opony bieżnikowane

Opony bieżnikowane. Korzystna alternatywa?

Czas czytania:2 minut/y, 23 sekund/y

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim moment sezonowej wymiany opon. Kierowcy poszukując taniego i solidnego rozwiązania, coraz częściej decydują się na opony bieżnikowane do swojego auta. Czy jest to korzystna alternatywa? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Sprawdź artykuł i dowiedz się, czy warto kupić opony bieżnikowane!

Opony bieżnikowane – czym są?

Opony bieżnikowane inaczej nazywane są nalewkami lub oponami nalewanymi. Co kryje się pod tym pojęciem? Najprościej mówiąc, są to opony poddane regeneracji i wyposażone w fabrycznie nowy bieżnik.

Proces bieżnikowania polega na tym, że do karkasu starszej opony dodawany jest nowy bieżnik, bez jednoczesnego naruszenia jej konstrukcji wewnętrznej, dzięki czemu model zyskuje drugie życie i wydłużoną żywotność.

Każda opona bieżnikowana posiada specjalne oznaczenie, dzięki czemu możemy w łatwy sposób rozpoznać takie ogumienie. Rozpoznajemy je po napisach retread lub regroovable, które informują, że interesujący nas model przeszedł już proces odnowienia właściwości jezdnych.

Zalety i wady opon bieżnikowanych

Takie opony cechują liczne zalety, które docenią zarówno właściciele firm transportowych, jak i kierowcy indywidualni. Warto wspomnieć, że producenci nalewek wciąż inwestują w nowe technologie, cały czas zwiększając jakość regenerowanych opon.

Jakie są najważniejsze zalety opon bieżnikowanych?

  • Ekonomiczne rozwiązanie – sam proces regeneracji jest dużo tańszy od zakupu nowego ogumienia, dzięki czemu nalewki są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Niektóre oferty pokazują, że możesz zaoszczędzić nawet 30-50% kosztu!
  • Ekologiczne rozwiązanie – kupując opony bieżnikowane zmniejszamy ilość odpadów. Danie dobrym oponom drugiego życia jest znacznie bardziej korzystne dla środowiska, a bieżnikowanie zużywa mniej toksycznych surowców, niż wyprodukowanie nowego kompletu.
  • Wydłużona eksploatacja – niektóre opony możesz poddać bieżnikowaniu wielokrotnie, nawet 2-3 razy. Statystyki pokazują, że może to wydłużyć przebieg ogumienia nawet o 30%!

Warto jednak powiedzieć, że opony bieżnikowane, choć zapewniają wiele korzyści, nie ustrzegły się również i wad.

Jakie są najważniejsze wady opon bieżnikowanych?

  • Regularna kontrola – opony po regeneracji należy regularnie sprawdzać i kontrolować, szczególnie pod kątem wystąpienia rozwarstwień bieżnika.
  • Nieznana historia – kupując opony bieżnikowane, nie znamy ich historii. Uznani producenci wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, regenerują opony pochodzące wyłącznie z dobrych i zaufanych źródeł.
  • Lekko pogorszony komfort jazdy – niektóre parametry (takie jak generowany hałas) mogą być nieznacznie pogorszone w stosunku do fabrycznie nowych opon.

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Niektórzy kierowcy wciąż podchodzą do opon bieżnikowanych nieufnie. Warto jednak zauważyć, że cieszą się one dużą popularnością na polskim rynku. Segment opon ciężarowych regeneruje około 100 tys. opon rocznie, czyli aż 20% ogólnej sprzedaży!

Opony bieżnikowane posiadają w pełni nową warstwę wierzchnią, która często bazuje na starszych oponach klasy premium. To właśnie ona jest istotna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i osiągi podczas codziennej jazdy. Wymienione zalety pokazują, że jest to warte uwagi rozwiązanie, które zaoferuje o wiele lepsze parametry niż wieloletnie, zużyte opony.

Już teraz na opony po regeneracji decyduje się wielu przedsiębiorców oraz kierowców prywatnych. To korzystna cenowo alternatywa, na którą stawia coraz większe grono zmotoryzowanych!

Opony bieżnikowane w Sadurski.com – link zdjęty 31.1.24, dziękujemy za współpracę

niezwykłe niesamowite krótkie ciekawostki ze świata Poprzedni post Nieznane, krótkie ciekawostki i fakty
ratusz Żelechów ciekawostki atrakcje zabytki historia Następny post Żelechów, woj. mazowieckie – ciekawostki