Olesno, woj. opolskie – 10 ciekawostek
Olesno ciekawostki i najważniejsze informacje o Oleśnie. Co zobaczyć, atrakcje miasta
1) Olesno, to 10-tysięczne miasto w woj. opolskim, nad rzeką Stobrawą. Jest tu siedziba gminy Olesno i powiatu oleskiego.
Olesno ciekawostki z historii
2) Pierwotnie nazwa miejscowości brzmiała Oleszno. Nazwa ta pochodzi od drzewa olcha / olsza.
3) Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości w pochodzi z 1226 roku, a prawa miejskie Olesno otrzymało w 1275 roku.
4) W latach 1814-1887 stała w Oleśnie drewniana synagoga żydowska. Obok niej, przy ul. Młyńskiej w na początku XIX w. założono kirkut – cmentarz żydowski. Ma powierzchnię 0,45 ha i do dziś zachowało się na nim blisko 400 nagrobków.
5) W latach 1889-1938 stała też w Oleśnie (przy ul. Wielkie Przedmieście) murowana synagoga. Spaliły ją bojówki hitlerowskie w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.
Olesno – zabytki, atrakcje
6) Kościół św. Michała stał już w 1226 roku i był drewniany. W 1374 r. zbudowano kościół murowany, który kilkukrotnie był niszczony. Obecny wygląd uzyskał w wyniku odbudowy po pożarze w 1722 roku. Świątynia stoi przy ul. Kościelnej 2.
7) Historia obecnego kościoła Bożego Ciała w Oleśnie zaczęła się w XV wieku, gdy wybudowano drewniany kościółek. Potem strawił go pożar, po którym w 1635 r. został odbudowany. Podczas wojen napoleońskich, w 1807 roku kościół pełnił rolę szpitala polowego dla żołnierzy francuskich. Obecny, neobarokowy kościół zbudowano na początku XX wieku.
8) Drewniany Kościół św. Anny stoi 2 km od centrum Oleśna, przy drodze na Wieluń. Zbudowano go w 1518 roku, w kolejnym wieku dobudowano do niego pięć kaplic. Wcześniej, w połowie XV w. stała tu kaplica.
9) W Oleśnie znajdują się pozostałości murów miejskich z XV wieku. Można je zobaczyć przy ul. Lompy. Dawne mury miejskie otaczały miasto i były na nich dwie bramy: Czerwona (od strony Opola i Dobrodzienia) i Północną (Gorzowska) – od strony Gorzowa Śląskiego. Mury rozebrano w XVIII wieku.
10) W Oleśnie znajduje się Muzeum im. Jana Nikodema Jaronia (1881-1922) – poety, dramatopisarza, uczestnika II powstania śląskiego. Zostało założone w 1960 roku. Od 2005 r. muzeum mieści się w barokowej, XVIII-wiecznej kamienicy stojącej przy ul. Jaronia 7. Są tu ekspozycje: archeologiczna, historyczna oraz Izba Leśno-Łowiecka, a w niej trofea łowieckie i okazy tutejszej fauny. Muzeum jest całoroczne i bezpłatne.
Na zakończenie
Uwaga turyści zmotoryzowani, odwiedzający centrum Olesna. Obowiązuje opłata parkingowa. Do parkomatu na rynku kilkukrotnie wrzucałem złotówkę i po chwili wypadała drugim otworem. Wniosek: chcesz uczciwie zapłacić za parkowanie – nie masz szans. Może warto parkomaty zreperować lub wymienić na nowe? Albo dać sobie spokój z parkowaniem, które odstrasza turystów od bezstresowych wizyt w Oleśnie.
Olesno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Głuchołazy
> Nysa
> Głubczyce