Ciekawostki o parkingach w Polsce i na świecie

parkingi ciekawostki o parkingach parkowanie samochodu parking

Istniejący pod ponad wieku świat motoryzacji rozwija się w szalonym tempie. Nowe modele aut, autostrady, stacje benzynowe, myjnie samochodów, warsztaty samochodowe. A gdy skorzystamy z samochodu, trzeba go gdzieś zaparkować. Sadurski.com wybrał dla Was najciekawsze fakty i ciekawostki o parkingach!

Największe parkingi

1) Największy parking na świecie znajduje się w Kanadzie, w gigantycznym centrum handlowym West Edmonton Mall. Jest w stanie pomieścić 20 tys. samochodów jednocześnie, do tego wokół jest 10 tysięcy kolejnych miejsc parkingowych.

2) The Cube, to największy parking w Wielkiej Brytanii. Obiekt działa od 2010 roku. The Cube, to 25-piętrowy budynek o ażurowej, przeszklonej fasadzie. Na parking wjeżdża się przez jeden z czterech garaży transferowych, a następnie wysiada z auta. Resztą zajmuje się system, który uprzednio skanuje samochód.

Oryginalne parkingi

3) W USA znajduje się 11-piętrowy parking zasilany turbinami wiatrowymi. Został też wyposażony w cysterny gromadzące wodę. Greenway Self Park, bo o nim piszemy, mieści się w Chicago. Kierowcy odwiedzający to miejsce, mogą też skorzystać z materiałów edukacyjnych na temat ochrony środowiska.

4) Ekskluzywny parking w Miami ma 300 miejsc postojowych. Znajduje się w nim mnóstwo kawiarni, ekskluzywne butiki, sale restauracyjne. Można tu zorganizować ślub, koncert lub bankiet.

5) Wśród niezwykłych parkingów znajduje się też ten, który należy do publicznej biblioteki w Kansas w USA. Fasada budynku przypomina ogromną półkę z książkami. Na jej ścianie znajdują się grzbiety książek. Głównie bestsellerów, których tytuły wybrano w plebiscycie.

parkingi ciekawostki o parkingach parkowanie samochodu parking
parkingi ciekawostki o parkingach parkowanie samochodu parking

Ciekawostki o parkingach na świecie

6) Pierwszy parking podobno powstał w 1886 roku czyli niedługo potem, jak Karl Beinz skonstruował pierwszy samochód.

7) W 2009 roku w Moskwie zawalił się podziemny, wielopoziomowy parking. Lej miał około 2 metrów głębokości i 5 metrów średnicy. Gdyby był większych rozmiarów, wszystkie zaparkowane samochody mogłyby wpaść do środka.

8) W Europie powstaje średnio 40 tysięcy miejsc parkingowych rocznie.

9) Tych, którzy martwią się drogimi cenami samochodów, pewnie rozboli głowa od tej informacji! W Hong Kongu sprzedano jedno miejsce parkingowe za ponad 664 tys. USD.

10) Pierwszy zautomatyzowany parking powstał w 1905 roku, w Paryżu. Nosił nazwę Rue de Ponthieu. System złożony był z windy, którą wjeżdżał samochód, podnoszono go kilka pięter wyżej, a obsługa parkowała go wewnątrz budynku.

11) Liderem stosowania parkingów wielopoziomowych jest Japonia. Przeludnione miasta sprawiają, że średnio rocznie udostępnia się tam parkingi dla 100 tysięcy samochodów. Niemal każdy parking oferuje jakieś atrakcje, np. kino, restaurację, a nawet mini galerię sztuki.

12) Pierwszy parkometr zamontowano w 1935 roku, a amerykańskim stanie Oklahoma. Godzina parkowania kosztowała wtedy 5 centów.

parkingi ciekawostki o parkingach parkowanie samochodu parking
Parkingi osiedlowe do dziś są pamiątką po czasach PRL-u. Ciekawostki o parkingach

Parkingi w Polsce

13) W Polsce parkingi dzieli się na małe (do 4 miejsc postojowych), średnie (od 5 do 60 miejsc postojowych), duże (mające ponad 60 miejsc) oraz wielopoziomowe.

14) W 2011 roku w Warszawie na jedno miejsce parkingowe przypadało 33 auta.

15) Minimalne miejsce przeznaczone na zaparkowanie samochodu w Polsce, wynosi 2,3 na 5 metrów.

16) W 2019 roku, na warszawskiej Woli powstał pierwszy w Polsce parking cyfrowy. Przy pomocy aplikacji w telefonie można sprawdzić dojazd do parkingu, ilość wolnych miejsc. Aplikacja otwiera szlaban, a płatności dokonuje się także używając smartfona.

17) Parking Odpowiedzialny Społecznie, to miejsce działające w Gdańsku. Dochód z działalności przeznaczony jest na finansowanie noclegowni dla bezdomnych.

Ciekawostki o parkingach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Stacje paliw ciekawostki
> Ciekawostki o znakach drogowych