Zaskakujące ciekawostki o pieczywie

pieczywo ciekawostki o pieczywie chleb bułki

Niezwykłe fakty i ciekawostki o pieczywie, które warto znać. Pieczywo i jego historia. Rodzaje pieczywa, bułki, bagietki, kajzerki, rogale

Pieczywo ciekawostki z historii

1) W starożytnej Grecji było znanych 80 rodzajów pieczywa, a w starożytnym Rzymie w czasach cesarza Oktawiana działało około 300 piekarń.

2) Piekarze z Francji jako pierwsi zaczęli wypiekać bagietki. Bułki o podłużnym kształcie były bardzo praktyczne. Wkładali je do kieszeni żołnierze francuscy.

3) Rogaliki podobno jako pierwsi wypiekali piekarze z Wiednia. Brali je ze sobą rycerze – krzyżowcy, na swe dalekie wyprawy.

obwarzanek krakowski ciekawostki obwarzanki precle bajgle ciekawostki o pieczywie
Obwarzanek krakowski. Ciekawostki o pieczywie

Obwarzanki i cebularze

4) Obwarzanek krakowski jest wypiekany od wieków. Wiadomo, że król Jan Olbracht (królował w latach 1492-1501) miał świadomość ochrony produktu, wypiekanego potem także w innych miejscach. Zakazał produkcji obwarzanków poza Krakowem. W przypadku złamania zakazu, groziła wysoka kara.

> Ciekawostki o obwarzankach, preclach i bajglach

5) W XIX wieku cebularze zaczęli wypiekać Żydzi mieszkający w Lublinie, na Starym Mieście. Wtedy obecny cebularz nazywał się pletzel (ten większy) i pletzlach (mniejszy rozmiar). Był sprzedawany przez sprzedawców ulicznych, którzy mieli je w wiklinowych koszach. Obecnie wielu Lublinian nie wyobraża sobie sklepu z pieczywem bez cebularza, tymczasem w niektórych regionach kraju wciąż jest nieznany.

> Ciekawostki o cebularzu

cebularz ciekawostki Lublin cebularze lubelskie ciekawostki o pieczywie
Cebularz, lubelski przysmak. Ciekawostki o pieczywie

Kajzerka i koguty z Kazimierza

6) Kazimierz Dolny w woj. lubelskim słynie z wypiekanych tu bułek, które kształtem przypominają koguty.

7) Jak odróżnić kajzerkę z Krakowa i Warszawy? Ta pierwsza ma 4 nacięcia na powierzchni, a ta druga pięć.

> Ciekawostki o kajzerce

bułka kajzerka ciekawostki bułki pieczywo ciekawostki o pieczywie
Bułka kajzerka. Ciekawostki o pieczywie

Kolejne ciekawostki o pieczywie

8) Lekko zwilżone wodą bułki można włożyć do rozgrzanego piekarnika lub położyć na grillu. Znów staną się chrupiące i świeże.

9) Raz rozmrożonego pieczywa nie można zamrażać ponownie. Będzie czerstwe i niesmaczne.

Nieznane ciekawostki o chlebie. Historia, legendy

10) Według legendy król Bolesław Chrobry jadąc na spotkanie z cesarzem Ottonem III, poczuł zapach wypiekanego chleba. Zatrzymał się i skosztował wypieku piekarza. Na pamiątkę tego wydarzenia, król nazwał miejscowość Piekarami (Piekarami Śląskimi).

11) Określenie „tuzin piekarski” pochodzi z XIII-wiecznej Anglii. Ponieważ zdarzało się, że 12 chlebów ważyło mniej niż powinno, kupującym dodawano trzynasty bochenek chleba.

Ciekawostki o pieczywie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o chlebie
> Gotowanie – ciekawostki
> Dowcipy o dżemie