zamek Pieskowa Skała ciekawostki historia

Zamek Pieskowa Skała we wsi Sułoszowa – 21 ciekawostek

Czas czytania:3 minut/y, 9 sekund/y

Sołuszowa i zamek Pieskowa Skała ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia zamku i skała Maczuga Herkulesa

1) Chyba wszyscy słyszeliśmy nazwę Pieskowa Skała i kojarzymy ją z zamkiem. Wielu osobom wydaje się, że zamek jest w miejscowości o tej właśnie nazwie. Otóż nie. Jest we wsi Sułoszowa.

Wieś Sułoszowa ciekawostki

2) Wieś Sułoszowa znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Sułoszowa. Mieszka w niej ok. 6 tys ludzi. Stąd do Krakowa jest mniej niż 40 kilometrów.

3) Wieś rozciąga się wzdłuż drogi nr 773 Sieniczno – Wesoła k. Słomnik, przez niemal 9 kilometrów. Jest tzw. ulicówką czyli jej zabudowania skupiają się głównie wzdłuż jednej ulicy.

4) W Sołuszowej jest źródło ponad 30-kilometrowej rzeki Prądnik. W swym początkowym biegu rzeczka nazywana jest Sułoszówką.

5) W Sułoszowej jest Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecny budynek kościoła wybudowano przed II wojną światową, w latach 1933-1939. Zabytkami Sołuszowej są też: drewniana Willa „Chopin” oraz zagrody nr 216 i 373. Jednak zdecydowanie największą atrakcją turystyczną na terenie wsi jest zamek Pieskowa Skała.

zamek Pieskowa Skała ciekawostki
Pieskowa Skała ciekawostki

Zamek Pieskowa Skała i jego historia

6) Wiadomo, że zamek stał już na początku XIV wieku. Niedługo potem król Kazimierz Wielki wybudował tu zamek, który wchodził w skład łańcucha obronnych Orlich Gniazd.

7) W latach 1377–1608 zamek był siedzibą rodu Szafrańców. Pierwszy z nich miał na imię Piotr i to od jego imienia zamek nazwano Pieskowa Skała. A dokładniej, kiedyś zdrobnieniem imienia Piotr był: Pieś lub Pieszko.

Sułoszowa zamek w Pieskowej Skale woj. małopolskie
Fragment zewnętrznych ścian zamku Pieskowa Skała, woj. małopolskie

8) Niektórzy przedstawiciele rodu Szafranców trudnili się zbójectwem i zamek wykorzystywali go jako punkt wypadowy do napadów na kupców, którzy przejeżdżali przez pobliską Dolinę Prądnika.

9) W latach 1542–1580 zamek przebudowano i stał się renesansową rezydencją. W XVII wieku dobudowano fortyfikacje bastionowe.

10) Podczas potopu szwedzkiego (rok 1655) zamek został zniszczony, a potem strawił go pożar. Po odbudowie był siedzibą rodu Wielopolskich. W 1787 r. zamek odwiedził król Stanisław August Poniatowski.

zamek w Pieskowej Skale woj małopolskie
Zamek Pieskowa Skała od strony dziedzińca

11) Najstarsza część (Wysoki Zamek) spłonęła w pożarze w 1850 roku. Podczas powstania styczniowego (1863 r.) zamek zajęli i splądrowali Rosjanie. Potem miał kolejnych właścicieli.

12) Po II wojnie światowej właścicielem zamku został Skarb Państwa. Został odnowiony, a w latach 1950–1963 był oddziałem zbiorów sztuki na Wawelu. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających, jest też restauracja. Obok jest ogród zamkowy. Parkingi usytuowane obok zamku są płatne.

13) Zamek w 1971 r. znalazł się na znaczku pocztowym. Także na monetach okolicznościowych, serii Zamki i pałace w Polsce, w 1997 roku.

wieś Sułoszowa zamkowe wieże
Zamkowe wieże i mury zamku. Pieskowa Skała ciekawostki

Maczuga Herkulesa

14) Na terenie parku, w pobliżu zamku jest tzw. Maczuga Herkulesa. To wapienna skała wysokości 25 metrów, usytuowana na skalnym wniesieniu. Z uwagi na charakterystyczny kształt i położenie, jest najbardziej znaną skałą w Polsce. Dlatego każdy kto tu przybywa, robi jej zdjęcie. Obok Maczugi Herkulesa prowadzi żółty szlak pieszy.

15) Nazwa skały pochodzi od jej podłużnego kształtu przypominającego maczugę. W związku z jej istnieniem powstało kilka legend.

16) Na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się mały żelazny krzyż. W 1933 r. wbił go na pamiątkę Leon Witek z Krakowa, który wszedł na jej szczyt.

17) Odkąd utworzono Ojcowski Park Narodowy, wchodzenie na Maczugę Herkulesa jest to zabronione.

drzewa wieś Sułoszowa park krajobrazowy obok zamku
Zamek Pieskowa Skała od strony parku krajobrazowego

Pieskowa Skała ciekawostki i informacje

18) Do Zamku Pieskowa Skała przylega park krajobrazowy, po którym w sezonie spacerują turyści.

19) Zamek zbudowano na Fortepianie, wysokości 8 do 12 metrów. Tak nazwano tzw. terasę skalną zbudowaną z dolomitów i wapieni.

20) Trzy skały znajdujące się obok Fortepianu, nazwano: Skała Mickiewicza, Skała Chopina i Napoleon. Na temat skał krążą legendy.

21) Pięknie położony Zamek Pieskowa Skała uwieczniono w kilku filmach, m.in. w serialach: Janosik i Stawka większa niż życie.

Pieskowa Skała ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piwniczna Zdrój
> Trzebinia

usługi fachowców Poprzedni post OTOmistrz – usługi fachowców dla prac domowych i remontowo-budowlanych
pompa do nawadniania ogrodu Następny post Pompa do nawadniania ogrodu – jaką wybrać