Pałace na Małopolsce – miejsce na wesele i event
Pałace na Małopolsce
W dawnych pałacach Wielkopolski można obecnie zorganizować event, wesele lub inne uroczystości. Poznajmy te miejsca i ich historię
1. Pałac Radziwiłłów w Balicach
Pierwsza budowla powstała ok. XV w. z inicjatywy rycerskiego rodu Toporczyków z Morawicy. W następnych wiekach włości wielokrotnie zmieniały właścicieli. Długo pozostawały w rękach rodziny Firlejów. Podczas potopu szwedzkiego pałac został zniszczony i oddano go w dzierżawę. Odbudowy podejmowali się najpierw pod koniec XVII w. kanclerz Jan Szembek, a następnie na początku XIX w. Urszula Darowska. W 1887 r. pałac kupił książę Dominik Radziwiłł. Przywrócił dawną świetność rezydencji, przebudowę powierzając architektom: Tadeuszowi Stryjeńskiemu i Zygmuntowi Hendlowi. Wówczas budowla nabrała cech stylu neobarokowego, który pozostał do dziś.
Pałac ma cofnięty portyk, przed którym wznosi się taras, do którego prowadzą półkoliste schody. Budowlę otacza piękny park. Obecnym właścicielem rezydencji jest Instytut Zootechniki. Organizowane są tu wesela, przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe. Wnętrza oferują cztery sale, które mogą pomieścić do 130 gości, a przy większej liczbie osób jest możliwość rozstawienia namiotów na zewnątrz. Zwiedzanie posiadłości jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się.
2. Pałac Goetza w Brzesku
Pałac w stylu neobarokowym i neorokokowym zbudowano latach 1898-1900 z inicjatywy Jana Albina Goetza Okocimskiego, syna twórcy Browaru Okocim. Projektem zajęła się spółka architektów z Wiednia – Ferdinand Fellner i Hermann Helner. Zajmowali się wówczas budową pałaców, teatrów i innych budynków w całej Europie. W XX w. powstało m.in. wschodnie skrzydło rezydencji oraz oranżeria i palmiarnia. Po II wojnie światowej były tu różne szkoły.
Pałac znajduje się w dużym parku w stylu angielskim. Obecnie rezydencja należy do właścicieli prywatnych. Jest wynajmowana na przyjęcia weselne i okolicznościowe. Wnętrza mogą pomieścić nawet 250 osób.
3. Pałac Żeleńskich w Grodkowicach
Pierwszą siedzibą Żeleńskich w Grodkowicach był drewniany dworek wybudowany w XVII w. Pałac murowany powstał w 1902 r. dla Władysława Żeleńskiego. Projekt powierzono polskiemu architektowi i malarzowi Teodorowi Marianowi Talowskiemu. Pałac został wybudowany w stylu eklektycznym z przewagą elementów romantycznych i neorenesansowych. Po II wojnie światowej mieściła się tu placówka Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
Aktualnie znajduje się tu hotel i restauracja. Na terenie posiadłości organizowane są wesela, przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe od 150 osób wewnątrz budynku, do nawet 350 osób, w przypadku bankietów z bufetem szwedzkim. Istnieje możliwość zorganizowania ceremonii ślubu cywilnego w przypałacowym parku. W Pałacu Żeleńskich organizowane są też koncerty i wystawy.
4. Pałac w Janowicach
Powstał w I połowie XIX w. na bazie istniejącego dworku rodziny Stadnickich. W 1848 r. został zdemolowany w czasie trwającej Rabacji Galicyjskiej. W II połowie XIX w. pałac zmieniał swoich właścicieli. Na początku XX w. nabył go Aleksander Kobylański. Pozostawał w jego rękach do II wojny światowej, kiedy to dobra przejęli Niemcy. Po wojnie mieściła się tu szkoła i kółko rolnicze. W 1967 r. majątek stał się własnością Politechniki Krakowskiej.
Pałac nosi cechy stylu neogotyckiego. Wokół niego utworzono park w stylu angielskim. Obecnie mieści się tu hotel, restauracja i strefa SPA. Organizowane są przyjęcia okolicznościowe i wesela oraz konferencje i szkolenia.
