Polska. Czy ten chrząszcz może cię zabić?
Oleica krówka – morderczy chrząszcz?
Wczoraj Lasy Państwowe ostrzegały, aby nie dotykać oleicy krówki. Alarmowały, że kropla jej jadu zabija. Kilka godzin później, jad nie był już taki groźny.
„Owad z polskich lasów jest niebezpieczny” – grzmiały w poniedziałek tytuły największych portali informacyjnych. Alarmowały, żeby nawet nie zbliżać się do chrząszcza o nazwie oleica krówka. „Kropla jego jadu może zabić” – pisały kolejne serwisy. To wszystko przez alarmistyczny artykuł na stronie internetowej Lasów Państwowych. To leśnicy ostrzegali wszystkich przed kolorowym żyjątkiem.
Leśnicy straszą Polaków
„Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą, żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny – kantarydynę, jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Wystarczy kropelka, która może zabić.” – poinformowali leśnicy.
Blady strach zapewne padł na wszystkich lubiących spacery wśród drzew. Tymczasem oleica krówka człowieka nie może zabić, a uwagę na to zwrócili aktywiści prowadzący na Facebooku profil Nasze Lasy.
Aktywiści uspokajają
„Lasy Państwowe zesłały po mediach szkodliwe, klikbajtowe treści nt. tego pięknego owada. Dementujemy. Owad nikogo nie zabije, a jego wydzielina może co najwyżej mocno podrażnić skórę. Treści rozsyła CILP (Centrum Informacyjne Lasów Państwowych) i są one powielane przez największe serwisy informacyjne oraz setki mniejszych. (…). Apelujemy – nie krzywdźcie tego chrząszcza.”- czytamy w poście.
Aktywiści zwracają uwagę, że leśnicy po paru godzinach (i po tym, jak ich informacja opanowała Internet) zmodyfikowali artykuł o chrząszczu.
Oleica krówka już nie zabija
Teraz komunikat Lasów Państwowych jest trochę inny. I nie ma w nim już nic o zabijaniu. Jest za to wyjaśnienie:
„Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu”.
Polacy czytające w sieci złowieszcze informacje, mogą odetchnąć.
Oleica krówka – tekst: News4Media, oprac: Sadurski.com
fot.: Lasy Państwowe/Dawid Gudel