Ożarów Mazowiecki – ciekawostki

Ożarów Mazowiecki ciekawostki atrakcje zabytki Urząd Miasta

Ożarów Mazowiecki ciekawostki i najważniejsze informacje o Ożarowie Mazowieckim – historia, zabytki, atrakcje miasta – co warto zobaczyć

Ożarów Mazowiecki

1) Ożarów Mazowiecki, to 13-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ożarów Mazowiecki oraz powiatu. To jedno z miast aglomeracji warszawskiej. Stąd do Warszawy jest kilkanaście kilometrów.

2) Do 31 grudnia 1966 Ożarów Mazowiecki nazywał się Ożarów-Franciszków. W kolejnym roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.

3) Osiedla Ożarowa Mazowieckiego: RSM Bloki, Franciszków, Kabel, Mickiewicza, Ołtarzew, Zientarówka.

Ożarów Mazowiecki ciekawostki z historii

4 ) W dokumentów wiemy, że wieś Pożarowy była tu w 1342 r. czyli w czasach Kazimierza Wielkiego. Na początku XV wieku wieś nazywała się Pożarowo, w 1580 r. – Ożarowo. Od końca XVI w. zaczęto używać nazwy Ożarów.

5) Po upadku powstania warszawskiego (1944), Niemcy zorganizowali w Ożarowie dwa obozy przejściowe dla ludności cywilnej: w hucie szkła i w fabryce kabli, gdzie przebywało równocześnie jednorazowo ok. 6 tys. osób.

6) Klasycystyczny, parterowy Dworek Reicherów zbudowano w XIX w. w dla ówczesnych właścicieli folwarku Ożarów – rodziny Deskurów. Był otoczony był pięknym parkiem krajobrazowym. W tym budynku podpisano kapitulację powstania warszawskiego, potem kręcono tu kilka filmów. Adres: ul. Poniatowskiego 1.

7) W 1945 roku w miejscowości było 2750 mieszkańców.

8) Wieś Łaskarzew przyłączono do obecnego Ożarowa Mazowieckiego (wówczas Ożarowa-Franciszkowa) w 1961 roku.

Ożarów Mazowiecki ciekawostki

9) Kanał Ożarowski, to kanał wodny zbudowany około 1930 roku, z funduszy Towarzystwa Przyjaciół Ożarowa. Jego celem było odprowadzenie wód powierzchniowych gromadzących się między Ożarowem Mazowieckim a ujściem do rzeki Utraty w Święcicach. Ma długość ponad 17 km i ok. 69 km² powierzchni.

10) Dwór Gołasów zbudowano w połowie XIX wieku i jest własnością prywatną. W Ożarowie Mazowieckim są też: dwór Ołtarzew, dwór Pliszków i dwór Umiastów. Także XIX-wieczny dworek Poniatowskiego. Jest też 50-hektarowy Rezerwat Leśny.

11) Klub Sportowy Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, to m.in. sekcja piłki nożnej. Klub założono w 1924 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie przy ul. Poznańskiej 123. Drugim tutejszym klubem sportowym jest UKS Ołtarzew.

12) W 2002 r. przy ul. Szkolnej 2a otwarto pływalnię miejską GOSiR (Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji). Odbywają się tu m.in. zawody pływackie.

13) Przy ul. Parkowej 14 w dzielnicy Ołtarzew znajduje się Park Ołtrzewski. Ma 15 ha powierzchni, rośnie tu ponad tysiąc drzew, głównie iglastych.

14) Felicja, to honorowa nagroda przyznawana od 2003 r. osobom i instytucjom zasłużonym dla rozwoju Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki.

15) Przy ul. Poznańskiej 177 w Ożarowie Mazowieckim znajduje się czterogwiazdkowy hotel MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel. Odbywają się w nim rozmaite konferencje, bankiety i eventy, nawet do tysiąca osób równocześnie. Co jakiś czas atrakcją organizowanych tu imprez jest znany artysta, nazywany jednym z najszybszych karykaturzystów świata. Tu informacje

Ożarów Mazowiecki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Urząd Miasta Ożarów Mazowiecki. Foto: Pufacz / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Pruszków
> Pułtusk
> Piaseczno