Partia Dobrego Humoru – ciekawostki, które warto znać
Powstała w Polsce 20 lat temu. Rozwesela ludzi na całym świecie. Zwana najbardziej wesołą organizacją świata. Partia Dobrego Humoru czyli Good Humor Party
Ciekawostki o PDH
1) Partia Dobrego Humoru powstała w 2001 roku, z inicjatywy polskiego satyryka Szczepana Sadurskiego. Początkowo była to inicjatywa polska, jednak niedługo potem pierwsze legitymacje były wręczane także osobom z innych krajów, więc PDH otrzymała też angielskojęzyczną nazwę: Good Humor Party.
2) Legitymacje Partii Dobrego Humoru otrzymało dotychczas ponad 4 tys. osób. Z Polski, ale też z wielu innych krajów świata. Jest wśród nich wielu satyryków.
3) Od samego początku składka członkowska PDH jest niezmienna: 3 uśmiechy dziennie. Jak z tej składki przez tyle lat utrzymać taką organizację? Cóż, cud. 😉
4) “Uśmiechnięte” logo Partii zaprojektował szef PDH, Szczepan Sadurski.
5) Symbolem Partii Dobrego Humoru i jego “siedzibą” jest Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper). Dotychczas został on sfotografowany w ponad 600 miejscach / miejscowościach, w kilkudziesięciu krajach świata, na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Może go skleić z papieru i sfotografować każdy, kto chce zostać członkiem partii. Pierwszy Wesoły Wieżowiec wykonany z pudełka po paście do zębów został sfotografowany podczas happeningu w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. > Tu link
6) Nazwa partii nieprzypadkowo była podobna do ogólnopolskich czasopism: gazetki z dowcipami Dobry Humor (ukazującej się od 1991 r.) oraz pisma satyrycznego Twój Dobry Humor). Kierował nimi Sadurski, on też stanął na czele Partii Dobrego Humoru. Twój Dobry Humor stał się prasowym organem organizacji. Obecnie czasopisma nie ukazują się.
7) Za dzień inauguracji organizacji przyjęto “demonstrację” sympatyków PDH. Było to 28 czerwca 2001 r. w Gdańsku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru. Po wernisażu wystawy rysunku satyrycznego, nieduża grupa (głównie satyryków) na czele której był Skiba, przeszła gdańskim Starym Miastem. Demonstranci mieli kilka dużych transparentów, Skiba “szczekaczkę”, co wzbudziło zainteresowanie i śmiechy przechodniów. Jedyną osobą, która cały czas rejestrowała demonstrację, był Szczepan Sadurski. Powstała seria zdjęć, a nawet krótki, unikalny film. Po demonstracji wręczono wszystkim uczestnikom marszu pierwsze legitymacje. Część nowych członków PDH otrzymała numerowane legitymacje, aby po powrocie do domów wręczać je kolejnym osobom.
8) Wszystkie legitymacje Partii Dobrego Humoru mają podpis jej szefa, Sadurskiego. Z wyjątkiem jego legitymacji. Ponieważ uznał, ze nie wypada podpisywać się na swojej legitymacji, podpisał ją Skiba.
9) Choć nikt nie zamierzał trafić do “poważnej” polityki, początkowo były plany oficjalnego zarejestrowania Partii Dobrego Humoru. Do sympatyków rozesłano formularze, w celu zebrania podpisów. Po kilku tygodniach odesłane pocztą listy z danymi: imię, nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu osobistego i podpis). Podpisy zbierano też podczas Festiwalu Dobrego Humoru, w tym w dniu pierwszej “demonstracji”. Zgromadzono tysiąc kilkaset nazwisk (do zarejestrowania partii wystarczało 1000 nazwisk). Sadurski jednak zrezygnował z formalności. Odtąd jest to organizacja anarchistyczna, bo nigdzie nie zarejestrowana.
10) Informacji o Partii Dobrego Humoru nie ma w polskiej Wikipedii, skąd została po kilku latach wykasowana. O organizacji powstałej w Polsce można przeczytać na angielskojęzycznej Wikipedii, pod hasłem: Good Humor Party.
11) Zarówno członkostwo, jak i “funkcje” w Partii Dobrego Humoru każdy traktuje z przymrużeniem oka. Istnieje “rząd” PDH (gabinet cieni) z ministrami oraz ambasadorowie PDH w różnych krajach. Na przykład Arsen Gevorgyan z Armenii legitymacje partyjne wręczył stu kilkudziesięciu mieszkańcom Armenii, co jest skrupulatnie udokumentowane zdjęciami.
12) Partia Dobrego Humoru włącza się w wiele inicjatyw związanych z rozrywką, zabawą i humorem (np. honorowy patronat nad imprezami, organizowanymi nie tylko w Polsce). W przeszłości organizowała np. wystawy rysunku satyrycznego. Podczas tych imprez wręczane są kolejne legitymacje.
13) 6 lipca 2013 r. na plaży w Ustroniu Morskim ustanowiono rekord w ilości wykonywania Wesołych Wieżowców. Sklejono 250 “wieżowców” i postawiono je na molo, co uczestnikom happeningu zajęło 47 minut. Obok prezentowano wystawę fotograficzną “W 80 wieżowców dookoła świata”. > Tu link
14) W latach 2015-2016 ukazywał się cyfrowy magazyn Good Humor Party. Miał 8 do 18 stron. Komplet numerów można nadal oglądać na Ussuu.com.
15) Choć o PDH prasa pisała od maja 2001, pierwsza oficjalna informacja na temat powstającej Partii Dobrego Humoru ukazała się w czasopiśmie satyrycznym Twój Dobry Humor 7/2001 czyli w lipcu 2001. Znalazła się w rubryce “Kronika Satyryka”, pomiędzy innymi informacjami z branży satyrycznej. Cytujemy:
Z inicjatywy “Twojego Dobrego Humoru”, dzięki poparciu współpracujących z nami satyryków oraz osób z poczuciem humoru, powstaje Partia Dobrego Humoru. Czy będzie to partia śmieszna (czyli taka, jak wszystkie działające obecnie partie), czy też partia poważna (która humor i śmiech, a także wyborców traktuje na serio) tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli ktoś nam zaproponuje koalicję – najpierw sprawdzimy czy ma poczucie humoru i umie opowiadać dowcipy, a potem zdecydujemy. Jeśli ktoś nas nie lubi – narysujemy jego karykaturę i niech wszyscy się z niego śmieją! Naszą bronią jest śmiech, który nie jest ani prawicowy, ani lewicowy. Pamiętaj: kto się nie śmieje – jest przeciwko nam!
Partia Dobrego Humoru ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Partia Dobrego Humoru – strona główna
> Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru
> Prima Aprilis ciekawostki