drewniane okna z bambusa i papieru. Miało to znaczenie praktyczne. Lekkie i proste w montażu okna łatwo było wymienić na nowe, w przypadku trzęsienia ziemi i zniszczenia budynku. Podobne okna montowano też w innych krajach dalekiego wschodu.

24) Niektóre okna w Szwecji mają przymocowane lustra, przypominające lusterka montowane w samochodach. Podobno kiedyś je montowano, aby żona wypatrywała, czy jej mąż – marynarz wraca do domu.

Ciekawostki o oknach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Schody – ciekawostki
> Ciekawostki o przeprowadzkach

wirtualna rzeczywistość ciekawostki Poprzedni post Branże wykorzystujące wirtualną rzeczywistość
Van Abbemuzeum Eindhoven ciekawostki atrakcje zabytki Holandia Następny post Eindhoven – ciekawe fakty o mieście w Holandii