co to jest śnieg przysłowia ciekawostki o śniegu przysłowia o zimie polskie góry

Polskie góry i ich atrakcje

Czas czytania:6 minut/y, 22 sekund/y

Polskie góry

Zawoja. Atrakcje pod Babią Górą

Urlopowiczów, którzy nie mają pomysłu na wakacyjny wypoczynek, Polskie Koleje Linowe zapraszają do Zawoi na Mosorny Groń

Na południowo-zachodnim zboczu Mosornego Gronia, który wznosi się na wysokość 1047 m n.p.m., znajduje się nowoczesny ośrodek turystyczno-narciarski. Od ponad 10 lat turystów transportuje na szczyt wyciąg wyposażony w czteroosobowe krzesełka. Wyciąg ma 1312 m długości, a jego przepustowość sięga 2400 osób na godzinę. Na górę dociera się w 10 minut. Operatorem stacji są Polskie Koleje Linowe.

Każdy, bez względu na wiek czy kondycję, może na Mosorny Groń wjechać krzesełkiem. Choćby dlatego, bo ze szczytu rozpościera się urokliwy widok na masyw Babiej Góry, a przy dobrej pogodzie można z niego podziwiać Tatry.

Miłośnicy nordic walking mają do dyspozycji piękne trasy spacerowe. Prowadzą stąd liczne szlaki turystyczne, w tym łatwa i przyjemna trasa dla rodzin, którą można dotrzeć pod jedną z największych kaskad w Beskidach – wodospad na Mosorczyku. Z kolei entuzjaści jazdy downhillowej (ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego) znajdą tu aż dwie profesjonalne trasy.

Zawoja, leżąca u stóp Babiej Góry (1725 m n.p.m.) nad rzeką Skawicą, stanowi punkt wypadowy dla turystyki w rejonie Babiej Góry, pasma Policy i Jałowca. W latach 50. na Babiej Górze został utworzony Babiogórski Park Narodowy, włączony później do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
sierpień 2015

Okolice Bielska-Białej. Góra Żar

Turystów spragnionych zarówno aktywnego, jak i biernego wypoczynku, na szczyt Góry Żar (761 m n.p.m.) wwozi kolej linowo-terenowa. Jej wagony zostały przeniesione 11 lat temu z zakopiańskiej Gubałówki i na stałe wpisały się w krajobraz Góry Żar, stając się atrakcją tego regionu. Każdy korzystający z przejazdu tą koleją, ma okazję na widoki rozciągające się z okien wagonika

Ze szczytu można rozkoszować się panoramą Beskidu Małego oraz przełomu rzeki Soły. Jednak Góra Żar to nie tylko świetny punkt widokowy. To także miejsce, gdzie każdy doskonale spędzi wolny czas. Na szczycie Góry Żar znajduje się zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Sztuczne jezioro leży na wysokości 750 m n.p.m., zajmuje powierzchnię 14 ha i mieści około dwa mln metrów sześciennych wody. Jego położenie i rozmiary sprawiają, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją dla turystów.

Szczyt góry jest również miejscem, gdzie każdy może się zrelaksować. Wypoczynek umilają leżaki, które znajdują się na górnej stacji kolejki, więc oprócz podziwiania górskich widoków można zażywać kąpieli słonecznych.

Na północnym stoku powstał tor saneczkowy nazywany górskim rollercoasterem. Przejazd sankami na tle żywieckiego krajobrazu gwarantuje niezapomnianą zabawę i wiele emocji całej rodzinie. Tuż obok dolnej stacji kolejki PKL milusińscy mogą spróbować swoich sił w parku linowy Trollandia. Do dyspozycji są trzy rodzaje tras o różnym stopniu trudności. Nieopodal parku znajduje się zjeżdżalnia pontonowa i inne atrakcje.
lipiec 2015

Przeczytaj też:

Sławomir Zapała miłość w Zakopanem
Kim jest Sławomir, znany z hitu Miłość w Zakopanem?

Krynica. Uroki Góry Parkowej

Przejazd kolejką linowo-terenową, szaleństwo na rynnowych zjeżdżalniach czy spacer po Parku Zdrojowym – to tylko niektóre atrakcje Góry Parkowej

Co dzień srebrne wagoniki PKL wyruszają z dolnej stacji położonej tuż obok krynickiego deptaka, by nie tylko ułatwić turystom dotarcie na szczyt Góry Parkowej (742 m n.p.m.), ale też wprowadzić ich w przedwojenny klimat. Pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa, wwiozła na szczyt turystów jeszcze przed II wojną światową. Do dziś kolej zachowała swój charakter.

Z Góry Parkowej roztacza się panorama Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, a w pogodny dzień nawet Tatr. Na szczycie góry znajdują się „Rajskie ślizgawki” o różnym stopniu trudności, czynne od wiosny do późnej jesieni. Jest też restauracja Kuchnia Staropolska u babci Maliny z wystrojem w stylu retro przywołującym międzywojenny klimat. Dzięki pergoli goście podczas posiłku mogą podziwiać górski widok. Wzgórze porasta stuletni Park Zdrojowy z niezliczoną siecią dróg i ścieżek zdrowia, więc stok Góry Parkowej jest doskonałym terenem spacerowym.