5. Pałac w Paszkówce
Wybudowano go w latach 1865-1870 na zlecenie Leonarda Wężyka, męża Ludwiki z Żeleńskich. Został zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego. Rodzina Wężyków zamieszkiwała rezydencję do II wojny światowej. Potem mieściła się tu szkoła i ośrodek zdrowia, a jeszcze później Dom Wypoczynkowy „Kasztelanka”. Pod koniec XX w. prywatny inwestor odkupił posiadłość od gminy Brzeźnica.
Pałac ma styl neogotycki. Założono wokół niego park krajobrazowy. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Organizowane są wesela we wnętrzach na ok. 90-150 osób, a w namiotach na 200 osób. Można zawrzeć związek cywilny na terenie kompleksu lub zorganizować nietypowe przyjęcie weselne w basenie. W ofercie są również przyjęcia okolicznościowe, konferencje i szkolenia.
6. Pałac w Śmiłowicach
Został wybudowany ok. 1820 r. przez rodzinę Zdanowskich. Ostatnimi właścicielami przed II wojną światową byli Aniela i Julian Zdanowscy. Po wojnie wnętrza rezydencji były wykorzystywane jako biura Gminnej Spółdzielni, siedziba Rady Gminy i Rady Narodowej, także jako sklep i także poczta. Budynek ucierpiał w trakcie pożaru w 1966 r. Od 1969 r. pieczę nad rezydencją sprawowała Spółdzielnia Produkcyjna w Majkowicach. Następnie obiekt przejął prywatny inwestor.
Pałac wybudowano w stylu klasycystycznym. Otacza go park krajobrazowy. Obecnie mieści się tu hotel z restauracją i SPA. Wewnątrz znajduje się komnata solna z tężnią solankową. Organizowane są imprezy firmowe, okolicznościowe oraz wesela do 250 gości.
7. Pałac w Minodze
Został wybudowany w 1859 r., na bazie istniejących już zabudowań dworskich. Został zaprojektowany przez Filipa Pokutyńskiego, a inicjatorem budowy był Teofil Wężyk. Po nim majątek odziedziczyła jego siostra Zofia z Wężyków Borowska, która zamieszkiwała wraz z mężem Wacławem Skarbek-Borowskim do końca II wojny światowej. Po wojnie majątek został zdewastowany. W 1977 r. włości przejęło Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe. Powrót do czasów świetności nastąpił wraz z odzyskaniem majątku przez potomków rodziny Borowskich i sprzedaniu jej prywatnym inwestorom.
Pałac wybudowano w stylu neorenesansowym, na wzór włoskiej letniej willi podmiejskiej. Wokół utworzono park krajobrazowy. Obecnie mieści się tu hotel, restauracja i winnica. Organizowane są przyjęcia okolicznościowe, imprezy firmowe i wesela. Wnętrza pałacowe mogą pomieścić do 180 gości. Jest też możliwość zorganizowania ślubu i przyjęcia w plenerze bądź w innych odrestaurowanych budynkach znajdujących się na terenie posiadłości.
8. Pałac Pod Baranami w Krakowie
Powstał po połączeniu dwóch kamienic w XVI w. na życzenie Justusa Ludwiga Decjusza, sekretarza króla Zygmunta I Starego. W 1577 r. rezydencję kupił król Stefan Batory i ofiarował ją Kasprowi Bekieszowi. Kolejną właścicielką była Katarzyna Ostrogska z Lubomirskich. W XVII w. rezydencję przejęli Radziwiłłowie, którzy dołączyli kolejną kamienicę. W następnych wiekach budowla przechodziła we władanie Sanguszków, Wielopolskich i Potockich. Wielopolscy dokonali przebudowy pałacu, a Potoccy dodali jeszcze jedno piętro. Podczas II wojny światowej rezydencja była siedzibą komendantury dystryktu krakowskiego, a potem sowieckiej komendantury wojennej miasta. Następnie użytkował ją Krakowski Dom Kultury. Po 1990 r. pałac odzyskali Potoccy.
Obecnie pałac ma styl barokowy. Organizowane są tu szkolenia, konferencje, spotkania biznesowe, przyjęcia okolicznościowe oraz wesela, nawet na 400 gości.
Pałace na Małopolsce na wesele i event: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Atrakcja na wesele i event w pałacu
> Pałace na Opolszczyźnie
> Pałace woj. dolnośląskie