Płyta indukcyjna czy gazowa – na co się zdecydować?

płyta indukcyjna czy gazowa

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest płyta grzewcza. Można powiedzieć, że nie da się wyobrazić sobie kuchni, która nie zawiera tego elementu. Jest ona czymś, z czego korzysta się każdego dnia, chociażby chcąc zagotować wodę na herbatę czy przygotowując swoje ulubione posiłki. Kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem były płyty gazowe, natomiast te indukcyjne kojarzone były przede wszystkim z udogodnieniem, na które nie każdy przeciętny człowiek mógł sobie pozwolić. Obecnie są one wybierane coraz częściej, można powiedzieć, że jest to wynik porównywalny z płytami gazowymi. Jak wszystko, oba te warianty mają swoje niezaprzeczalne plusy i minusy, na podstawie których zainteresowani wybierają, którą opcję wybrać. Sprawdź, która z nich będzie odpowiedniejsza dla Ciebie.

Płyta indukcyjna – nowoczesna opcja

Ten typ płyty grzewczej jest przede wszystkim kojarzony z nowoczesnymi mieszkaniami czy domami, gdyż tam jest on najczęstszym wyborem. Ich główną zaletą, która zdecydowanie przemawia na ich korzyść jest bezpieczeństwo, którymi się cechują. Czas gotowania na płytach indukcyjnych jest bardzo krótki, a dodatkowo od razu, gdy ściągniemy z nich garnek czy patelnię, odcinany jest dostęp do prądu. Opcja ta sprawdza się świetnie dla osób, które posiadają dzieci, gdyż płyta indukcyjna w dotyku zawsze jest chłodna, dzięki czemu nie trzeba martwić się ewentualnymi poparzeniami. Kolejnym plusem tego urządzenia jest jego niezwykła łatwość w czyszczeniu, nie pochłania to zbyt dużej ilości czasu. Przechodząc do wad płyt indukcyjnych warto zacząć tutaj od tego, iż wymagają one specjalnych garnków, nie wszystkie będą się na nie nadawały. Dodatkowo ich cena jest znacznie wyższa niż ta gazowych. Jednak ze względu na ich przeróżne funkcje, warto zainwestować w ten wydatek.

Płyta gazowa – lubiany standard

Każdy z nas miał lub nadal ma w swoim domu płytę gazową. Jest to standard, o którym wszyscy słyszeliśmy. Jednak te, które powstają w dzisiejszych czasach, znacznie odbiegają od starodawnych płyt gazowych. Sprawdzą się w nowoczesnym gospodarstwie domowym równie dobrze jak płyty indukcyjne. Ich ogromnym minusem jest, iż nie każdy dom może zostać podłączony do gazu, a w takim przypadku korzystać należy z butli gazowych. Obecnie są one znacznie bardziej bezpieczne, niż były kiedyś. Blokada w pokrętłach będzie idealna, szczególnie dla osób, które mają dzieci. Ogromną zaletą płyt gazowych jest przede wszystkim ich cena, są one znacznie tańsze niż indukcyjne. Ich nowoczesne funkcje sprawiają, że możliwe jest kontrolowanie ilości używanego gazu. Tym samym nie powinniśmy być zaskoczeni późniejszym wynikiem na gazomierzu, co wiąże się bezpośrednio z rachunkami. Płyty gazowe są jednak znacznie mniej komfortowe w czyszczeniu, co zdecydowanie stanowi jedną z ich największych wad.

Na co się zdecydować?

Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli chodzi o samo użytkowanie, nie różnią się one od siebie znacznie. Powinieneś zwrócić uwagę na Twój styl gotowania i wybrać którąś z opcji według tego. Utrzymanie ich również jest podobne cenowe, znaczna różnica finansowa istnieje tylko podczas zakupu. Kiedyś płyty indukcyjne były bardziej rekomendowane ze względu na ich przeważające bezpieczeństwo, jednak teraz płyty gazowe również doganiają te standardy. Zastanów się, które aspekty do Ciebie przemawiają i dokonaj odpowiedniego wyboru według tego!