pałace dolnośląskie województwo

Pałace w woj. dolnośląskim

Czas czytania:3 minut/y, 41 sekund/y

Pałace dolnośląskie – informacje, historia, ciekawostki. W wielu tych pałacach w woj. dolnośląskim, organizowane są rozmaite eventy – imprezy firmowe i prywatne, np. wesela.

1. Pałac Brunów

Znajduje się we wsi Brunów, nieopodal Lwówka Śląskiego. Zbudowany został w 1750 roku, w stylu barokowym. Od powstania pałacu do zakończenia II wojny światowej budynek pozostawał we własności bogatych rodzin niemieckich. W czasach PRL pałac funkcjonował jako ośrodek kolonijny Rejonu Dróg Publicznych. Obecnie jest własnością prywatną i jest w nim hotel. Pałac specjalizuje się w organizowaniu studniówek, wesel i imprez okolicznościowych.

2. Pałac Łomnica

Pałac w miejscowości Łomnica, znajdującej się w odległości około 5 kilometrów od Jeleniej Góry. Zbudowano go w XVII wieku, w stylu barokowym. Historia miejscowości, w której pałac się znajduje związana jest z Niemcami (głównie niemieckimi hrabiami), którzy byli właścicielami tych terenów do zakończenia II wojny światowej. Potem przez pół wieku obiekt należał do państwa, a obecnie jest własnością prywatną. Jest hotelem, w którym organizowane są imprezy okolicznościowe. Są tu również takie atrakcje, jak: Muzeum, Sklep Folwarczny oraz Lniany Dom Towarowy.

Wojanów pałac pałace dolnośląskie
Pałace dolnośląskie: pałac Wojanów

3. Pałac Wojanów

Miejscowość Wojanów położona jest nieopodal Jeleniej Góry. Pałac zbudowany został na wysokim cokole, najprawdopodobniej w XVII wieku. Jak większość obiektów tego typu położonych na Dolnym Śląsku, bardzo często zmieniał właścicieli. W okresie PRL w pałacu i otaczającym go folwarku znajdowało się Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałac pełni funkcje hotelowe, są tu również organizowane imprezy okolicznościowe dla firm oraz wesela. To obiekt nowoczesny, oferujący też zabiegi Spa & Wellness.

karykatury atrakcje na wesele dowcipy o weselu kawały weselne żarty
Karykatury na żywo – atrakcja na wesele i firmowy event w najlepszym wykonaniu > Tu informacje

4. Pałac Staniszów

Kolejny pałac zlokalizowany niedaleko Jeleniej Góry. Z uwagi na to, że na tych terenach znajduje się przepiękna dolina pałaców i ogrodów, nie dziwi ilość takich obiektów zarówno w obrębie miasta, jak i w okolicznych miejscowościach. Pałac był kilkukrotnie przebudowany i rozbudowywany. Ostateczną formę osiągnięto w 1887 roku, kiedy to uzyskał styl klasycystyczny. Do II wojny światowej właścicielami pałacu byli Niemcy, a obecnie obiekt jest własnością prywatną. Funkcjonuje w nim hotel z 43 pokojami, restauracją oraz strefą SPA. Na terenie otaczającym pałac znajduje się dawna oranżeria.

5. Pałac Bobrów

Znajduje się nad rzeką Bóbr, we wsi Bobrów w powiecie karkonoskim, w niedalekiej odległości od Jeleniej Góry. Budowa obiektu rozpoczęła się już w roku 1450, a potem był wielokrotnie rozbudowywany. W czasach PRL mieściło się tam min.: ośrodek dla uchodźców politycznych z Grecji, dom poprawczy, ośrodek kolonijny oraz PGR. Obecnie ten neorenesansowy obiekt jest zrujnowany, choć jego wygląd świadczy o jego niegdysiejszej wspaniałości. Na przełomie XX/XXI w. była nieudana próba odrestaurowania obiektu.

pałac Paulinum hotel Jelenia Góra dolnośląskie
Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, woj. dolnośląskie. Foto: cc by-sa 3.0

6. Pałac Paulinum

Ten obiekt znajduje się w Jeleniej Górze i jest położony na wzgórzu. Pałac zbudowano w połowie wieku dziewiętnastego. Miał różnych właścicieli, między innymi fabrykanta z Jeleniej Góry, Richarda von Kramst. W 1945 roku obiekt był jedną z największych państwowych składnic dolnośląskich dzieł sztuki. Od 2002 roku jest własnością prywatnej spółki i mieści się w nim hotel wraz z restauracją. Pałac zachował swój historyczny charakter, a jego wnętrza mają pierwotny wygląd. Otacza go rozległy park.

7. Pałac Kamieniec

Został wzniesiony w roku 1780 przez hrabiego von Hartiga, w miejscowości Kamieniec. Na terenie obiektu znajdują się: ogród krajobrazowy, herbaciarnia oraz pozostałości folwarku takie jak stajnia. W pałacu można skorzystać z noclegu, restauracji oraz atrakcji np. szachów, pikniku czy rowerów.

pałac Korbielowice pałace dolnośląskie
Pałac w Korbielowicach, foto: pawulon / cc by-sa 3.0

8. Pałac Krobielowice

Znajduje się w powiecie wrocławskim. Budowa obiektu jako budowli obronnej rozpoczęła się już w XIV wieku. W latach 1699-1704 opat wrocławskich norbertanów Karl Keller przeprowadził generalną rozbudowę dworu (stanowiącego północno-zachodnie skrzydło dzisiejszej budowli), nadając mu obecny kształt rezydencji typu pałacowego. Pozostał w rękach Blücherów aż do II wojny światowej, po której budynek przeszedł w posiadanie państwa polskiego. Został wykupiony przez obecnego właściciela w 1993 roku. W pałacu największą atrakcją jest Pałacowa Palarnia Kawy.

9. Pałac Pakoszów

Jest to barokowy pałac leżący w pobliżu rzeki Kamienna, w granicach miejscowości Piechowice, w powiecie karkonoskim, w pobliżu Jeleniej Góry. Wzniesiono go w 1725 roku, na zlecenie burmistrza Jeleniej Góry. W Pakoszowie dwukrotnie gościł król pruski Fryderyk Wielki. Po II wojnie światowej budowla była wykorzystywana przez różne instytucje, aż w 2004 roku stała się własnością potomków dawnych właścicieli. Obecnie jest tu luksusowy hotel.

Pałace dolnośląskie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dolnośląskie – ciekawostki, atrakcje
> Atrakcje na wesele i event w pałacu
> Karpacz, woj. dolnośląskie
> Atrakcje na event woj. dolnośląskie

jabłka ciekawostki o jabłkach jabłko jabłoń Poprzedni post 16 ciekawostek o jabłkach
Jaipur Pałac Miejski ciekawostki Indie Następny post Bajeczne wnętrza pałacu w Jaipurze (Indie) – teraz do wynajęcia