Oleśnica – ciekawostki

Oleśnica ciekawostki ratusz rynek

Nysa ciekawostki i informacje o mieście Oleśnica. Zamek Książąt Oleśnickich, ratusz, z historii miasta

Miasto Oleśnica

1) Oleśnica, to 37-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Prawa miejskie uzyskało w 1255 roku.

2) Nazwa miasta pochodzi od drzewa olcha (w jęz. staropolskim: olszyna lub olsza). Stąd początkowa nazwa miasta: Olesznica. Nazwa miasta po raz pierwszy wymieniona została w dokumencie z 1189 roku.

3) W Oleśnicy odbywają się cykliczne imprezy kulturalne, m.in. Dni Oleśnicy, Dni Europy, Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny i Oleśnica Rock Festival.

Oleśnica ciekawostki zamek wieża
Wieża zamku w Oleśnicy

Zabytki Oleśnicy

4) Do systemu fortyfikacji Oleśnicy włączony był Zamek Książąt Oleśnickich, obecnie najbardziej znany zabytek miasta. Powstał w XIII w. w miejscu wcześniejszego grodu i do XIX wieku należał po książąt oleśnickich. Był przebudowywany w XVI i XVII wieku.

Zamek Książąt Oleśnickich obok zamku w Brzegu jest najbardziej okazałą na historycznym Śląsku rezydencja renesansową. Stanął na gotyckich murach wcześniejszego zamku Piastów Ślaskich, w latach 1542-1616. Wybudowali go: książę ziębicko-oleśnicki Jan Podiebrad oraz jego bratanek i następca Karol II Podiebrad. Najpierw (1542-1556) wybudowano pałac, potem dobudowano dwa skrzydła. Następnie powstałą brama wjazdowa, a w latach 1613-1616 łączniki połączyły wszystko w jedną całość.

Ten 4-skrzydłowy zamek ma reprezentacyjny dziedziniec wewnętrzny, obok jest pałac z główną bramą wjazdową oraz przedbramie (rodzaj barbakanu). Jest połączony z bazyliką (wcześniej był to gotycki kościół).

Obecnie zamek pełni rolę hotelu oraz miejsca imprez firmowych i prywatnych. Można go zwiedzać.

5) Brama Wrocławska (dawniej Brama Trzebnicka), to jedna z czterech dawnych bram miasta. Została wybudowana w XIV wieku i przylegają do niej fragmenty dawnych murów miejskich. W dolnej części grubość murów wynosi 1,9 metra.

Oleśnica ciekawostki zamek Brama Wrocławska
Oleśnica. Brama Wrocławska

6) Gotycka, XIII-wieczna bazylika św. Jana Apostoła sąsiaduje z oleśnickim zamkiem.

7) Ratusz (patrz foto na górze) stoi w centrum Oleśnicy od XV wieku. W 1826 r. został przebudowany, w 1945 r. zniszczony. Odbudowano go w 1964 roku. Jest w nim siedziba władz miasta.

8) Pod koniec XIV w. w Oleśnicy Żydzi wybudowali gotycką synagogę. Od 1535 r. budynek pełnił różne funkcje (magazyn, arsenał) i był świątynią kilku wspólnot religijnych. Budynek Starej Synagogi stoi przy ul. Łużyckiej 13.

Oleśnica ciekawostki zamek
Jedno ze skrzydeł zamku w Oleśnicy

Oleśnica ciekawostki z historii

9) Pod koniec XIII wieku, w Oleśnicy działała mennica.

10) Niegdyś Oleśnica otoczona była murami obronnymi z fosą i można było do miasta wjechać przez cztery bramy: Oławską, Namysłowską, Bydlęcą i Mariacką.

11) Podczas II wojny światowej Oleśnica nie doznała wielu zniszczeń, jednak w maju 1945 r. pożar zniszczył od 60 do 80% zabudowy miasta (różne źródła podają różne liczby).

Oleśnica ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Koszalin
> Licheń
> Olsztyn