Olesno atrakcje ciekawostki zabytki co zobaczyć

Olesno, woj. opolskie – 10 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 27 sekund/y

Olesno ciekawostki i najważniejsze informacje o Oleśnie. Co zobaczyć, atrakcje miasta

1) Olesno, to 10-tysięczne miasto w woj. opolskim, nad rzeką Stobrawą. Jest tu siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego.

Olesno ciekawostki z historii

2) Pierwotnie nazwa miejscowości brzmiała Oleszno. Nazwa ta pochodzi od drzewa olcha / olsza.

3) Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości w pochodzi z 1226 roku, a prawa miejskie Olesno otrzymało w 1275 roku.

ratusz Olesna rynek w Oleśnie atrakcje co zobaczyć
Gmach ratusza stoi przy rynku. Olesno ciekawostki

4) W latach 1814-1887 stała w Oleśnie drewniana synagoga żydowska. Obok niej, przy ul. Młyńskiej w na początku XIX w. założono kirkut – cmentarz żydowski. Ma powierzchnię 0,45 ha i do dziś zachowało się na nim blisko 400 nagrobków.

5) W latach 1889-1938 stała też w Oleśnie (przy ul. Wielkie Przedmieście) murowana synagoga. Spaliły ją bojówki hitlerowskie w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.

rynek Olesno kościół św. Michała pomnik Nepomucen
Rynek w Oleśnie. Figura św. Nepomucena i wieża kościoła św. Michała

Olesno – zabytki, atrakcje

6) Kościół św. Michała stał już w 1226 roku i był drewniany. W 1374 r. zbudowano kościół murowany, który kilkukrotnie był niszczony. Obecny wygląd uzyskał w wyniku odbudowy po pożarze w 1722 roku. Świątynia stoi przy ul. Kościelnej 2.

kościół Bożego Ciała Olesno ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Bożego Ciała w centrum Olesna

7) Historia obecnego kościoła Bożego Ciała w Oleśnie zaczęła się w XV wieku, gdy wybudowano drewniany kościółek. Potem strawił go pożar, po którym w 1635 r. został odbudowany. Podczas wojen napoleońskich, w 1807 roku kościół pełnił rolę szpitala polowego dla żołnierzy francuskich. Obecny, neobarokowy kościół zbudowano na początku XX wieku.

drewniany kościół św. Anny Olesno ciekawostki atrakcje zabytki
Drewniany kościół św. Anny jest niemniej efektowny wewnątrz

8) Drewniany Kościół św. Anny stoi 2 km od centrum Oleśna, przy drodze na Wieluń. Zbudowano go w 1518 roku, w kolejnym wieku dobudowano do niego pięć kaplic. Wcześniej, w połowie XV w. stała tu kaplica.

mury obronne Olesna woj. opolskie zabytki atrakcje
Pozostałości murów obronnych, ul. Lompy. Olesno ciekawostki

9) W Oleśnie znajdują się pozostałości murów miejskich z XV wieku. Można je zobaczyć przy ul. Lompy. Dawne mury miejskie otaczały miasto i były na nich dwie bramy: Czerwona (od strony Opola i Dobrodzienia) i Północną (Gorzowska) – od strony Gorzowa Śląskiego. Mury rozebrano w XVIII wieku.

muzeum Jana Nikodema Jaronia Olesno atrakcje zabytki kamienica
Muzeum Jana Nikodema Jaronia w zabytkowej kamienicy nieopodal rynku Olesna

10) W Oleśnie znajduje się Muzeum im. Jana Nikodema Jaronia (1881-1922) – poety, dramatopisarza, uczestnika II powstania śląskiego. Zostało założone w 1960 roku. Od 2005 r. muzeum mieści się w barokowej, XVIII-wiecznej kamienicy stojącej przy ul. Jaronia 7. Są tu ekspozycje: archeologiczna, historyczna oraz Izba Leśno-Łowiecka, a w niej trofea łowieckie i okazy tutejszej fauny. Muzeum jest całoroczne i bezpłatne.

Na zakończenie

Uwaga turyści zmotoryzowani, odwiedzający centrum Olesna. Obowiązuje opłata parkingowa. Do parkomatu na rynku kilkukrotnie wrzucałem złotówkę i po chwili wypadała drugim otworem. Wniosek: chcesz uczciwie zapłacić za parkowanie – nie masz szans. Może warto parkomaty zreperować lub wymienić na nowe? Albo dać sobie spokój z parkowaniem, które odstrasza turystów od bezstresowych wizyt w Oleśnie.

Olesno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Głuchołazy
> Nysa
> Głubczyce

branding co-branding marka ciekawostki Poprzedni post Co robić, by marka była zapamiętana?
ratusz Ostrów Mazowiecka ciekawostki zabytki atrakcje Następny post Ostrów Mazowiecka – ciekawostki