Olej kokosowy. Modny, ale czy słusznie?

olej kokosowy

Od jakiegoś czasu więcej mówi się o oleju kokosowym, wykorzystywanym w branży kosmetycznej i spożywczej. Jak go mądrze i świadomie używać, przygotowując swoje ulubione potrawy? Komu jest polecany i jakie ma właściwości odżywcze?

Różnice pomiędzy smalcem a olejem kokosowym

– Pod względem zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy w zasadzie nie różni się od… smalcu. Zwolennicy oleju kokosowego w dużej koncentracji nasyconych kwasów tłuszczowych upatrują jego głównej zalety, ponieważ nie utlenia się podczas obróbki termicznej. Warto się jednak zastanowić nad celowością jego wykorzystania na zimno – jako dodatek do deserów czy koktajli. Zbyt duża zawartość NKT w diecie może zwiększać ryzyko zawału serca i innych chorób układu krążenia – tłumaczy Remigiusz Filarski, dietetyk z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Wartości odżywcze

O oleju kokosowym powinny zapomnieć przede wszystkim osoby będące na diecie redukcyjnej, bo produkt ten może zniweczyć trud w staraniach o smukłą sylwetkę. Wiele osób jest przekonanych co do jego właściwości zdrowotnych, antybakteryjnych i spalających tkankę tłuszczową. Jednak zamiast spodziewanego spadku wagi, należy się liczyć z… jej wzrostem, w związku ze spożyciem zbyt dużej ilości tego produktu.

– Mała łyżeczka oleju kokosowego czyli ok. 15 g dostarcza do organizmu 135 kcal oraz 15 g tłuszczu. Dla porównania, duża łyżka oliwy z oliwek ma mniejszą masę, bo tylko 10 g, i dostarcza 88 kcal oraz 10 g tłuszczu. W przypadku oleju kokosowego są to jedynie nasycone kwasy tłuszczowe, a w przypadku oliwy głównie kwasy tłuszczowe nienasycone, wykazujące działanie protekcyjne w stosunku do chorób układu krążenia – dodaje Radosław Majewski z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Trochę słów o działaniu

Olejowi kokosowemu przypisane zostało też (zresztą całkiem słusznie) działanie antybakteryjne, ze względu na zawarte w nim związki fenolowe. Jednak należy pamiętać, że takie same związki zawarte są w oleju lnianym i bawełnianym, a te dostarczą nam dodatkowo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto pamiętać, że zarówno te zawarte w oleju lnianym, bawełnianym jak i kokosowym, w nadmiernych ilościach mogą mieć działanie niepożądane.

I na co się zdecydować?

– Generalnie polecamy olej kokosowy, ale do pielęgnacji cery…. Jednak w diecie warto docenić nasz rodzimy olej rzepakowy. Do smażenia używajmy rafinowanego. Natomiast jako dodatek do potraw na zimno, warto wybierać nierafinowany – twierdzą dietetycy z Centrum Dietetyki Stosowanej.

Nie wszystko co jest aktualnie modne, musi więc być zdrowe. Warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, a wszystkie nowinki żywieniowe przeanalizować, przed wprowadzeniem ich do swojego jadłospisu. Warto skonsultować się ze specjalistą i nie opierać swojej wiedzy na obiegowych opiniach czy poradach wyczytanych w Internecie.

Zobacz też:
> Inne wpisy z kategorii Kuchnia