Ciekawostki o Piasecznie, woj. mazowieckie

ratusz Piaseczno ciekawostki atrakcje zabytki

Piaseczno ciekawostki i najważniejsze informacje o podwarszawskim Piasecznie. Historia, zabytki Piaseczna

Piaseczno – informacje

1) Piaseczno, to 45-tysięczne miasto powiatowe w województwie mazowieckim. Znajduje się zaledwie 17 km od centrum Warszawy i graniczy z warszawską dzielnicą Ursynów. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

Piaseczno ciekawostki z historii

2) Prawa miejskie Piaseczno uzyskało w 1429 roku, a pierwsze pisemne informacje o jego istnieniu pochodzą z XIII wieku.

3) W 1870 r. powstał w Piasecznie cmentarz żydowski – kirkut. Do czasów obecnych zachowało się 17 macew.

4) W latach 20. XX wieku w Piasecznie mieszkało ok. 7 tys. ludzi, z czego 4 tys. miało pochodzenie żydowskie.

5) Gdy w 1934 r. uruchomiono linię kolejową z Warszawy do Radomia, w Piasecznie powstał dworzec kolejowy. W maju kolejnego roku mieszkańcy Piaseczna żegnali zmarłego marszałka Piłsudskiego, bo żałobny pociąg z jego ciałem zatrzymał się na stacji.

6) W 1956 r. zaczęła działać w Piasecznie Fabryka Kineskopów ZELOS. Produkowano w niej kineskopy do pierwszego polskiego telewizora Belweder.

Kazimierz Deyna mural Piaseczno ciekawostki atrakcje zabytki
Mural z piłkarzem Kazimierzem Deyną. Piaseczno ciekawostki

Piaseczno zabytki i atrakcje

7) Pierwszy ratusz, siedziba władz miasta Piaseczno, spalili Szwedzi podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, potem spłonął w 1730 roku. Został odbudowany w połowie XVIII wieku. Był drewniany i spalili go w 1794 r. Rosjanie podczas insurekcji kościuszkowskiej. Kolejny gmach gmach ratusza (aktualnie jest tu Urząd Stanu Cywilnego) obecnie stojący przy rynku w Piasecznie (parz: foto na górze), to neoklasycystyczna budowla wzniesiona w latach 1823-1824. Co ciekawe, na szczycie wieży przed I wojną światową dodano Księżyc. Przypomina on o wizycie w Piasecznie posła tureckiego Numan-Beja w 1777 r.

kościół św. Anny Piaseczno ciekawostki atrakcje zabytki
Piaseczno. Kościół św. Anny tuż przy rynku, widok od tyłu

8) Blisko budynku piaseczyńskiego ratusza, przy pl. Piłsudskiego, stoi kościół świętej Anny. Wzniesiono go w 1565 r. w stylu późnogotyckim, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła z połowy XIV wieku.

9) Stojąca obok kościoła drewniana dzwonnica została zbudowana w XIX wieku.

10) Nieduże (50 m kwadratowych powierzchni) Muzeum Regionalne w Piasecznie znajduje się przy ul. Piłsudskiego 10, w dawnej plebanii kościoła, zbudowanej na przełomie XVIII i XIX wieku.

11) Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa (do 2004 roku Grójecka Kolej Dojazdowa), to wąskotorowa kolej turystyczna. Jeździ na trasie Piaseczno-Tarczyn w weekendy, od marca do października, czasem też okazjonalnie. Pociągi wyruszają ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe (ul. Henryka Sienkiewicza 14). Kolejka zaczęła jeździć od 1898 roku, a obecna trasa jest jedynym zachowanym fragmentem dawnej trasy.

stadion miejski Piaseczno ciekawostki atrakcje zabytki
Obok wejścia na Stadion Miejski w Piasecznie

Piaseczno ciekawostki

12) Piaseczyński Zlot Piosenki Różnej (w skrócie: PZPR), to przegląd muzyczny odbywający się w Piasecznie od 1996 roku.

13) KS Piaseczno, to klub sportowy, którego początki sięgają lat 20. XX wieku. Obecnie są tu drużyny piłki nożnej, koszykówki i kick-boxingu.

14) W Piasecznie jest wielofunkcyjny Stadion Miejski, wybudowany w latach 30. XX wieku. Na trybunach może pomieścić 924. widzów.

Piaseczno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Radzymin
> Rawa Mazowiecka
> Serock