Polityka w karykaturze, wystawy, rysunek satyryczny
Polityka w karykaturze, wystawy, rysunek satyryczny
Polityka w karykaturze – nagrodzeni
Lista osób nagrodzonych oraz lista prac wytypowanych do wystawy w gmachu Sejmu RP
Jury w składzie: Dariusz Łabędzki, Dariusz Pietrzak, Henryk Sawka, Elżbieta Laskowska, Małgorzata Daniszewska, Maciej Siuda i Janusz Kasztelewicz wytypowało następujących laureatów konkursu “Polityka w karykaturze“:
Kategoria: Karykatura Portretowa
I m-ce: Łukasz Szostak
II m-ce: Katarzyna Czerniawska
III m-ce: Grzegorz Sobczak
Kategoria: Rysunek Satyryczny
I m-ce: Mirosław Hajnos
II m-ce: Marek Tofil
III m-ce: Robert Mirowski
Nagrody i wyróżnienia pozaregulaminowe “Polityka w karykaturze”:
– Nagroda Fabryki Mebli Biurowych MARO: Jacek Lanckoroński
– Nagroda Tygodnika NIE: Tomasz Wiater
– Nagroda firmy Sądecki Bartnik: Janusz Grysiewicz
– Nagroda firmy Gospodarstwo Sadownicze Jarosław Nowak: Grzegorz Bąkowski
– Nagroda Wicemarszałkini Sejmu RP Wandy Nowickiej zostanie ogłoszona i wręczona podczas wernisażu
– Wyróżnienie Honorowe Fundacji FSE „Koziołki”: Przemysław Bukowski
– Wyróżnienie Honorowe Fundacji FSE „Koziołki”: Janusz Mrozowski
Organizatorzy nie wykluczają kolejnych nagród i wyróżnień.
AUTORZY PRAC WYTYPOWANYCH NA WYSTAWĘ W SEJMIE RP (w kolejności alfabetycznej)
Karykatura portretowa
Marcin Bondarowicz
Joanna Burnat
Aleksiej Cecocho
Katarzyna Czerniawska
Kamila Franke
Małgorzata Gnyś Godard
Mirosław Goliszewski
Andrzej Graniak
Marek Grela
Janusz Grysiewicz
Sławomir Kaczmarek
Sergiusz Kaszkowski
Jacek Kawa
Lesław Kuczerski
Sławomir Makal
Janusz Mrozowski
Witold Mysyrowicz
Nikodem Nowak
Rozalia Nowak
Radosław Ruciński
Grzegorz Sobczak
Paweł Stańczyk
Łukasz Szostak
Monika Wyłoga
Przemysław Zamojski
Rysunek satyryczny
Grzegorz Bąkowski
Marcin Bondarowicz
Przemysław Bukowski
Henryk Cebula
Dariusz Dąbrowski
Anna Domaszewska
Maciej Fatyga
Jerzy Fedro
Małgorzata Gnyś-Godard
Michał Graczyk
Andrzej Graniak
Janusz Grysiewicz
Mirosław Hajnos
Jarosław Józef Jasiński
Jacek Kawa
Zbigniew Kołaczek
Jacek Lanckoroński
Edward Lutczyn
Sławomir Łuczyński
Sławomir Makal
Robert Mirowski
Janusz Mrozowski
Grzegorz Myćka
Witold Mysyrowicz
Zbigniew Piszczako
Waldemar Rukść
Tomasz Rzeszutek
Szczepan Sadurski
Tomasz Sobiak
Marek Tofil
Marcin Treichel
Tomasz Wiater
Maciej Trzepałka
Przemysław Zamojski
Piotr Zatorski
Poza konkursem zaprezentowane zostaną wybrane prace następujących autorów: Sergiusz Kaszkowski, Paweł Kuczyński, Andrzej Mleczko, oraz jurorów konkursu: Henryk Sawka, Darek Pietrzak, Darek Łabędzki.
Wszyscy autorzy wytypowanych prac proszeni są o przesłanie pocztą oryginałów wytypowanych prac w ciągu 10 dni do organizatora konkursu w Poznaniu.
Wernisaż wystawy w Sejmie RP odbędzie się 17.03.2015 roku.
2015-02-16. Polityka w karykaturze
Zniknie Muzeum Karykatury w Warszawie?
