Policja na świecie – ciekawostki
Policja na świecie ciekawostki o policji. Mnóstwo ciekawostek o policji w różnych państwach + zdjęcia
Policja ciekawostki
1) Słowo policja pochodzi od greckiego słowa politeia (miasto, ustrój) i łacińskiego słowa politia. Określenie police pojawiło się w 1500 r. we Francji.
2) W XVI i XVII wieku we Francji terminem policja określano wewnętrzną administrację poza sądownictwem, wojskowością i skarbowością. Był to Departament Policji, czyli Dobrego Porządku Rady Nieustającej.
3) W zdecydowanej większości krajów świata określenie policji jest podobne, zaczynające się od: poli. Wyjątkiem są: Izrael (misztara), Islandia (lögregla), Japonia (keisatsu) i Węgry (rendőrség).
4) We wczesnym średniowieczu (nie tylko na terenach obecnej Polski) rolę policji pełnili wojowie. Sprawdzali, czy poddani płacą daniny i wykonują swoje obowiązki na rzecz państwa.
5) Aktor Jagdish Raj Khurana zagrał rolę policjanta w 144. filmach Bollywood.
Policja w różnych krajach
Argentyna
6) Inspekcja argentyńskiej policji podczas sprawdzania magazynu policyjnego w mieście Pilar (aglomeracja Buenos Aires) stwierdziła, że spośród 6 ton marihuany złożonej tu 2 lata wcześniej, znikło aż pół tony. Czterech policjantów, którzy odpowiadali za zawartość magazynu zgodnie zwaliło winę na myszy. To miały wedrzeć się niepostrzeżenie do magazynu i spałaszować górę narkotyków. Inspekcja nie dała wiary tym tłumaczeniom.
Australia
7) Początkowo Australia była brytyjską kolonią, gdzie zsyłano niebezpiecznych przestępców, po skazaniu. Pierwsza policja w Australii składała się z najlepiej zachowujących się skazańców.
8) Sydney Water Police czyli Wodna policja w Sydney powstała nieformalnie w 1789 roku jako straż wioślarska (Row Boat Guard). Pod obecną nazwą działa formalnie od 1840 roku. Jej siedzibę zbudowano w latach 1853-1856 i działała w tym miejscu do lat 70. XX wieku. Ta policja zajmuje się m.in. patrolowaniem portu w Sydney i wód przybrzeżnych, ratownictwem wodnym i lotniczym.
Austria
9) Rząd Austrii po tym jak kupił dawny rodzinny dom Adolfa Hitlera w miejscowości Braunau am Inn zdecydowały, że zostanie on przekształcony w posterunek policji. W ostatnich latach dom był miejscem “pielgrzymek” neonazistów. Renowacja budynku i oddanie do użytkowania posterunku policji jest przewidziana w 2023 roku.
Brazylia
10) W każdym stanie Brazylii działa Policja cywilna zajmująca się ściganiem przestępców oraz żandarmeria wojskowa pilnująca porządku publicznego i patrolująca tereny stanu.
Egipt
11) W Egipcie, aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo turystów, została powołana specjalna policja turystyczna. Funkcjonariusze tej policji obowiązkowo znają języki obce i obecni są w wielu miejscach turystycznych, na przykład eskortując wycieczki.
Fidżi
12) Policja Republiki Fidżi swój jedyny posterunek ma na wyspie Rabi. . Między 2003 a 2006 r. komisarzem policji Fidżi był australijski policjant Andrew Hughes.
Finlandia
13) W Lapua na północy Finlandii policja znalazła porzucony samochód, który wcześniej skradziono. Gdy próba zdjęcia odcisków palców nic nie dała, policjanci znaleźli w samochodzie komarzycę wypełnioną krwią. Po zbadaniu DNA krwi z wnętrza owada, udało się zidentyfikować mężczyznę znajdującego się w policyjnych rejestrach. Wkrótce postawiono mu zarzut kradzieży samochodu.
Gruzja
14) Problem korupcji wśród funkcjonariuszy policji w Gruzji był ogromy i podważał zaufanie społeczeństwa do państwa. Dlatego w 2004 r. podjęto radykalną decyzję. Jednego dnia zwolniono 30 tys. policjantów czyli prawie wszystkich w tym kraju. W ich miejsce zatrudniono innego osoby, które po przeszkoleniu podjęły pracę w policji. Aby sytuacje korupcyjne się nie zdarzały, w komisariatach wstawiono ściany ze szkła. Poskutkowało.
Hiszpania
15) W Hiszpanii jest szereg sił policyjnych. Najbardziej znane, to: Ertzaintza (w Kraju Basków), Mossos d’Esquadra (w Katalonii), Policía Foral (w krainie Nawarra). Istnieją też: Narodowy Korpus Policyjny Hiszpanii oraz Guardia Civil.
Indie
16) Tu każdy stan ma swoją policję, a wszystkie podlegają Generalnemu Dyrektorowi Policji. Dodatkowo w każdym stanie działa policja metropolitalna. Może, ale nie musi ona podlegać policji stanowej.
Indonezja
17) W Indonezji kobiety ubiegające się o pracę w policji, muszą poddać się sprawdzaniu dziewictwa przez przedstawicieli służb rekrutacyjnych. Kobiety u których w obecności świadków stwierdzono przerwanie błony dziewiczej, nie zostają przyjęte do pracy. Organizacja praw człowieka Human Rights Watch wydała oświadczenie stwierdzające, iż ta praktyka jest poniżająca.
