PIT-37. Wszystko, co musisz wiedzieć

pit-37 podatki rozliczenie roczne dokumenty segregatory ciekawostki

Jesteśmy w trakcie sezonu rozliczeń z fiskusem. Od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku można składać PIT-37 za 2020 rok. Na szczęście od 2 lat jest to o wiele prostsze, gdyż czynność tą możemy wykonać za pomocą komputera, korzystając z usługi e-PIT.

Warto dokładnie sprawdzić zeznanie podatkowe, gdyż za 2020 rok można odliczyć sporo ulg. Osoby, które szybko podejmą decyzję o rozliczeniu i zrobią to drogą online, będą mogły liczyć na zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni od momentu złożenia wniosku.

Czym jest PIT-37?

Należy nadmienić, że od 2019 roku, pracownicy nie muszą zajmować się wypełnieniem PIT-ów. Robią to pracodawcy.

PIT-37 dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które uzyskują wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej czy pracy na etacie. Płacą one w trakcie roku zaliczki na dochodowych podatek, oczywiście za pośrednictwem pracodawców. Rozliczenia tych dochodów dokonuje się właśnie w zeznaniu rocznym PIT-37.

PIT-37 nie dotyczy zarobków, od których zaliczki opłaca się samodzielnie, oraz również pozostałych wynagrodzeń, za których rozliczenie odpowiadają płatnicy. Wszystkie inne źródła dochodów rozlicza się stosując inne deklarację, np. PIT-36.

Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?

Deklaracja PIT-37 jak już wcześniej wspomnieliśmy składana jest przez zleceniobiorców, pracowników czy inne podmioty rozliczające się według skali podatkowej. Zaliczki na podatek pobiega i oblicza płatnik (zleceniodawca, zakład pracy itp.).

Podatnik z reguły wypełnia deklaracje na podstawie druku PIT-11. Wypełniając go wykazuje kwoty i przysługujące mu odliczenia i różne ulgi w danym roku podatkowym. Taki formularz najczęściej stosuje się w przypadku osób, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu pracy.

Jeżeli nie rozliczamy się za pośrednictwem płatnika lub uzyskujemy przychody z wielu źródeł, to interesuje nas najczęściej PIT-36.

Za pomocą deklaracji PIT-37 rozlicza się również przychody z pracy przy zbiorach, zasiłki czy umowy aktywizacyjne.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Aktualnie najprostszym i najbardziej wygodnym sposobem rozliczenia się z urzędem skarbowym jest złożenie i rozliczenie deklaracji podatkowej za pomocą internetu. Cały proces jest niezwykle wygodny, gdyż niezbędne dane są automatycznie pobierane z systemu Ministerstwa Finansów, a nadpłata podatku zostaje nam zwrócona niezwykle szybko.

Aby skutecznie i szybko rozliczyć PIT 37 online potrzebujemy dostępu do internetu. Następnie ściągamy program do PIT online. Występuje on zarówno w formie narzędzia, które możemy ściągnąć na dysk komputera, jak i w wersji na przeglądarki, która jest w pełni funkcjonalna. Uruchamiamy program i wypełniamy stosowne pola. Zaletą jest również pewność, że wypełniamy aktualny druk.

Należy podkreślić, że program do PIT online, udostępniany jest za darmo i jest aplikacją zgodną z wymogami Ministerstwa Finansów. Wszystkie dane, które przesyłane są do Urzędów Skarbowych są odpowiednio szyfrowane, oprogramowanie posiada certyfikat bezpieczeństwa.

Po wypełnieniu formularza i jego wysyłki, każdy składający, otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru w elektronicznej wersji, które jest dowodem na to, że dokument został dostarczony do Urzędu. Takie potwierdzenie powinniśmy przechowywać przez 5 następnych lat, od złożenia deklaracji.

PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Dotrzymywanie terminów w przypadku zeznań rocznych jest niezwykle ważne. Ich przekroczenie grozi wysokimi grzywnami lub odsetkami. Termin wysyłania PIT-37 upływa 30 kwietnia 2021 roku (czwartek).