polskie Tatry góry

Byliśmy na Kalatówkach koło Giewontu

Czas czytania:3 minut/y, 47 sekund/y

Redakcja Sadurski.com odwiedza ciekawe miejsca w Polsce i na świecie, aby potem je opisać. Prezentujemy ciekawostki i fakty, których nie znajdziecie gdzie indziej. Dziś piszemy o zakopiańskich Kalatówkach. Polana Kalatówki – co tu jest ciekawego?

Polana Kalatówki – w drodze na Kasprowy Wierch

Od strony Zakopanego na szczyt Kasprowego Wierchu można dostać się na dwa sposoby. Prostszy, szybszy i droższy – to wjazd kolejką linową. Dłuższy i wymagający wysiłku fizycznego – to szlak pieszy z Kuźnic. Jeśli wybrałeś ten drugi, na pewno będziesz szedł przez polanę Kalatówki w Dolinie Bystrej. Na wysokości 1198 m n.p.m. stoi tu hotel górski PTTK Kalatówki.

Można tu zjeść ciepłe dania, skorzystać z toalety oraz skorzystać z noclegów. Zatrzymaliśmy się w pokoju na 4. piętrze, w którego był widok na Kasprowy Wierch i Giewont, a co kwadrans w oddali przemieszczał się nad dolinami wagonik kolejki linowej.

polskie Tatry góry
Polskie Tatry. Taki widok mieliśmy z pokoju w hotelu górskim na Kalatówkach
kolejka linowa na Kasprowy Wierch Tatry
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

Pieszo na Kasprowy Wierch

Do hotelu nie ma możliwości dojazdu samochodem. Kursują tylko pojedyncze samochody, ze specjalnymi zezwoleniami. Szlakiem pieszym obok hotelu co chwilę podążają na piechotę turyści, mniejszymi lub większymi grupami. Odpowiednie buty i ubiór, plecaki, czasem też kijki trekkingowe w rękach. Z Kalatówek pieszo na szczyt Kasprowego dostaniesz się w około trzy godziny.

Polana Kalatówki Zakopane turyści szlak
Polana Kalatówki – turyści na szlaku

Jak się dowiedzieliśmy, szlak pieszy z Kalatówek na Kasprowy Wierch, jest czynny przez cały rok i przez cały rok pobierane są opłaty za możliwość przejścia tą drogą. Myliłby się jednak ten kto sądzi, że zimą gdy jest tu sporo śniegu, brakuje śmiałków po pokonania tej trasy na piechotę. Ci zaprawieni w podobnych wędrówkach i odpowiednio wyposażeni z drogę, idą nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Miłość do gór i wędrówek jest silniejsza niż trud trasy.

Co ciekawe, hotel zaprojektował architekt i sportowiec Józef Jaworski, którego krótką historię życia poznasz tutaj.

Polana Kalatówki Zakopane
Polana Kalatówki – tu w zimie można zjeżdżać na nartach
Polana Kalatówki Zakopane schronisko PTTK
Schronisko PTTK na Kalatówkach

Sportowe atrakcje na Kalatówkach

Na Polanie Kalatówki więcej atrakcji jest zimą. Są tu dwa wyciągi narciarskie, jeden długości 400 metrów, drugi 80-metrowy. Gdy okolice pokryte są śniegiem, w hotelu można wynająć sprzęt narciarski, a nawet nauczyciela jazdy na nartach.

Nas zainteresowały archiwalne zdjęcia w ramkach, zdobiące część restauracyjną hotelu. Niektóre wykonano ponad wiek temu. Przedstawiają ówczesnych narciarzy, przy różnych okazjach. Na przykład podczas podczas pierwszych skoków narciarskich w Tatrach. Jest tu również zestaw autentycznych, starych nart i kijków narciarskich – gratka dla miłośników historii narciarstwa i sportu.

wystawa narciarstwo historia narciarstwa
Fragment ekspozycji – dawne fotosy dokumentują historię narciarstwa w Zakopanem
pierwsze skoki narciarskie historia skoków narciarskich
Tak wyglądały pierwsze skoki narciarskie w polskich Tatrach

Co ciekawe, Hotel Kalatówki wybudowało Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy i został otwarty w 1938 roku, przed Mistrzostwami Świata FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej, utworzonej w 1924 roku, czyli zaledwie 14 lat wcześniej).

Jak czytamy na stronie www hotelu, woda którą tu piją, pochodzi z własnego, źródlanego ujęcia. Są tu pokoje noclegowe (część z umywalkami, część także z prysznicem i ubikacją. Ale w Tatrach nie wymagajmy pięciogwiazdkowych wygód – tu liczy się coś więcej niż przyziemne sprawy.

Polana Kalatówki Zakopane
Zakopane, Polana Kalatówki. Stąd jest tyle czasu na piechotę, do okolicznych miejsc
zabytkowe narty narciarstwo
Zabytkowe narty, fragment ekspozycji w hotelu na Kalatówkach

Piesze szlaki turystyczne

O szlaku na Kasprowy Wierch już napisaliśmy, dodamy przez Kalatówki przebiegają także inne szlaki piesze. Niebieski (z Kuźnic przez Drogę Brata Alberta do schroniska na Hali Kondratowej i czarny (w kierunku Doliny Białego i Sarniej Skały).

Na przejście z Kuźnic do Kalatówek trzeba poświęcić ok. 35 minut (25 minut, jeśli to zejście), a jeśli chcesz przejść z hotelu na Kalatówkach do schroniska na Hali Kondratowej, potrzebujesz 50 minut czasu (40, jeśli z powrotem w dół).

polskie Tatry góry
Jeszcze jedno zdjęcie Tatry, zrobione przez Sadurski.com na Kalatówkach

Prehistoria polskiego narciarstwa

Polana Kalatówki ma szczególne miejsce, jeśli chodzi o historię narciarstwa w naszym kraju. W 1910 roku powstał tu pierwszy ośrodek narciarski w polskich Tatrach. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj 28 lat później zbudowano okazały obiekt, który odwiedziliśmy.

Polana Kalatówki – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje turystyczne Podhala
> Atrakcja na event w Zakopanem – karykaturzysta

rośliny ogrodowe ogród kwiaty Poprzedni post Najpopularniejsze rośliny ogrodowe
spotkanie autorskie Piotrków Trybunalski Następny post Ile za spotkanie autorskie w Domu Kultury?