Japonia
18) W Japonii często można natrafić na koban, czyli bardzo mały posterunek policji, położony w różnych łatwo dostępnych miejscach. Jest to zwykle jedno małe pomieszczenie, w którym można spotkać bardzo pomocnych policjantów.
19) Samochód osoby uciekającej przed samochodem policyjnym w Japonii jest ostrzelany specjalnym zbiorniczkiem z jaskrawopomarańczową farbą, która trudno zmyć. To znacznie ułatwia późniejszą identyfikację pojazdu, nawet w przypadku jeśli ucieczka zakończy się powodzeniem.
Meksyk
20) W Meksyku są trzy poziomy: policja federalna (Policía Federal Preventiva), policja stanowa i policja samorządowa.
Niemcy
21) Dwaj policjanci po cywilnemu w środku nocy zakuli w Berlinie w kajdanki rabusiów znajdujących się na całodobowej stacji benzynowej. Zaraz potem na miejsce przybyli dwaj policjanci w mundurach i zakuli w kajdanki swych kolegów po cywilnemu. Gdy to robili, złodzieje uciekli.
22) Kobieta mieszkająca koło Hamburga zaalarmowała policję po tym, jak ktoś do niej zadzwonił, po czym w słuchawce usłyszała dziwne stęki. Szybko zamierzono telefon i miejsce, z którego dzwoniono. Okazało się, że pies właściciela telefonu przypadkowo wybrał numer telefonu do pani koło Hamburga.
23) Jeśli w Niemczech zostaniesz złapany przez policję na przekroczeniu prędkości, nawet jeśli wiesz za co cię zatrzymali, nie powinieneś się tym mówić, gdyż od razu potraktowane to zostanie jako przyznanie się do winy. Kiedy więc niemiecka policja zapyta, czy wiesz za co zostałeś zatrzymany, najlepiej powiedzieć, że nie wiesz.
Nigeria
24) W mieście Ilorin, położonym na północ od stolicy Nigerii, dwóch mężczyzn próbowało ukraść samochód mazda 323. Zostali jednak nakryci na gorącym uczynku i rzucili się do ucieczki. Osoby goniące za niedoszłymi złodziejami to, co działo się później, opisały w szczegółach miejscowej policji. Otóż, jak poinformował potem rzecznik policji, jeden ze złodziei uciekł, a drugi… zamienił się w kozę. Schwytaną kozę doprowadzono na posterunek policji. Ci, którzy ją tam doprowadzili twierdzili, że złodziej używając czarnej magii w trakcie ucieczki zamienił się w kozę. Obecnie koza, podejrzana o kradzież samochodu, znajduje się w areszcie.
Wiara w czarną magię jest bardzo rozpowszechniona w Nigerii.
Norwegia
25) Żeby zostać policjantem w Norwegii, wcześniej trzeba skończyć 3-letnie studia. Absolwenci otrzymują tytuł magistra studiów policyjnych.
Szkocja
26) Policjanci w Aberdeen aż 22 razy aresztowali 25-letniego studenta, który dorabiał jako striptizer, ponieważ przebierał się w mundur policyjny. Nie przekonywał ich fakt, że ten mundur każdorazowo zdejmował. Żadna ze wniesionych do sądu spraw nie skończyła się sukcesem policji.
Tajlandia
27) W Tajlandii policjanci z nadwagą wysyłani są na specjalne obozy kondycyjne, które mają pomóc im w zgubieniu zbędnych kilogramów. Tamtejsza policja ma być szybka i zwinna, dlatego też nie dopuszcza się otyłości wśród funkcjonariuszy.
28) Tajlandzcy policjanci w przypadku niestosownego zachowania, są karani w oryginalny sposób. Muszą przez jakiś czas nosić na ramieniu różową opaskę z Hello Kitty.
Watykan
29) W 1816 roku powstał Korpus Żandarmerii Państwa Watykan. Tę organizację militarną powołał papież Piusa VII i początkowo nosiła nazwę Korpus Żandarmerii.
30) Równocześnie działa Gwardia Szwajcarska, ale jest ona jedynie formacją reprezentacyjną. Działa od 1506 roku, gdy papież Juliusz II wkroczył do Rzymu z ochroną składającą się ze 150 szwajcarskich najemników. Jej zadaniem była ochrona papieży. Jest uważana za najmniejszą i najstarszą armię świata, choć były okresy, gdy nie działała.
Włochy
31) Włoskim policjantom udało się przechwycić 40 kg kawioru z bielugi wartości ok. 400 tys. euro. Próbowało je przemycić dwóch mężczyzn z Polski do Włoch. Ponieważ skonfiskowany towar wkrótce kończył ważność, został przekazany nieodpłatnie organizacjom charytatywnym i ubogim. Pozostawiono tylko niewielką część na potrzeby prowadzonego śledztwa.
Policja na świecie ciekawostki + zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: samochód policji w Seulu, Korea Południowa
Na zdjęciach: podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec
Zobacz też:
> Policja USA ciekawostki
> Polska policja ciekawostki
> Najdziwniejsze budowle świata