Ciekawostki o Ostródzie
Ostróda ciekawostki i najważniejsze informacje o Ostródzie
Ostróda ciekawostki
1) Licząca 33 tysiące mieszkańców Ostróda leży województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim.
2) Miasto uzyskało prawa miejskie w 1329 roku. W roku 1400 Ostróda była otoczona murami z kilkunastoma basztami.
3) Herb Ostródy przedstawia świętego Jerzego na koniu, zabijającego włócznią smoka. Ten sam temat znajduje się w herbie Moskwy oraz m.in. jest częścią godła Gruzji.
Zamek krzyżacki w Ostródzie
4) Jednym z najciekawszych zabytków Ostródy jest zamek krzyżacki, znajdujący się w centrum miasta. Początkowo wybudowany w stylu gotyckim, później był wielokrotnie przebudowywany.
Pierwsza warownia w widłach rzeki Drwęcy, obok jeziora Drwęckiego powstała pod koniec XIII wieku. Potem obok niej stanął murowany zamek krzyżacki, wzniesiony w latach 1349-1370, kiedy komturem ostródzkim był Günter von Hohenstein. Zamek nie miał wież (w końcu XIV wieku były one rzadkością, jeśli chodzi o budowane wówczas zamki krzyżackie). Stara warownia została zniszczona, a murowany zamek uszkodzony przez wojska księcia litewskiego Kiejstuta, w roku 1381.
W latach 1407-1410 Krzyżacy zbudowali tu drugi zamek. Był lepiej ufortyfikowany niż poprzedni i otoczony głęboką fosą z wodą. Do zamku mającego zwodzony most, można było dotrzeć przez podzamcze, na którym były zakłady rzemieślnicze, browar, młyn i kuźnia. Po bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło oddał zamek księciu Januszowi Mazowieckiemu, ale już we września 1410 zamek znów trafił we władanie Krzyżaków.
Później zamek w Ostródzie się zmieniał; dobudowano okrągłą wieżę. Została ona zniszczona wraz z południowym skrzydłem zamku podczas wielkiego pożaru Ostródy w roku 1788 od wybuchu beczek z prochem znajdujących się w piwnicach zamku. Potem zamek podupadł, były tu mieszkania prywatne, urząd powiatu oraz sąd. W 1945 roku zamek i stare miasto zostają spalone. Odbudowę zamku rozpoczęto w 1974 roku. Obecnie jest tu dom kultury, galeria, muzeum i biblioteka.
5) Pod koniec XIV wieku Ostróda była jednym z pierwszych zamków, które Krzyżacy wyposażyli w armaty. Działa te, po przetransportowaniu na pole bitwy, wspomagały wojska krzyżackie w bitwie pod Grunwaldem (rok 1410).
Ostróda ciekawostki z historii miasta
6) W 1629 roku na zamku w Ostródzie kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf. W dniach 21 lutego do 1 kwietnia 1807 r. mieszkał Napoleon Bonaparte (o czym informuje tablica znajdująca się obecnie na dziedzińcu zamku), a wokół miasta rozlokowana była wtedy armia francuska.
7) Znaczenie miasta wzrosło w XIX wieku, po uruchomieniu Kanału Elbląskiego, oraz doprowadzeniu linii kolejowej w 1872 roku.
8) Podczas bitwy pod Tannenbergiem (1914) w Ostródzie przebywał marszałek Hindenburg. Po zakończeniu wojny, gdy był prezydentem, przyjeżdżał co roku w rocznicę bitwy. Hotel, w którym nocował od roku 2004 nosi nazwę Hindenburg.
9) Wieża Bismarcka w Ostródzie stoi nad brzegiem Jeziora Drwęckiego. Wybudowano ją z bloków granitowych w latach 1901-1902. Koszt wyniósł 18 tys. marek i były to darowizny. Wieża ma 21 metrów wysokości i 4 metry średnicy wewnętrznej.
10) W kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie znajduje się gotycka, drewniana rzeźba przedstawiającą Matkę Boską z konającym Jezusem. Rzeźbę odnaleziono po I wojnie światowej w kościele w Gietrzwałdzie.
11) Przed ratuszem Ostródy (plac Tysiąclecia Państwa Polskiego) stoi Fontanna Trzech Cesarzy. Wzniesiono ją w 1907 roku i przedstawia trzech cesarzy pruskich: Wilhelma I (1797-1888), Fryderyka III (1831-1888) i Wilhelma III (1859-1941). W 2004 r. (Polska wchodziła wtedy do Unii Europejskiej) przywrócono pierwotny wygląd fontanny, zmieniając równocześnie jej nazwę na: Pomnik Jedności Europejskiej.
12) Nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie w 1947 r. odsłonięto popiersie Tadeusza Kościuszki. Autorem jest Józef Zboromiński. Anegdota mówi, że podobno nie mógł znaleźć modela. Podczas tworzenia rzeźby, modelem była kobieta, spawaczka z Wilna.
13) Na przełomie lat 40/50 XX wieku w Ostródzie działało Radio Mazury.
Ostróda ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Szydłowiec
> Płock
> Sandomierz