Ciekawostki o piegach
Piegi ciekawostki i najważniejsze informacje o piegach. Skąd się biorą piegowaci, jak żyć z piegami, czy piegi są modne?
Skąd się biorą piegi?
1) Występowanie piegów na skórze związane jest z nierównomiernym rozłożeniem melaniny, czyli pigmentem skórnym. Większość stanowią osoby o jasnej karnacji i włosach w odcieniach blondu.
2) Piegi nie występują od urodzenia. Pojawiają się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie i w zależności od różnych czynników, np. słońca, przybierają na sile lub zanikają.
3) Za powstawanie piegów odpowiedzialna jest genetyka. Piegi nie są chorobą skóry i nie wymagają usuwania. Ci, którzy nie potrafią zaakceptować siebie w piegowatej wersji, mogą wykonać zabieg mikrodermabrazji.
Życie z piegami
4) Ludzie piegowaci są obecni na wszystkich kontynentach i wśród wszystkich ras. Najwięcej piegusów zamieszkuje jednak Europę, głównie ze względu na mnogość występowania jasnej karnacji. Najmniej piegów mają Azjaci. Piegów nie posiadają albinosi.
5) Osoby, które mają piegi, powinny chronić swoją wrażliwą skórę. Stosowanie odpowiednich kremów z filtrem i unikanie ostrego słońca minimalizują ryzyko zachorowania na czerniaka lub nowotwory.
6) Najsłynniejszą pieguską w świecie mody jest Kate Moss. Oryginalna uroda pozwoliła jej stać się jedną z najbogatszych modelek lat 90-tych.
Piegi w przeszłości
7) W okresie międzywojennym piegi za uważano nieestetyczne i próbowano je usuwać różnymi metodami. Panie robiły okłady z ogórka oraz przecierały twarz cytryną. Przypadki podrażnienia skóry z tego powodu nie należały wtedy do rzadkości. Ocet, czy wątpliwej jakości medykamenty, sprzedawane przez domokrążców, szkodziły cerze i niszczyły ją.
8) W latach 20 ubiegłego wieku, piegowata dziewczyna nie miała wstępu na salony. Kojarzona była głównie z biedotą, pilnującą pasących się krów. Podobnie rzecz wyglądała, jeśli chodzi o opaleniznę i tężyznę fizyczną. Twierdzono wówczas, że opalony muskularny mężczyzna nadaje się tylko na parobka.
Piegi w mediach i sztuce
9) Aby uczynić postać charakterystyczną i wyróżniającą się, twórcy często obdarzają swoje postacie piegami. Tak było w przypadku Ani Shirley (bohaterki cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza), a także Marka Piegusa z kultowego serialu lat 60-tych.
10) Piegi są też znakiem flagowym Pana Kleksa, bohatera książki “Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy. Pan Kleks twierdził, że piegi doskonale działają na rozum i chronią od kataru. W literaturze dla dzieci, niemniej popularna jest też Pippi Langstrumpf. Przygody piegowatej, rudowłosej i rezolutnej dziewczynki znają dzieci z całego świata.
Ciekawostki o piegach i piegusach
11) Kanony piękna w Chinach, mówią piegom stanowcze nie. Gdy w kampanii reklamowej firmy odzieżowej Zara wystąpiła piegowata chińska modelka, spotkało się z powszechnym oburzeniem jej rodaków. Podejście argumentowano ukazywaniem Chin w złym świetle i rzekomym rasizmem.
12) 1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piegów. To święto wszystkich, którzy mają piegi. Wśród znanych osób w Polsce, piegi mają m.in. Katarzyna Dowbor i Weronika Rosati.
13) Obecnie piegi są na topie. Trendy makijażowe zalecają nawet dorysowywanie ich tym, którzy nie są posiadaczami uroczych kropeczek. A dla tych, którzy co jakiś czas chcieliby mieć piegi, stworzono nawet… piegi w sprayu.
Piegi ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Paznokcie ciekawostki
> Ciekawostki o perfumach
> Pończochy ciekawostki