Najciekawsze fakty o mieście Oświęcim
Z czego słynie Oświęcim ciekawostki i najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć. Poznaj zabytki i ciekawe miejsca Oświęcimia
Oświęcim
1) Oświęcim, to 37-tysięczne miasto w woj. małopolskim, nad rzeką Sołą. Jest tu siedziba władz powiatu oświęcimskiego, gminy wiejskiej i gminy miejskiej.
Oświęcim ciekawostki
2) Miejscowość założono w XII wieku, a w XIII w. uzyskała prawa miejskie.
3) Choć nazwa miasta przez wieki nieco się różniła od pierwotnej, wciąż była podobna do obecnej. Poza dwoma okresami, gdy miasto nazywało się z niemiecka: Auschwitz. Było to w latach 1772-1918 oraz 1939-1945.
4) W Oświęcimskim Centrum Kultury znajduje się fresk sufitowy, podobno jeden z największych na świecie.
5) W 1979 r. Oświęcim odwiedził papież Jan Paweł II, a w 2006 r. papież Franciszek.
Zamek w Oświęcimiu
6) Zamek (ul. Zamkowa 1) wzniesiono w średniowieczu, na szczycie wzgórza, na prawym brzegu Soły. Jego najstarszą częścią jest XIII-wieczna wieża obronna typu bergfield, wysokości 10,5 metra. Tuż obok stoi XVI-wieczne skrzydło zamku – dwukondygnacyjny budynek, wzniesiony na planie prostokąta.
7) Wewnątrz zamku od 2010 r. znajduje się muzeum, ze zbiorami historycznymi i etnograficznymi.
8) Na wzgórzu zamkowym są też pozostałości średniowiecznych murów obronnych i bastei.
9) W XX wieku pod zamkiem dwukrotnie wydrążono tunele podziemne. Tunel Długi (Austriacki) powstał w 1914 roku. Drugi, położony poprzecznie do niego, 11 metrów pod dziedzińcem zamku, powstał w latach 1940-1944.
Auschwitz-Birkenau
10) Okres II wojny światowej, to najbardziej ponury okres w historii miasta. Znajdował się tu największy niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Ocenia się, że zgładzono tu 1,1 do 1,3 mln ludzi, w tym około 90% ludności żydowskiej.
11) Symbolem obozu jest brama, z niemieckim napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym).
12) Obecnie na terenie dawnego obozu mieści się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od 1979 obóz znajduje się na liście UNESCO.
Oświęcim zabytki, co warto zobaczyć
13) Kaplica św. Jacka w Oświęcimiu, to dawny XIV-wieczny kapitularz klasztoru dominikańskiego.
14) Rynek wytyczono w średniowieczu. Obecnie jego zabudowa, to głównie XIX-wieczne kamienice. Warto zwrócić uwagę na Kamienicę Ślebarskich, w której obecnie jest sąd rejonowy. Zbudowano ją na poczatku XIX wieku.
15) Przy rynku stoi jednopiętrowy budynek neogotyckiego ratusza. Został zbudowany w latach 1872-1875.
16) Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (ul. Wł. Jagiełły) stoi obok rynku. Od XIX w. był magazynem, potem popadł w ruinę.
17) Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowano w XIV wieku, a potem był wielokrotnie przebudowywany.
Oświęcim ciekawostki: (c) Sadurski.com