Opole Lubelskie – ciekawostki o mieście
Opole Lubelskie ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie miasto i co warto zobaczyć w Opolu Lubelskim
Opole Lubelskie
1) Opole Lubelskie, to ok. 9-tysięczne miasto w województwie lubelskim. Jest tu siedziba powiatu opolskiego i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Opole Lubelskie.
2) Nazwa pochodzi od słowa “opole” Była to kiedyś nazwa najmniejszej jednostki terytorialnej Słowian, zanim powstało państwo polskie oraz potem, w Polsce średniowiecznej. Z kolei słowo: “o-pole” oznaczało społeczność wspólnie broniącą się przed wrogiem.
Opole Lubelskie ciekawostki z historii
3) Miejscowość uzyskała prawa miejskie przed 1418 rokiem, a dokładna data nie jest znana.
4) W Opolu Lubelskim mieszkali obok siebie ludzie różnych narodowości i wyznań, W XVII i XVIII wieku sprowadzono tu rzemieślników ze Szkocji, w XVII wieku wybudowano pierwszą synagogę żydowską (na przełomie XIX i XX wieku połowa mieszkańców była narodowości żydowskiej), mieszkali też Rosjanie.
5) W XVI i XVII w. miasto było ośrodkiem kalwinizmu.
6) W 1743 r. sprowadzono do Opola Lubelskiego pijarów. W 1864 r. władze rosyjskie (Polska była wtedy pod zaborami) zlikwidowało tutejszy (i nie tylko) klasztor pijarów.
7) Od połowy XIX w. działała w Opolu Lubelskim “Fabryka cukru” czyli cukrownia. Zakończyła działalność w 2007 roku.
8) W 1941 r. hitlerowcy urządzili w Opolu Lubelskim żydowskie getto. Osadzono tu Żydów także z innych miejscowości oraz z kilku krajów – Austrii, Niemiec i Słowacji. W 1942 r. zlikwidowano getto, a tych którzy wtedy jeszcze tu byli, przesiedlono do Sobiboru i Poniatowej.
Opole Lubelskie zabytki, ciekawe miejsca
9) W latach 1663–1675 zbudowano Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potem był przebudowywany, a w latach 1743-1864 należał do zakonu pijarów. Świątynia jest częścią dawnych budynków zakonnych pijarów.
10) Na Nowym Rynku w Opolu Lubelskim w 1750 r. wzniesiono ratusz, w miejscu wcześniejszego. Także na Nowym Rynku na cokole znajduje się popiersie Tadeusza Kościuszki.
11) Zbudowany przez Słupeckich pałac, w latach 1766–1773 przebudowano w okazałą rezydencję Lubomirskich. Potem były tu koszary, a obecnie w budynku mieści się liceum.
12) W spichlerzu zbudowanym w XVIII wieku, obecnie mieści się Opolskie Centrum Kultury. Budynek stoi przy ul. Lubelskiej 30.
13) Między majem a wrześniem w każdą niedzielę można się przejechać Nadwiślańska Kolejką Wąskotorową, która kursuje po okolicach. Kolejka zaczęła działać pod koniec XIX wieku i początkowo działała na potrzeby miejscowej cukrowni.
14) W Niezdowie koło Opola Lubelskiego stoi pałac Lubomirskich, wzniesiony w latach 1785–1787. Obok niego są pozostałości dworu obronnego z II połowy XVI wieku.
15) We wsi Wola Rudzka (obecnie w granicach Opola Lubelskiego) powstał cmentarz, na którym pochowano żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, poległych podczas I wojny światowej. Potem pochowano tu również żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej.
Opole Lubelskie ciekawostki
16) Cmentarz w Opolu Lubelskim powstał w 1772 roku czyli kilkanaście lat wcześniej niż warszawskie Powązki. Zlokalizowano go poza miastem, zgodnie z zasadami higieny epoki oświecenia.
17) W 2009 r. otwarto w Opolu Lubelskim najnowocześniejsze w Polsce więzienie.
18) Okolice Opola Lubelskiego słyną z hodowli ryb, a tradycje hodowli sięgają roku 1760. Są tu stawy hodowlane o powierzchni 400 ha, w których pływają pstrągi i karpie.
19) MKS Opolanin (dawna Opolanka), to klub piłkarski powstały po II wojnie światowej.
Opole Lubelskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kościół Wniebowzięcia w Opolu Lubelskim. Foto: Epegeiro / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Poniatowa
> Ryki
> Szczebrzeszyn