pałace mazowieckie województwo na event wesele

Pałace w województwie mazowieckim

Czas czytania:3 minut/y, 27 sekund/y

Pałace mazowieckie

Na Mazowszu jest sporo pałaców, w których obecnie organizowane są eventy i wesela i które pełnią też funkcje hotelowe. Wybraliśmy 10 z nich

1. Pałac Lasotów – Zielonki Parcela

Ten XIX-wieczny pałac we wsi Zielonki Parcela (gmina Stare Babice), kusi wytwornym stylem. Na ścianach sali znajdują się oryginalne freski, a goście zasiadają przy XIX-wiecznych stołach. Ponieważ sale pałacowe są nieduże, organizowane są tu małe przyjęcia. Obecnie pałac jest miejscem artystycznych prezentacji i ważnym ośrodkiem kulturalno-edukacyjno-oświatowym Mazowsza.

2. Pałac w Jabłonnie

Zabytkowy klasycystyczny zespół pałacowy wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Znajduje się w Jabłonnie, w powiecie legionowskim. Jego pierwszym właścicielem był Michał Jerzy Poniatowski. Obecnie w obiekt można wynająć na uroczystości weselne, firmowe eventy, jest też obiektem noclegowym.

pałac Jabłonna pałace mazowieckie ciekawostki atrakcje Mazowsze
Pałace mazowieckie: pałac w Jabłonnej

3. Pałac w Zdunowie

Rezydencja we wsi Zdunowo, w gminie Załuski, w powiecie płońskim, województwie mazowieckim. Pałac został wybudowany w latach 1905-1910 dla Stanisława i Cecylii Jaworowskich herbu Lubicz. Został zaprojektowany w stylu zmodernizowanego późnego baroku przez wiedeńskie atelier Fellner&Hellmer. Ma powierzchnię 1500 m² i znajduje się w otoczeniu 7-hektarowego parku. Jest w nim hotel.

Pałac Zdunowo mazowieckie event wesele Mazowsze
Pałace mazowieckie: pałac w Zdunowie. Foto: Jolanta Dyr / cc by-sa 3.0

4. Pałac Domaniowski w Konarach

Ten gruntownie odnowiony pałac jest jednym z najcenniejszych zabytków południowego Mazowsza. Znajduje się w dorzeczu rzeki Radomki, bezpośrednio nad brzegami największego zbiornika wodnego w okolicy – Zalewu Domaniowskiego. Konary na kartach dziejów pojawiły się w początku XV wieku, jako rodowa posiadłość Firlejów (Konarskich). Majątkiem administrowali do 1540 roku i w wyniku sprzedaży części ich rozległego majątku, Konary trafiły w ręce Piotra Kochanowskiego.

5. Pałac Rozalin

Pałac w podwarszawskim Rozalinie, koło Nadarzyna, to dawna posiadłość Rozalii z książąt Lubomirskich Rzewuskiej. Obecnie, po półtorej wieku jest miejscem wykorzystywanym na organizację eventów i bankietów. Także konferencji, szkoleń i zjazdów.

6. Pałac Czosnowskich – Opypy

Pałac w mazowieckiej wsi Opypy został wybudowany około 1900 roku i urządzony jest we włoskim stylu. Znajduje się w centrum ponad 7-hektarowego parku. To ciekawe miejsce m.in. na zorganizowanie ślubu w okolicach Warszawy. Urządzane są tu również komunie i inne imprezy okolicznościowe.

7. Pałac Sobańskich w Guzowie

Pałac w Guzowie w powiecie żyrardowskim, uznawany za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku. Obecnie, po odnowieniu, funkcjonuje jako obiekt hotelowy, w którym można zorganizować eventy i wesela.

8. Zespół pałacowo-parkowy w Rozalinie

Ta historyczna posiadłość jest położona 30 km od Warszawy. Pośród zabytkowego parku, polan oraz stawów stoi pałac z 1857 roku. Są tu również: namiot bankietowy, butikowy hotel, restauracja, a w głębi terenu atrakcje. m.in. dom pawi, ponad 100-letnia izba góralska, chińska altana oraz wyspa japońska.

Stredyń Pałac Ossolińskich pałace mazowieckie na Mazowszu
Pałac Ossolińskich w Stredyni. Foto: Wojsyl / cc by-sa 3.0

9. Pałac Ossolińskich we wsi Stredyń

Najdawniejsza wiadomość o wsi pochodzi z 1446 roku. Pierwszym, odnotowanym w źródłach właścicielem posiadłości był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa. Po nim Stredyń odziedziczył jego syn, Mikołaj, do którego w roku 1580 należał też Ciechanowiec. Dobra sterdyńskie pozostawały we władaniu Kiszków do roku 1622. W roku 1673 Zbigniew Ossoliński, następny właściciel majątku, podarował go synowi Jerzemu, chorążemu nurskiemu. Rządy Jerzego trwały 15 lat i stanowiły okres stabilizacji w Sterdyni. Wówczas to pałac został gruntownie przebudowany w stylu barokowym. Ostatni z Ossolińskich, Stanisław, ukończył budowę kościoła, doprowadził do przebudowy pałacu w duchu klasycystycznym oraz przyczynił się do nowego ukształtowania przestrzennego rezydencji sterdyńskiej. Obecnie w pałacu organizowane są różne imprezy okolicznościowe.

dwór pałac w Łochowie Mazowsze Łochów
Pałac w Łochowie na Mazowszu, foto: Grzegorz Gołębiowski / cc ny-sa 3.0

10. Pałac i folwark Łochów

Jest położony na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec, na terenie o powierzchni 27 ha. Początkowo, w XIX wieku o zespołu pałacowo-parkowego Pałac Łochów należały: pałac, kuchnia pałacowa, wozownia i oficyna. Potem powstało też kilka innych obiektów. Na początku XXI w. pałac odzyskał dawną świetność. Obecnie zespół pałacowo-parkowy, to m.in. 84 pokoje, sale konferencyjne i restauracja. W 2017 r. kompleks został powiększony o folwark mający 457 miejsc noclegowych w `49. pokojach, centrum konferencyjne, salę sportową, kręgielnię i restaurację. Odbywają się tu różnego rodzaju eventy.

Pałace mazowieckie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pałace woj. śląskie
> Atrakcja na wesele i event w pałacu
> Pałace w woj. opolskim

miasto Szczebrzeszyn atrakcje zabytki co zobaczyć woj. lubelskie Poprzedni post Atrakcje i zabytki Szczebrzeszyna
katedra św. Zofii Nikozja ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Nikozja – fakty o stolicy Cypru