Zadziwiające ciekawostki o okularach
Okulary ciekawostki i zaskakujące fakty. Koniecznie przeczytaj nasze ciekawostki o okularach
Okulary ciekawostki z historii
1) Pierwsze udokumentowanie istnienie okularów znajdujemy w zapiskach podróżnika Marco Polo. W 1270 roku opisał, że niektórzy Chińczycy noszą przed oczami szkła utrzymywane przez druty oparte na uszach. Te pierwsze soczewki nazwano “kamieniami do czytania”.
2) Pierwsze oprawki okularów w Europie, pojawiły się we Włoszech w XIII wieku. W XV wieku zaczęto produkować soczewki dla krótkowidzów. W którymś momencie pojawiły się monokle (soczewka na jedno oko), ale ponieważ były niewygodne w użyciu, w XVIII wieku wymyślono znane obecnie oprawki okularów, które można zakładać na uszy. (No, chyba że Chińczycy – patrz informacja wyżej).
3) Użycie okularów, przyrządu pomagającego w czytaniu i pisaniu opisano w roku 1300.
4) Najstarsze zachowane okulary w Europie, odnaleziono w Elblągu. Pochodzą z XV wieku, a soczewki osadzone są w rogowej oprawie.
5) W XV wieku w Niemczech pojawiły się pierwsze okulary dla krótkowidzów.
6) Pierwsze szkła kontaktowe, umieszczone bezpośrednio na gałce ocznej, podobno wymyślił Leonardo da Vinci. Musiało upłynąć kilkaset lat, aby jego pomysł wprowadzono w życie.
7) Okulary dwuogniskowe stworzył w 1784 roku amerykański polityk i uczony Benjamin Franklin.
8) Okulary cylindryczne skonstruował w 1827 roku Anglik George Bidell Airy.
9) Pierwsze soczewki progresywne powstały w 1907 roku, ale weszły do produkcji dopiero w 1959 roku.
10) Używane obecnie szkła kontaktowe z silikonu powstały w 1999 roku.
11) Właściwości soczewki jako pierwszy opisał arabski uczony Ibn al-Hajsam, na przełomie X i XI wieku.
Popularne rodzaje okularów
Okulary w rogowych oprawkach
“Kujonki” (tak są potocznie nazywane), to okulary korekcyjne w grubych, masywnych oprawkach, najczęściej koloru czarnego. Spopularyzował je komik Harold Lloyd. W takich oprawkach wystąpił w komedii „Over the Fence” (1917). Jednak dopiero gdy zaczęły być produkowane z plastiku (lata 60. XX wieku), zaczęła się ich prawdziwa popularność. Osobą, z którą kojarzymy z tymi okularami, jest reżyser i aktor Woody Allen.
Okulary pilotki
Jako pierwsze powstały w firmie Ray Ban, w 1936 roku. Powstały po to, aby przed promieniami słońca chronić wzrok pilotów samolotów. Podobnie jak okulary w rogowych oprawach, pilotki zaczęły być popularne w latach 60-ych XX wieku. Nosiły je wtedy gwiazdy, m.in. Paul McCartney, Ringo Starr i Freddie Mercury. Późniejszy, Wielki boom na pilotki nastąpił, gdy powstał film “Top gun“. Chodzili w nich Tom Cruse, Val Kilmer i Anthony Edwards. Sprzedaż tych okularów wzrosła o 40 procent.
Lenonki
Lenonki, to nieduże okrągłe szkła i cieniutkie druciane oprawki. Ich nazwa pochodzi od Johna Lennona, który w nich chodził. Nie tylko on, w latach 60. i 70. chętnie chodzili w nich hippesi.
Okulary ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o szmince
> Ciekawostki o tortach
> Ciekawostki o szamponach
> 50 ciekawostek o snach