papuga Aleksandretta obrożna papugi ciekawostki o papugach

To nie żart: zielone papugi zasiedlają Polskę

Czas czytania:1 minut/y, 37 sekund/y

W Polsce jest coraz cieplej. Zmiany klimatyczne odczuły także papugi rasy Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri). Zakładają gniazda na terenie Polski, choć jeszcze niedawno hodowaliśmy je w klatkach

Dotychczas w Polsce na co dzień widzieliśmy wróble, gołębie, kruki, wrony i inne gatunki ptactwa. Przyzwyczailiśmy się do tego, ale żeby żyły wśród nas kolorowe papugi, znane nam z podróży do egzotycznych krajów czy choćby z południa Europy?

Uwaga, nadchodzi Aleksandretta obrożna

Jeśli w przeszłości widziano gdzieś papugę na świeżym powietrzu – oznaczało to, że komuś uciekła z klatki. Cztery lata temu naukowcy twierdzili, że do Polski dotrze inwazja zielonych papug, ale informacja ta była traktowana przez wszystkich z niedowierzaniem, nawet z humorem. Obecnie zielone papugi zakładają gniazda w południowej i zachodniej Polsce. Dostrzegli to sami Polacy, fotografując je i umieszczając zdjęcia na portalach społecznościowych. Okazuje się, że nie jest do dla nas najlepsza informacja.

Nieco wcześniej na wolności pojawiły się w południowych Niemczech i Czechach i jak widać, szybko się rozprzestrzeniają. Szybko też się mnożą. Liczba tych miłych, kolorowych ptaków będzie szybko rosła. I będzie wypierała dotychczasowe gatunki, do których Polacy się przyzwyczaili – dzięcioły, szpaki, gołębie, kosy, wróble.

Bezwzględny, zielony szkodnik

Papugi wkrótce pojawią się w polskich miastach i będziemy je widzieć nie rzadziej niż obecnie widzimy wróble czy gołębie. A przecież nie tak dawno mogliśmy z tego tylko żartować. Nie są wybredne, jedzą niemal wszystko. Specjaliści twierdzą, że to kwestia czasu, gdy zasiedlą plantacje rolnicze i będą pustoszyć polskie pola zbóż niczym szarańcza. Są też sprytne i bezwzględne – potrafią wyrzucić z dziupli pisklęta innych gatunków i zdobyć w ten sposób swoje lokum.

Przeszkadzały ci dotychczasowe odgłosy gołębi albo synogarlic? To nic, w porównaniu ze skrzeczeniem zielonej Aleksandretty obrożnej. Wkrótce przekonasz się, że nie są to tak miłe ptaszki, na jakie wyglądają. A może kolejna mroźna zima wybije te zielone szkodniki? Spokojnie, na pewno nie wszystkie. Potrafią przetrzymać 20-stopniowy mróz.

Papuga Aleksandretta w Polsce: (c) Sadurski.com
Foto: J.M.Garg / Wikipedia

Zobacz też:
> Papużka falista ciekawostki

MTR Hong Kong metro podróże ciekawostki Airport Express Poprzedni post Hong Kong metro. Jak dojechać z lotniska do centrum
kantor internetowy waluty wymiana walut Następny post Społecznościowa wymiana walut tanią alternatywą dla kantorów internetowych