Warszawscy urzędnicy przeprowadzą reorganizację, w wyniku której przestanie istnieć Muzeum Karykatury, jedyna tego typu placówka w Polsce
3 lutego 2015 r. wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak na konferencji prasowej mówił z zadowoleniem: – To powinien być dobry rok dla warszawskiej kultury, mamy bowiem istotny wzrost przeznaczanych na nią środków. W stosunku do roku ubiegłego przeznaczony na kulturę budżet wzrasta o ponad 9% i wynosi 204.090.000 zł.
Mimo, że w budżecie stolicy w 2015 r. jest na kulturę ponad 204 miliony złotych i podobno ma być lepiej, a w szeregu przypadków, jak oficjalnie informuje Biuro Prasowe Miasta, wzrośnie finansowanie (np. Teatru Nowego, Teatru Muzycznego Roma, Teatrów: Rampa, Kwadrat, Studio, Rozmaitości, Żydowskiego), urzędnicy podjęli decyzję o fuzji czterech instytucji. Scena Prezentacje połączy się z Teatrem Komedia, a Muzeum Karykatury zostanie połączone z Muzeum Warszawy.
– Wydaje się też, że połączenie administracyjne pozwoli na rozwój potencjału Muzeum Karykatury, które zamierzamy zespolić z modernizowanym i budującym nowoczesna odsłonę swej marki Muzeum Warszawy – powiedział na w/w konferencji Tomasz Thun-Janowski – dyrektor Biura Kultury i równocześnie Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. Programu Rozwoju Kultury.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2014 r. podjęto decyzję o nie przedłużeniu obowiązków dotychczasowego dyrektora Muzeum Zygmunta Zaradkiewicza, a tymczasowym p.o. dyrektora została Elżbieta Laskowska, dotychczasowa kustosz muzeum.
Komentarz Sadurski.com: Nie wiadomo dokładnie co oznacza zapowiedź fuzji Muzeum Warszawy z Muzeum Karykatury, lecz jak to w podobnych przypadkach bywa, najprawdopodobniej będzie to połknięcie dosyć skromnej lecz wyrazistej instytucji przez giganta. Zapewne nie będzie już nazwy Muzeum Karykatury (będzie coś w rodzaju: Muzeum Karykatury, oddział Muzeum Warszawy), które nie będzie też miało swojego dyrektora, lecz kogoś w rodzaju zarządcy zależnego od dyrekcji Muzeum Warszawy. Zniknie tożsamość placówki, powstałej w 1978 r. dzięki wieloletnim staraniom Eryka Lipińskiego. Czy reorganizacja, a równocześnie zapowiedź zwiększenia budżetu na warszawską kulturę będzie oznaczało, że wchłonięte przez giganta Muzeum Karykatury straci niezależność, lecz równocześnie (niejako w zamian) zyska więcej pieniędzy na swą działalność i pod skrzydłami giganta zyska wiele nowych możliwości? Miejmy taką nadzieję…
2015-02-04
Rosja zakazuje karykatur Mahometa
Czy rosyjskie władze zamkną kilka gazet i portali za publikację karykatur Mahometa z Charlie Hebdo?
Rosja. Jak poinformował dziś rzecznik prasowy Roskomnadzoru (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu), 10 rosyjskich gazet oraz portali zostało oficjalnie upomnianych za publikację karykatur na tematy religijne. Chodzi o przedruk okładki najnowszego numeru francuskiego pisma satyrycznego Charlie Hebdo, na której była karykatura Mahometa. Takie ostrzeżenie jest bardzo istotne, gdyż drugie upomnienie powoduje definitywne zamknięcie medium (w tym przypadku gazety lub portalu). Pierwsze ostrzeżenie jest tym bardziej istotne, że w ostatnich latach było skutecznie egzekwowane prawnie i kilka mediów musiało zniknąć z rosyjskiego rynku po drugim “ostrzeżeniu”. Wtedy powody były inne, niż publikacje karykatur Mahometa.
W połowie stycznia Roskomnadzor ostrzegł rosyjskie media, że ewentualna publikacja karykatur Mahometa będzie potraktowana jako złamanie prawa. Obecne ostrzeżenia są tego konsekwencją.
