Ciekawostki o Oławie

zamek Oława ciekawostki zabytki atrakcje

Oława ciekawostki i informacje o Oławie

Miasto Oława

1) Miasto Oława leży w województwie dolnośląskim, 27 km na południowy wschód od Wrocławia, nad rzeką Oławą i Odrą. Mieszka tu 33 tysiące osób.

2) Oława prawa miejskie uzyskała w 1234 roku, a w jej herbie jest kogut. Przez kilka lat w Oławie organizowano ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego, którego tematem był kogut.

Oława ciekawostki z historii

3) Oława jako osada istniała już w XII wieku. W przeszłości przeżywało wiele dramatycznych wydarzeń. W 1241 r. została zniszczona przez Mongołów, w 1429 r. spalona przez husytów, w 1437 r. wyludniła się wskutek epidemii dżumy. W 1502 roku połowę miasta strawił wielki pożar, w 1588 r. kolejna epidemia dżumy. W czasie wojny 30-letniej w 1634 r. została podpalona i doszczętnie zniszczona. Potem było już względnie spokojnie.

4) W 1842 r. otwarto budynek stacji kolejowej w Oławie. Stacja jest częścią Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Oława zabytki

5) Wśród zabytków Oławy są m.in.:
– Kościół Matki Bożej Pocieszenia z XIV wieku.
– Kościół św. Piotra i Pawła z XIX wieku.
– Zamek Sobieskich (Pałac Luizy).
– Ratusz z I połowy XIX wieku.
– Kościółek św. Rocha z lat 1604-6, przebudowany w 1707 roku.
– Mury miejskie z XIV/XV wieku.

ratusz Oława ciekawostki zabytki atrakcje
XIX-wieczny ratusz ma 53-metrową wieżę. Oława ciekawostki

6) Renesansowo-barokowy Zamek Piastowski w Oławie (foto na samej górze) zbudowano w XVI wieku, w miejscu gotyckiego, XIV-wiecznego zameczku myśliwskiego księcia Ludwika I brzeskiego (ok. 1313-1398).

7) Noeoklasycystyczny, trzykondygnacyjny ratusz w Oławie wzniesiono w 1823 r. i przebudowano w latach 1910-1915 oraz w 1924 r. Jest w nim siedziba władz miasta, biblioteka i Izba Muzealna Ziemi Oławskiej. Wieża ratusza ma wysokość 53. metrów. Postacie Księżyca, Koguta, Śmierci i Rycerza poruszają mechanizmem zegara z 1718 roku.

8) W końcu XIII w. w Oławie wzniesiono kościół, który potem kilka razy był odbudowywany. Obecnie jest to kościół pod wyzwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Stoi na placu Maksymiliana Kolbe.

Oława ciekawostki

9) Od 22 maja 1842 r. między Wrocławiem a Oławą istnieje najstarsza linie kolejowa w Polsce.

10) Oławski węzeł wodny znajduje się na terenie Oławy. Jest na rzece Odrze i jej bocznych kanałach. Jego częścią jest Stopień Wodny Oława, który piętrzy wody Odry.

11) Przed budynkiem ratusza w Oławie stoi pręgierz, który do 1935 r. stał na placu Piastów.

Oława ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Sławomir Milejski / cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Sandomierz
> Ostróda
> Suwałki