kuchenki płyty indukcyjne ciekawostki kuchenka indukcyjna

Płyty indukcyjne – niezwykłe ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 4 sekund/y

Płyty indukcyjne ciekawostki i niezwykłe fakty o płytach indukcyjnych

1) Coraz więcej Polaków kupuje do kuchni nie kuchenkę gazową, lecz indukcyjną. Jakie ma zalety? Energooszczędność, ładny wygląd i łatwe utrzymanie w czystości.

Płyty indukcyjne ciekawostki

2) Pierwsze płyty indukcyjne powstały w USA, w latach 70. XX wieku i szybko zaczęły robić karierę w kuchniach.

3) Najczęstszy rozmiar płyty indukcyjnej, to szerokość 60 cm, jednak są też 2 razy węższe – płyty indukcyjne dwupalnikowe, zwykle montowane w małych kuchniach.

4) Kiedyś płyty indukcyjne były koloru czarnego. Obecnie są też dostępne w innych kolorach – beżowym i szarym. Są nieco droższe niż czarne.

5) Kuchenka indukcyjna jest nieszkodliwa – jeśli ją dotkniemy, nie poparzymy skóry Jej używanie nie jest szkodliwe dla zdrowia.

kuchenki płyty indukcyjne ciekawostki płyta indukcyjna przenośna jednopalnikowa
Kuchenka przenośna jednopalnikowa

6) Nafaszerowana elektroniką płyta indukcyjna na pewno działa prawidłowo przez kilka lat. Gdy przestanie działać, należy ją wymienić na nową.

7) Płyty indukcyjnej nie należy montować tuż obok lodówki i zlewozmywaka. Woda i zimno to prawdopodobieństwo, że nie będzie funkcjonować dobrze.

8) Są też kuchenki indukcyjne przenośne. Można ich używać w dowolnym miejscu, na przykład na biwaku – pod warunkiem, że można ją podłączyć do prądu. Są to kuchenki jednopalnikowe.

Jeśli zablokowałeś płytę indukcyjną

9) W przypadku zablokowania płyty indukcyjnej, należy przez kilka sekund dotknąć pole z kłódką lub kluczykiem. Jeśli na płycie ich nie ma – należy użyć kombinacji kilku przycisków. Jakich? Informacje znajdziesz w instrukcji obsługi.

kuchenki płyty indukcyjne ciekawostki kuchenka indukcyjna
Coś rozlane? Lepiej od razu zetrzeć. Płyty indukcyjne ciekawostki

Garnki i patelnie do płyt indukcyjnych

10) Do kuchenek indukcyjnych należy używać specjalnych garnków i patelni. Ich dno jest wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Płyta na zadziała, gdy położymy na niej zwykły garnek.

11) Gdy zdejmiesz garnek z płyty indukcyjnej, ona przestanie działać. Oczywiście nie pobiera wtedy prądu.

12) Przed postawieniem garnka na płytę, trzeba sprawdzić czy jego dno nie jest mokre. Jeśli tak będzie, wtedy płyta nie włączy się.

13) Trzeba pamiętać, aby dno garnka nie miało większej powierzchni niż średnica pola indukcyjnego na płycie. Jeśli tak jest, potrawa w garnku nieodpowiednio się nagrzewa czyli część garnka znajdująca się poza polem indukcyjnym jest zimna.

Płyta indukcyjna w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę?

14) W przypadku zalania płyty indukcyjnej np. przez zupę która wykipiała, powierzchnię płyty należy szybko wytrzeć czyli nie zostawiać jej mokrej i zabrudzonej.

15) Płyty indukcyjne są narażone na zarysowania. Dlatego do czyszczenia nie należy używać bardzo silnych detergentów, ostrych przedmiotów i gąbek o ostrej powierzchni.

Płyty indukcyjne ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o pralkach
> Fakty i ciekawostki o makaronie
> Z czego słynie Sopot

podróż planowanie podróży Poprzedni post Jak zostać mistrzem planowania podróży?
Indie ciekawostki atrakcje Następny post Niesamowite ciekawostki o Indiach