Publikacja karykatur Mahometa przez redakcję Charlie Hebdo była głównym powodem, dla którego przeprowadzono niedawno zamach terrorystyczny w centrum Paryża
2015-01-26
Manufaktura Satyry znów w Zamościu
W Centrum “Synagoga” w Zamościu można obejrzeć plon konkursu satyrycznego “Manufaktura Satyry”
Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, która w listopadzie 2014 roku była prezentowana w Biurze Wystaw Artystycznych ,,Galeria Zamojska” w Zamościu, została przeniesiona do Centrum ,,Synagoga”. Można ją tu oglądać do końca marca 2015.
Na wystawie znajduje się wybór najciekawszych prac będących plonem ogólnopolskiego konkursu satyrycznego zorganizowanego przez Urząd Miasta Żyrardowa w 2013 roku, którego tematem była “Wielokulturowość”. Ekspozycja została wzbogacona o prace artystów z Czech, Kanady, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Włoch. Warto przypomnieć, że zamojskie Centrum ,,Synagoga” w roku 2012 eksponowało wybór prac z pierwszych dwóch edycji żyrardowskiego konkursu.
Centrum “Synagoga” jest nowoczesnym ośrodkiem kultury działającym w gmachu renesansowej synagogi w Zamościu, odrestaurowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Odbywają się tu wystawy, wykłady, koncerty, a także seminaria i konferencje naukowe. Renesansowa synagoga na Starym Mieście w Zamościu jest jednym z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce, znajdującym się na tzw. Szlaku Chasydzkim. Jednocześnie jest unikalnym przykładem na przenikanie się różnych kultur w sztuce. Jest bodaj jedyną synagogą, której dach wieńczą ozdobne attyki, charakterystyczne dla polskiego renesansu.
2015-03-22
Joen Yunus – wystawa w Yogyakarta
Indywidualna wystawa karykaturzysty Joen Yunus (Yunus Erlangga)
Karykaturzysta indonezyjski Yunus Erlangga mieszkający w Malang, występujący pod artystycznym pseudonimem Joen Yunus, oficjalnie otworzył swoją indywidualną wystawę zatytułowaną “Laughing In Silence” (Śmiech w ciszy). Wystawę można oglądać w dniach 17 marca – 15 kwietnia w mieście Yogyakarta na wyspie Jawa (Indonezja), w DGTMB – Versus Project #12 (adres: Jl. Kadipaten Kidul 28).
Yunus Erlangga uczestniczy w międzynarodowych wystawach karykatury i jest ambasadorem Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) w Indonezji.
2015-03-20
Marek Konecki w Nowym Tomyślu
17 marca 2015 r. spotkanie z satyrykiem Markiem Koneckim i wernisaż jego wystawy
17 marca o godz. 18:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej W Nowym Tomyślu (ul. Witosa 8) rozpocznie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Marka Koneckiego “Kpiną w balonik powagi”, połączone ze spotkaniem z satyrykiem. Oprócz rysunków można będzie zapoznać się z jego tekstami satyrycznymi z książek „Kalendarium kpin” i zapowiadanej nowej książki „Księga kpin”. Sadurski.com wraz z organizatorami i autorem, zapraszają.
2015-03-16
Lutczyn w Bytomiu
30 stycznia 2015 r. wernisaż wystawy Edwarda Lutczyna i spotkanie z autorem
„Edward Lutczyn: stare i… nowe” – to tytuł wystawy z cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem” Wojtka Łowickiego, której wernisaż odbędzie się w Bytomskim Centrum Kultury / Galeria Baszta (Bytom, plac Karin Stanek 1) w dniu 30 stycznia o 18.00. Na wernisażu będzie obecny autor. Wstęp wolny. Wystawa czynna do końca marca.
Edward Lutczyn to jeden z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnych twórców ilustracji książkowej w Polsce. Bawi i zaskakuje od lat, mamy nadzieję, że również na tej wystawie znajdziecie Państwo elementy, rysunki, które Was zaskoczą. Wystawa ma za zadanie zaprezentować Lutczyna jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym – przyjaciela dzieci, satyryka, nie omijającego żadnych tematów, ale też projektanta i plakacistę.
Podczas wernisażu w Bytomiu Edward Lutczyn zaskoczy także tym, że odwiedzi nas tego dnia, odpowie na wszystkie zadane pytania – słowem lub rysunkiem. Na to spotkanie zapraszamy dzieci i wszystkich, którzy śledzili jego działania podczas telewizyjnego Teleranka lub pamiętają kąśliwie dowcipne rysunki w tygodniku „Szpilki”.
2015-01-28