Wesoły polski wieżowiec
Poniższe teksty, to część zestawu archiwalnych tekstów na temat Wesołego Wieżowca (Happy Skyscraper) w Polsce. Były umieszczone w poprzedniej wersji portalu Sadurski.com i zawierały zdjęcia.
Wesoły Wieżowiec w Piotrkowie Trybunalskim
Stanął przed zamkiem królewskim (wieżą) w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie).
Ta historyczna, dwupiętrowa budowla z cegły i piaskowca stanęła w latach 1512-19 na polecenie króla Zygmunta I Starego. Była otoczona fosą. Ma charakter późnogotycki, a namiotowy dach dodano już po potopie szwedzkim. W zasadzie była to ufortyfikowana wieża mieszkalna. Obecnie mieści się w niej muzeum.
Uznaliśmy, że jest to najlepsze miejsce w Piotrkowie Trybunalskim i to właśnie tutaj powinien stanąć kolejny Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru”.
2013-05-03
Wieżowiec PDH w Bełcznej
Tym razem odwiedził dworek w województwie zachodniopomorskim.
Nasz podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec nie tylko odwiedza metropolie (np. Nowy Jork, Chicago, Sydney, Istambuł), ale też całkiem skromne miejsca, znajdujące się daleko od miejskiego gwaru. Tym razem trafił do województwa zachodniopomorskiego w Polsce. Do miejscowości Bełczna niedaleko miasteczka Łobez, około 100 kilometrów od Szczecina. A dokładniej przed dworek o nazwie Tradycja, chętnie goszczącego agroturystów. Był też na spacerze po jego okolicach. Matką chrzestną tego wieżowca jest Grażyna Zaremba Szuba, od teraz członkini Partii Dobrego Humoru.
2013-07-16
Ciecierzyce jak Nowy Jork
W Ciecierzycach koło Gorzowa Wielkopolskiego stanął kolejny Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru.
Jego matka chrzestna, to Danuta Gołąbek (od niedawna członkini Partii Dobrego Humoru), która na zdjęciu trzyma wieżowiec wraz z Markiem Stachowiakiem, także członkiem PDH. Zdjęcie zrobiono w sobotę, 10 sierpnia 2013 r. Mamy nadzieję, że wieżowców PDH będzie wkrótce więcej niż fotoradarów.
2013-08-12
Pierwszy pływający wieżowiec
Na podbój świata wypłynął w Wiżajnach (woj. podlaskie).
3 sierpnia 2013 r. dokładnie o godz. 13.00 w miejscowości Wiżajny (powiat suwalski), zaledwie 1 kilometr od granicy z Litwą, miała miejsce podniosła uroczystość. Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru wypłynął w przestwór Jeziora Wiżajny. W podbój wodnego świata wysłali go działacze PDH z Pabianic (woj. łódzkie).
Ograniczona objętość newsa powoduje, że nie zaprezentujemy obok kompletu unikatowych zdjęć. Na jednym z nich widzimy naszego bohatera, jak oczekuje na odprawę zacumowany na starej wierzbie oraz jak siedzi na polu obsianym mieszanką zbożową (z przewagą owsa), żegnając się z lądem.
Eksperyment zakończył się sukcesem, a wieżowiec ze swym polnym przyjacielem kamykiem, mimo wietrznej pogody, odpłynął w kierunku zachodnim, lekko pochylony przez wiatr. Jak relacjonuje matka chrzestna wodowanego wieżowca, Magdalena Hodak (członkini PDH) – Wkrótce straciliśmy go z oczu, dlatego nie możemy podać, dokąd dopłynął. Mamy nadzieję, że liny, sandacze i szczupaki na widok samotnego wieżowca-żaglowca, pękają ze śmiechu.
Zdjęcia: Ewaryst Hodak, także członek partii Dobrego Humoru.
2013-08-05
Wesoły Wieżowiec w Malborku
Trafił pod słynny krzyżacki zamek.
W Malborku (województwo pomorskie) mieszka około 40 tysięcy osób. Miasto słynie ze stojącego tu potężnego zamku krzyżackiego, wzniesionego w XIII-XIV wieku w stylu gotyckim. Najpierw była tu siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, potem rezydencja królów Polski i władz Prus Królewskich. Po zdewastowaniu zamku na przełomie XVIII i XIX wieku, został zrekonstruowany. Po zniszczeniach II wojny światowej, znów został zrekonstruowany. W 1997 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1961 r. jest tu siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.
W wakacje zamek w Malborku gościł Wesołego Wieżowca Partii Dobrego Humoru, co widzimy na dwóch zdjęciach, choć zdjęć dokumentujących to wiekopomne wydarzenie, mamy znacznie więcej.
2013-08-19
Wesoły wieżowiec z wizytą w Oleśnicy
Tym razem “wieżowiec” Partii Dobrego Humoru zawitał do Oleśnicy niedaleko Wrocławia.
Oleśnica w województwie dolnośląskim liczy około 40 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskała 22 lutego 1255 roku, a w 1320 r. została stolicą księstwa księcia Konrada I. Prawie 700 lat później dotarł tu wesoły wieżowiec Partii Dobrego Humoru. Sfotografowaliśmy go obok Zamku Książąt Oleśnickich, obok Bramy Wrocławskiej (wzniesionej w XIV wieku) i obok wieży ratusza.
2013-05-26
Wieżowiec w Marklowicach Górnych
Podczas dorocznych dożynek w Marklowicach Górnych (woj. śląskie).
Tegoroczne Dożynki Gminne w Marklowicach Górnych (woj. śląskie, powiat cieszyński) miały masę atrakcji i Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) nie był jedną z nich. No, powiedzmy, był malutką atrakcją, bo zmieścił się w dłoni Tadeusza Guza (sołtys od 11 lat), co widzimy na zdjęciu. Powstał nawet okolicznościowy wierszyk, którego fragment cytujemy:
W tym roku „Dożynki Gminne”
Były w Marklowicach inne
Choćby dlatego – podpowiem
Że był wraz z nami wieżowiec.
Tym samym wspomniany Tadeusz wypełnił obietnicę złożoną szefowi PDH kilka miesięcy wcześniej i stał się ojcem chrzestnym pierwszego drapacza chmur w Marklowicach, a nazwa Marklowice zapisuje się w kronikach Partii Dobrego Humoru, gdyż stanął tu 125. Wesoły Wieżowiec. Po Nowym Jorku, Chicago, Sydney, Singapurze, Santiago, New Delhi, Wiedniu…
foto: gok.zebrzydowice.pl
2013-09-03
Wieżowiec PDH w Żyrardowie
Żyrardów (woj. mazowieckie) doczekał się wieżowca Partii Dobrego Humoru.
Konkurs “Manufaktura Satyry”, odbywający się w tym roku pod hasłem Wielokulturowość, to ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego organizowany w 40-tysięcznym Żyrardowie. Uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród w Galerii Resursa w dniu 14 września 2013 r. stał się okazją przybycia do Żyrardowa symbolu uśmiechu czyli papierowego wieżowca Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party).
Wesoły wieżowiec oprócz Resursy trafił pod żyrardowski magistrat i neogotycki kościół farny (zbudowany w latach 1900-1903) pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, który jest jedną z największych budowli sakralnych na Mazowszu.
2013-09-16
Na górnym foto: Wesoły Wieżowiec w Bielsku-Białej