zamek Płock ciekawostki atrakcje zabytki stolica Polski ciekawostki historia

10 ciekawostek o Płocku

Czas czytania:2 minut/y, 5 sekund/y

Płock ciekawostki i najważniejsze informacje o Płocku

Ciekawostki o Płocku

1) Płock, to miasto na Mazowszu, po obu brzegach Wisły. Mieszka tu 120 tysięcy ludzi.

2) Płock, to jedno z najstarszych polskich miast. Został założony w X wieku, a prawa miejskie uzyskał w 1237 roku.

mury obronne Płock ciekawostki
Resztki średniowiecznych murów obronnych Płocka

3) Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to najcenniejszy zabytek Płocka. Stoi nad Wisłą, na Wzgórzu Tumskim. Została wybudowana w 1144 roku, w miejscu zburzonej, XII-wiecznej świątyni. Potem była przebudowywana, w 1530 r. strawił ją pożar, a ostatnia przebudowa miała miejsce na początku XX wieku. W skarbcu katedralnym znajduje się m.in. kielich z pateną z XIII wieku. Część zbiorów (w tym: Diadem płocki (nakrycie głowy ze złoconego srebra w kształcie korony z 1601 r.). przeniesiono do pobliskiego Muzeum Diecezjalnego.

bazylika Płock ciekawostki atrakcje zabytki
Płocka bazylika, najcenniejszy zabytek miasta

4) Z bazyliką sąsiaduje Zamek książęcy z XIV wieku, najstarszy zamek na Mazowszu. Ma on dwie gotyckie wieże: Szlachecką i Zegarową.

5) W Płocku w 1960 r. powstała Petrochemia płocka. Obecnie jest to Polski Koncern Naftowy Orlen SA, potentat na krajowym rynku paliw płynnych i produktów petrochemicznych.

kościół zabytki atrakcje Płock ciekawostki
Kościół obok rynku w Płocku

Płock ciekawostki

6) W Płocku od 1973 r. przy ul. Łukasiewicza 34 znajduje się Stadion im. Kazimierza Górskiego, na którym gra drużyna Wisły Płock.

7) Ogród Zoologiczny w Płocku (ul. Norbertańska 2) założono w 1951 roku. Zajmuje 17 hektarów powierzchni i jest tu ok. 3700 zwierząt, m.in.: lwy, lamparty perskie, małpy, słonie indyjskie i hipopotamy karłowate.

molo Płock ciekawostki atrakcje zabytki
Wisła, płockie molo i jachty. Widok ze Wzgórza Tumskiego

8) Obie części Płocka które dzieli Wisła, połączone są dwoma mostami, nowym i starym. Zabytkowy most drogowo-kolejowy im. Legionów Piłsudskiego pochodzi z roku 1938, a podczas II wojny światowej był częściowo zniszczony. Od 2008 r. o zmroku most jest podświetlany w trzech kolorach Płocka (jasnoszafirowy, szkarłatny i beżowy). W 2007 r. otwarto nowy Most Solidarności, o długości 1200 metrów.

Plac książęcy pomnik Bolesław Krzywousty Płock ciekawostki
Plac książęcy, pomnik Bolesław Krzywoustego. Płock ciekawostki

9) Małachowianka czyli Liceum Ogólnokształcące im. S.Małachowskiego w Płocku, działa nieprzerwanie od 1180 roku czyli pod ponad 800 lat. Jest więc najstarszym liceum w Polsce. Wśród jego absolwentów byli: prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Tadeusz Mazowiecki i podróżnik Tony Halik.

Wisła Płock ciekawostki sport stadion
Stadion piłkarski Wisły Płock

10) Budynek Ratusza w Płocku zaprojektował Jakub Kubicki – ten sam architekt, który stworzył projekt warszawskiego Belwederu. W 1831 r. w płockim ratuszu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego.

Płock ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Zamek Książęcy w Płocku

Zobacz też:
> Frombork
> Kielce
> Bielsko-Biała

wędka gruntowa wędki gruntowe Poprzedni post Wędki gruntowe – skąd wiedzieć, którą wybrać?
oscypek ciekawostki oscypki ser historia oszczypki Następny post Ciekawostki o oscypkach