poker zasady gry gra karty ciekawostki Texas Holdem

Poker – zasady gry i układy

Czas czytania:3 minut/y, 27 sekund/y

Poker w ostatnich latach zyskał wiele popularności. Nie jest to kwestia przypadku – gra karciana, która z początku wydawała się być determinowana jedynie szczęściem, stała się czymś rodzaju nauki. Z dnia na dzień powstają nowe teorie mające zapewnić graczom sukces. Jednak aby poznać świat pokera, konieczne jest zrozumienie jego podstaw.

Reguły są stosunkowo proste, nawet dla osoby która nie miała wcześniej z nimi styczności. Oto podstawowe zasady gry.

1. Wszystkim graczom przy stole rozdawane są dwie karty. Odbywa się licytacja (zaczyna osoba, przy której jest tzw. Dealer Button – krążek pokazujący kolejność). Istnieją 4 opcje w przypadku licytacji:

> Czekam (bez wkładu pieniężnego, pozostajemy w rozgrywce – możliwe jedynie gdy nikt nie podbił).

> Podbijam (określona ilość środków wystawiana jest na środek przez danego gracza).

> Sprawdzam (wyłożenie określonej wcześniej (przy Podbiciu) sumy, w celu kontynuowania gry).

> Pasuję (zrzucamy karty, nie uczestniczymy w dalszej rozgrywce).

3. Na środek wykładane są trzy karty (Flop). Gracze wyszukują możliwe do zaistnienia kombinacje w zestawieniu ze swoimi kartami w ręce. Następuje kolejna licytacja.

4. Kolejna karta wykładana jest na środek(ang. Tern). Ponowna licytacja.

5. Ostatnia karta znajduje się na stole. Gracze ostatni raz licytują. Karty pokazuje ta osoba, która została sprawdzona. Wygrywa najsilniejszy układ.

Reguły gry są jasne, jednakże najważniejszym elementem podstaw pokera są układy. Talia w Pokerze Hold’em zaczyna się na dwójce i kończy na Asie. Układów ich 10.

Poker – układy

Wysoka Karta (High Card) jest podstawowym układem. Układ polega na wyszukaniu karty pod względem najwyższej wartości. Bardzo rzadko pozwala wygrać daną partię.

Para (One Pair) jest niczym innym, jak kombinacją dwóch kart o tej samej wartości (np. As-As). Podobnie jak Wysoka Karta, rzadko prowadzi do zwycięstwa. W przypadku gdy kilku graczy ma parę, wygrywa ta o najwyższej wartości.

Dwie Pary (Two Pair) analogicznie do jednej pary powstają wskutek połączenia 2 kart o tej samej wartości, z tą różnicą że musimy mieć 2 takie połączenia (np. 2-2-10-10). Znacznie mocniejszy układ, w przypadku malej ilości graczy przy stole może okazać się silną kombinacją. Podobnie jak w przypadku Pary, wygrywa ta osoba której Dwie Pary będą miały wyższą wartość(np. A-A-2-2 wygrywa z K-K-D-D).

Trójka (Three of a Kind) stanowi kombinację 3 kart o tej samej wartości (np. 8-8-8). Stosunkowo silna kombinacja.

poker gra karty hazard ciekawostki kasyno
Poker – zasady gry, układy

Strit (Straight) – układ polegający na utworzeniu ciągu 5 kart następujących po sobie (np. 4-5-6-7-8 lub 10-J-D-K-A). Warto pamiętać iż w Pokerze Hold’em As stanowi zarówno początek jak i koniec talii – kombinacja A-2-3-4-5 także jest Stritem (najniższym).

Kolor (Flush) – układ 5. kart o tym samym kolorze bez względu na wartość (np. 3Pik, 8Pik, 10Pik, Król Pik, As Pik). Podobnie jak w przypadku pozostałych układów tak i tu w przypadku gdy dwóch graczy ma kolor wygrywa ten z większą wartością karty.

Full (Full House) – połączenie pary i trójki (np. A-A-4-4-4). Bardzo silny układ, gwarantuje wygraną w około 90% przypadków.

Kareta (Four of a Kind) – układ polegający na zebraniu 4 takich samych kart pod względem wartości (np. 9-9-9-9). Gwarantuje wygraną w około 95% rozgrywek.

Poker (Straight Flush) – połączenie Koloru i Strita, stanowi kombinację 5. kart tworzących ciąg kolejnych wartości przy zachowaniu tego samego koloru (np. 5Pik, 6Pik, 7Pik, 8Pik, 9Pik). Gwarantuje wygraną w 99,9% przypadków.

Poker Królewski (Royal Flush) – rodzaj Pokera, w którym karty występują w układzie (10Pik, J Pik, D Pik, K Pik, A Pik). Pewna wygrana. Zarówno zwykły poker, jak i poker królewski są bardzo rzadkimi układami, często nawet zawodowi pokerzyści nie mieli okazji mieć takiego układu.

Na zakończenie

Warto nadmienić iż w Pokerze Hold’em zawsze liczy się 5 kart. Przykładowo, gdy dwóch graczy ma parę Asów, jednakże jeden z nich ma dodatkowo Damę a drugi jedynie Waleta, wygrywa ten z Damą.

Powyższe informacje, to jedynie podstawy pokera. Dopiero początek wdrażania się w tą ciekawą, aczkolwiek ryzykowną grę. Bo to gra na pieniądze. Chyba, że grasz z dobrymi znajomymi dla rozrywki i wszyscy z góry deklarują, że grają wyłącznie dla przyjemności, a nie o pieniądze.

Poker zasady gry: Sadurski.com

Zobacz też:
> Poker Hold’em ciekawostki
> Hazard ciekawostki
> Atlantic City

ratusz rynek Szczecinek ciekawostki Poprzedni post Szczecinek – 10 ciekawostek
e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie Następny post Historia e-handlu. Ciekawostki