Zamek Pieskowa Skała we wsi Sułoszowa – 21 ciekawostek
Sołuszowa i zamek Pieskowa Skała ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia zamku i skała Maczuga Herkulesa
1) Chyba wszyscy słyszeliśmy nazwę Pieskowa Skała i kojarzymy ją z zamkiem. Wielu osobom wydaje się, że zamek jest w miejscowości o tej właśnie nazwie. Otóż nie. Jest we wsi Sułoszowa.
Wieś Sułoszowa ciekawostki
2) Wieś Sułoszowa znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Sułoszowa. Mieszka w niej ok. 6 tys ludzi. Stąd do Krakowa jest mniej niż 40 kilometrów.
3) Wieś rozciąga się wzdłuż drogi nr 773 Sieniczno – Wesoła k. Słomnik, przez niemal 9 kilometrów. Jest tzw. ulicówką czyli jej zabudowania skupiają się głównie wzdłuż jednej ulicy.
4) W Sołuszowej jest źródło ponad 30-kilometrowej rzeki Prądnik. W swym początkowym biegu rzeczka nazywana jest Sułoszówką.
5) W Sułoszowej jest Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecny budynek kościoła wybudowano przed II wojną światową, w latach 1933-1939. Zabytkami Sołuszowej są też: drewniana Willa „Chopin” oraz zagrody nr 216 i 373. Jednak zdecydowanie największą atrakcją turystyczną na terenie wsi jest zamek Pieskowa Skała.
Zamek Pieskowa Skała i jego historia
6) Wiadomo, że zamek stał już na początku XIV wieku. Niedługo potem król Kazimierz Wielki wybudował tu zamek, który wchodził w skład łańcucha obronnych Orlich Gniazd.
7) W latach 1377–1608 zamek był siedzibą rodu Szafrańców. Pierwszy z nich miał na imię Piotr i to od jego imienia zamek nazwano Pieskowa Skała. A dokładniej, kiedyś zdrobnieniem imienia Piotr był: Pieś lub Pieszko.
8) Niektórzy przedstawiciele rodu Szafranców trudnili się zbójectwem i zamek wykorzystywali go jako punkt wypadowy do napadów na kupców, którzy przejeżdżali przez pobliską Dolinę Prądnika.
9) W latach 1542–1580 zamek przebudowano i stał się renesansową rezydencją. W XVII wieku dobudowano fortyfikacje bastionowe.
10) Podczas potopu szwedzkiego (rok 1655) zamek został zniszczony, a potem strawił go pożar. Po odbudowie był siedzibą rodu Wielopolskich. W 1787 r. zamek odwiedził król Stanisław August Poniatowski.
11) Najstarsza część (Wysoki Zamek) spłonęła w pożarze w 1850 roku. Podczas powstania styczniowego (1863 r.) zamek zajęli i splądrowali Rosjanie. Potem miał kolejnych właścicieli.
12) Po II wojnie światowej właścicielem zamku został Skarb Państwa. Został odnowiony, a w latach 1950–1963 był oddziałem zbiorów sztuki na Wawelu. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających, jest też restauracja. Obok jest ogród zamkowy. Parkingi usytuowane obok zamku są płatne.
13) Zamek w 1971 r. znalazł się na znaczku pocztowym. Także na monetach okolicznościowych, serii Zamki i pałace w Polsce, w 1997 roku.
Maczuga Herkulesa
14) Na terenie parku, w pobliżu zamku jest tzw. Maczuga Herkulesa. To wapienna skała wysokości 25 metrów, usytuowana na skalnym wniesieniu. Z uwagi na charakterystyczny kształt i położenie, jest najbardziej znaną skałą w Polsce. Dlatego każdy kto tu przybywa, robi jej zdjęcie. Obok Maczugi Herkulesa prowadzi żółty szlak pieszy.
15) Nazwa skały pochodzi od jej podłużnego kształtu przypominającego maczugę. W związku z jej istnieniem powstało kilka legend.
16) Na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się mały żelazny krzyż. W 1933 r. wbił go na pamiątkę Leon Witek z Krakowa, który wszedł na jej szczyt.
17) Odkąd utworzono Ojcowski Park Narodowy, wchodzenie na Maczugę Herkulesa jest to zabronione.
Pieskowa Skała ciekawostki i informacje
18) Do Zamku Pieskowa Skała przylega park krajobrazowy, po którym w sezonie spacerują turyści.
19) Zamek zbudowano na Fortepianie, wysokości 8 do 12 metrów. Tak nazwano tzw. terasę skalną zbudowaną z dolomitów i wapieni.
20) Trzy skały znajdujące się obok Fortepianu, nazwano: Skała Mickiewicza, Skała Chopina i Napoleon. Na temat skał krążą legendy.
21) Pięknie położony Zamek Pieskowa Skała uwieczniono w kilku filmach, m.in. w serialach: Janosik i Stawka większa niż życie.
Pieskowa Skała ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Piwniczna Zdrój
> Trzebinia