perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum

25 ciekawostek o perfumach

Czas czytania:3 minut/y, 33 sekund/y

Perfumy używano już w starożytności i podobno dzięki nim Kleopatra uwiodła Juliusza Cezara. Potem skrapiano się perfumami, więc nie trzeba było używać mydła. Ile kosztują najdroższe perfumy świata i jak powstał słynny zapach Chanel 5? Perfumy ciekawostki o perfumach

Perfumy – podstawowe informacje

Perfumy tworzone są z ok. 35 tysięcy substancji aromatycznych. A ponieważ każde perfumy to mieszanka ok. 30 składników, istnieje ogromna liczba zapachów. Nos przeciętnego człowieka umie rozróżnić tylko niedużą część zapachów.

Nazwa perfumy pochodzi od łacińskich słów: perf fumus – czyli: poprzez dym. Nieprzypadkowo, bo olejki zapachowe pozyskiwano podczas destylacji z parą wodną.

Ponieważ perfumy zawierają o połowę więcej składników zapachowych niż woda toaletowa, dają trwalszy zapach.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Kiedyś perfumy powstawały m.in. z kwiatów

Perfumy należy przechowywać w zamkniętym flakonie, z dala od światła. Narażone na promienie słoneczne, tracą aromat.

Aby perfumy intensywniej pachniały, należy nimi spryskiwać miejsca na ciele, w których szybko krąży krew – czyli za uszami, na karku, w zgięciach dłoni i ramion. Zapach długo utrzymuje się także na włosach.

To, że nie każdy pachnie tak samo po użyciu tych samych perfum, zależy od szeregu czynników, m.in. od temperatury ciała i naturalnego zapachu konkretnych osób.

Perfumami nie powinno się skrapiać biżuterii. Podobno złoto i srebro tracą blask, a perły żółkną.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Miejsce pracy “nosa” – osoby mieszającej nowe zapachy. W każdym flakoniku inny zapach perfum

Perfumy ciekawostki z historii

Pierwszą znaną osobą wytwarzającą perfumy była kobieta mieszkająca w starożytnej Babilonii, imieniem Taputti. Wiemy to z babilońskich tablic z ok. 1200 r. p.n.e.

Już starożytni Egipcjanie wpadli na pomysł, że perfumy najlepiej przetrzymywać w szklanych pojemnikach. Niektóre były bogato zdobione złotem i kamieniami szlachetnymi.

Wśród wielbicielek perfum była m.in. królowa starożytnego Egiptu, Hatszepsut. Królowa Kleopatra nacierała swe ciało perfumami, dzięki czemu uwodziła kochanków. Jednym z uwiedzionych był Juliusz Cezar.

Perfumy znaleziono w egipskim grobowcu królewskim w Abydos. Wyprodukowano je ok. 3 tys. lat p.n.e.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Perfumy kuszą nabywcę nie tylko zapachem, ale też kolorem i kształtem flakoników

Podczas wykopalisk w pobliżu Pyrgos – Mavroraki na Cyprze, odnaleziono najstarszą znaną fabrykę perfum. Powstała 4 tys. lat temu.

Receptury aromatów perfum tworzyli w XIII wieku mnisi z zakonu Santa Maria delle Vigne z Florencji.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Wśród kosmetyków kobiety nie może zabraknąć perfum

Pierwsze perfumy na bazie alkoholu powstały na Węgrzech, w XIV wieku.

W średniowieczu perfum używano głównie po to, aby przykryć nieprzyjemny zapach ciała, spowodowany brakiem dbałości o higienę. Za czasów francuskiego króla Ludwika XV perfumy stosowano zamiast mydła i wody.

Komercyjną produkcję perfum uruchomiono we Francji, w XVIII wieku.

Ciekawostki o perfumach

Najdroższe perfumy świata, to Clive Christian No 1 Imperial Majesty. 30 ml kosztuje 2350 USD, co odnotowała Księga Rekordów Guinnessa. Cena spowodowała, że klienci zakupili tylko pojedyncze flakoniki.

Kiedyś do uzyskania litra olejku różanego potrzebowano tony płatków róży, dlatego perfumy były bardzo drogie. Ostatnio olejki naturalne są zastępowane syntetycznymi odpowiednikami, przez co znacznie spadły ceny wytwarzanych perfum.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Już sam wygląd flakoników zachęca do użycia perfum

Według wymyślonej legendy, którą rozpowszechniano, Coco Chanel osobiście stworzyła słynne perfumy Chanel 5. Prawda jest jednak inna. Ernest Boux, wcześniej tworzący perfumy dla rosyjskich carów, dla Chanel stworzył 5 nowych kompozycji. Miała wybrać tę, która najbardziej się jej spodoba. Wybrała fiolkę z numerem 5, a perfumy otrzymały nazwę Chanel nr 5. Na woń tych perfum składa się 80 składników, połączonych w odpowiednich proporcjach. Oczywiście ten skład jest wielką tajemnicą firmy.

Napoleon Bonaparte chętnie używał perfum. Ale w liście do kochanki Józefiny napisał, że najbardziej ceni jej naturalny zapach.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Ekskluzywne opakowanie wyjątkowego produktu. Perfumy ciekawostki

Jednym z najczęściej używanych składników perfum jest olejek ylang-ylang. Otrzymuje się go z kwiatów azjatyckiego drzewa Cananga odorata.

Dawno temu Chińczycy wkładali do brudnej bielizny pachnącą korę drzew. Dzięki temu nie trzeba było prać majtek.

Jedni używają perfumy w płynie, inni perfumy w kremie. Pachną podobnie, lecz są inaczej nanoszone na ciało.

perfumy ciekawostki o perfumach historia perfum
Markowych perfum w takim miejscu nikt nie kupi

Co to jest ambra?

Jednym z najczęściej używanych składników używanych do produkcji perfum jest ambra. To wydzielina z przewodu pokarmowego wieloryba. Podobno jeden kaszalot w ciągu doby może wyprodukować 3 tony ambry.

W starożytności ambrę dodawano do zaprawy murarskiej, której używano do budowy haremów. Głęboki, seksowny zapach utrzymywał się długo i kusił mężczyzn.

Perfumy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Ciekawostki o lakierze do włosów
> Lakier do paznokci – ciekawostki
> Pończochy

wyjazd na narty Poprzedni post Wyjazd na narty – co warto zabrać?
świątynia Bongeunsa temple budda Gangnam Seul Korea Południowa buddyzm Następny post Świątynia Bongeunsa w Seulu