Góra Parkowa leży w sercu Krynicy, jednego z najbardziej znanych polskich uzdrowisk.
Polskie góry/ czerwiec 2015

Szczawnica. Kolej krzesełkowa na Palenicę

Obowiązkowym punktem na mapie podróży w Pieniny jest uzdrowisko Szczawnica. Główną atrakcję tego miasta jest kolej linowa na Palenicę

Szczawnica jest uzdrowiskiem od połowy XIX w. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód, zwanych przez górali szczawami. Za twórcę uzdrowiska uważany jest Józef Szalay.

Przełomem w historii Szczawnicy stało się wybudowanie kolei krzesełkowej na wzgórze Palenica (722 m n.p.m.). Po modernizacji zimą 2005 r. oddano do użytku w pełni nowoczesną, wyprzęganą czteroosobową kolej krzesełkową, która jest elementem całego kompleksu narciarskiego, turystycznego i rekreacyjnego.

Uzdrowisko znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Przełom rzeki Dunajec to jedna z największych atrakcji turystycznych Małopolski. Wiedzie ostrymi rzecznymi zakolami przez Pieniny, u podnóża skalnych ścian. Z flisackich łodzi można podziwiać szczyty Trzech Koron, Sokolicy czy masyw Golicy. Widok na te najsłynniejsze szczyty Pienin ale już z innej perspektywy można podziwiać z Palenicy – góry usytuowanej nieopodal końcowego przystanku Spływu Dunajca. Ci, którzy skorzystali ze Spływu, mają 20 proc. rabat na przejazd koleją krzesełkową na Palenicę.

Położona w centrum uzdrowiska kolej linowa na Palenicę jest jej główną atrakcją. Ze wszystkich stron wznoszą się zbocza pokryte iglastymi lasami.

W Szczawnicy znajdują się liczne sanatoria i centra rehabilitacyjno-zabiegowe. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła 12 kwaśnych wód mineralnych wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych bogatych w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Ze względu na swój skład posiadają właściwości przeciwzapalne ważne w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

Nieopodal dolnej stacji kolei krzesełkowej Palenica (200 m) znajduje się źródło Szymon. Jest to woda mineralna o charakterze wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowym. Woda dostępna jest bezpłatnie, a jej działania wskazane są dla m.in. dla osób z nieżytem jelit, zaparciami a także dla osób z nadwagą.
czerwiec 2015

Polskie góry. Gubałówka latem

Najwyżej położona plaża w Polsce z darmowymi leżakami, widokiem na panoramę Tatr i całe Zakopane, do tego zjeżdżalnia grawitacyjna, szlaki piesze i rowerowe – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających Gubałówkę w sezonie letnim

Gubałówka (1126 m. n.p.m.) jest od lat jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki przepięknym widokom na Tatry i Zakopane, jakie rozpościerają się z jej szczytu, lecz także położeniu praktycznie w centrum Zakopanego, na przedłużeniu Krupówek. Zaletą Gubałówki jest też jej dostępność dla wszystkich turystów dzięki kolejce kursującej co kilka minut. W kasie dolnej kolei można kupić od razu bilet promocyjny łączony na przejazd KL-T Gubałówka i KL Butorowy Wierch.

Amatorom pieszych wędrówek polecany jest spacer drogą asfaltową z Gubałówki do górnej stacji KL Butorowy Wierch. Półgodzinny spacer grzbietem Gubałówki daje możliwość oglądania przez cały czas panoramy Tatr.
Polskie góry / czerwiec 2015

Przeczytaj też:
> Zakopane ciekawostki
> Karykaturzysta Zakopane
> Zakopane, informacje grudzień 2017
> Pociągiem pojedziemy szybciej do Zakopanego

PKL wydłuża godziny pracy kolejki na Kasprowy Wierch

Turyści odwiedzający Zakopane podczas wakacji mogą podziwiać malownicze wschody i zachody słońca z Kasprowego Wierchu. Polskie Koleje Linowe w tym okresie wydłużają godziny pracy kolejki na szczyt

Dla większości turystów pobyt w Zakopanem nierozerwalnie łączy się z wycieczką na Kasprowy Wierch (1.897 m.n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na Tatry, Zakopane i całe Podhale. Szczególnie pięknie prezentują się góry o wschodzie i zachodzie słońca. W sezonie wakacyjnym PKL wydłużają godziny pracy kolejki na Kasprowy Wierch. W lipcu i sierpniu kursy odbywają się w godzinach od 7 do 19.

Obecnie kolejka może przewieźć 180 turystów na godzinę. Wjazd na szczyt Kasprowego Wierchu trwa ok. 20 minut i odbywa się w dwóch etapach, z przesiadką na Myślenickich Turniach (1.32 5m.n.p.m).

Kasprowy Wierch jedyne takie miejsce, gdzie każdy bez względu na wiek, czy kondycję fizyczną może stanąć na prawdziwym szczycie górskim i podziwiać piękno polskich gór.

Polskie góry w Sadurski.com / czerwiec 2015

polskie jabłka jabłko Polska eksport jabłek ciekawostki o Polsce Poprzedni post Polskie jabłka w Singapurze i Kanadzie
rolnictwo informacje rolnicze Następny post Informacje rolnicze 2014, 2015