miasto Polkowice ciekawostki atrakcje zabytki

Niezwykłe ciekawostki o Polkowicach

Czas czytania:2 minut/y, 2 sekund/y

Polkowice ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słyną, co jest ciekawego w Polkowicach

Polkowice na Dolnym Śląsku

1) Polkowice, to ponad 22-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice oraz powiatu polkowickiego.

Polkowice zabytki

2) Gotycki kościół św. Michała Archanioła zbudowano w XV/XVI wieku. W XIV wieku stała tu drewniana świątynia. Obok stoi kapliczka z żółtego piaskowca z XIII/XIV wieku, więc jest ona najstarszym zabytkiem Polkowic. W pobliżu jest też kamienny krzyż pokutny, stworzony między XIV a XVI wiekiem.

polkowicki Kościół św. Michała Archanioła w Polkowicach atrakcje zabytki
Kościół św. Michała Archanioła. Polkowice ciekawostki, foto: Zetem / cc by-sa 3.0

3) Obecny barokowo-renesansowy budynek ratusza w Polkowicach (stoi przy rynku) zbudowano w latach 1772-1775, w miejscu ratusza zniszczonego podczas wojny trzydziestoletniej. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, został odbudowany.

4) Kościół św. Barbary stoi obok ratusza. Zbudowano go w latach 1746-1747 i do 1945 r. był świątynią protestancką. Obecnie jest kościołem rzymskokatolickim.

rynek kościół ratusz Polkowice ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół św. Barbary i ratusz. Polkowice ciekawostki, foto: Jan Jerszyński / cc by-sa 2.5

5) Przy ul. Głogowskiej stoi dawny młyn. To zabytkowy, murowany wiatrak typu holenderskiego z II połowy XIX wieku. Wtedy takich wiatraków stało tu kilka. W ostatnich latach, gdy stał się własnością gminy, został odrestaurowany. Znajduje się w nim wystawa na temat historii Polkowic.

6) Wyburzone kamienice starego miasta w Polkowicach, zrekonstruowano według starych planów.

Polkowice ciekawostki

7) Nazwa miasta pochodzi od imienia Bolko (Bolesław). Książę wrocławski Bolesław I Wysoki (1127-1201) z dynastii Piastów, wybudował w lesie dwór myśliwski, zwany Bolkowicami. Obecnie w tym miejscu są Polkowice.

8) Polkowice otrzymały prawa miejskie w 1265 roku. Po odebraniu ich w 1946 roku, otrzymały je ponownie w 1967 roku.

młyn ruiny młyna Polkowice ciekawostki zabytki atrakcje
Polkowice ciekawostki: młyn ruiny młynu holenderskiego. Foto: Zetem / cc by-sa 3.0

9) W latach 1936-1945 Polkowice nazywały się Heerwegen.

10) Wśród klubów sportowych w Polkowicach, jest Górnik Polkowice. Ten klub piłki nożnej istnieje od 1947 roku. Mecze rozgrywane są na Stadionie Miejskim (ul. Kopalniana 4), o pojemności 4325 miejsc, otwartym w 1975 roku.

11) Miejscem rekreacji mieszkańców Polkowic jest Centralny park zabaw i wypoczynku.

12) Kopalnia Polkowice-Sieroszowice ma siedzibę w Polkowicach. Jest to kopalnia miedzi, jedna z trzech w Polsce. Wydobywa się tu również srebro i sól. Powstała w wyniku połączenia w 1996 dwóch kopalń: Polkowice i Sieroszowice. Kopalnia w Polkowicach działała od 1968 r., a w Sieroszowicach od 1980 roku.

Polkowice ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wałbrzych
> Świebodzice


Warszawa Internet w Warszawie Poprzedni post Internet – Warszawa. Najpopularniejsze typy połączenia sieciowego w mieście
cyrk humor dowcipy o cyrku cyrkowe kawały Następny post Najlepsze dowcipy o cyrku