Polskie ślady w Europie: Paryż, Londyn, Lwów
W Europie jest wiele śladów polskiej kultury i polskości. Szczególnie z okresu, gdy Polski nie było na mapach świata. Oto kilka z tych miejsc
Muzeum polskie w Rapperswilu (Szwajcaria)
Instytut założył w 1870 roku Władysław Plater przy współudziale Szwajcarów zaangażowanych w niesienie pomocy uczestnikom Powstania Styczniowego w Polsce. Jest tu bogata kolekcja pamiątek, dzieł sztuki i militariów. Rozrastała się dzięki darom Polaków z ojczyzny i tych, którzy wyemigrowali z Polski.
Muzeum znajduje się w rycerskim zamku nad Jeziorem Zurychskim i szybko stało się ważnym miejscem polskiej kultury w Szwajcarii. W 1927 roku zbiory przeniesiono do wolnej już Polski, do Muzeum Narodowego w Warszawie.
W 1936 roku dawne muzeum w Rapperswilu przemianowano na Muzeum Polski Współczesnej. Po interwencji polskich władz komunistycznych, muzeum zamknięto w 1952 roku. Ponownie otwarto je w 1975 roku. Obecnie można tu oglądać obrazy min. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Chełmońskiego i Józefa Brandta.
Biblioteka Polska w Paryżu (Francja)
Powstała w 1838 roku, więc jest jedną z najstarszych polskich instytucji poza krajem. Została założona przez księcia Adama Czartoryskiego, Adama Mickiewicza, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Kniaziewicza. Jest tu zbiór 150 tysięcy książek (niektóre egzemplarze są niedostępne w Polsce), 30 tysięcy dzieł sztuki i wiele innych eksponatów. Od 1903 roku w Paryżu działają też Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Adama Mickiewicza.
Studium Polski Podziemnej w Londynie (Anglia)
Instytucja powstała w 1947 roku i gromadzi wszystko, co związane z Polskim Państwem Podziemnym podczas II wojny światowej. Założyli ją między innymi Tadeusz Komorowski “Bór” (dowódca Armii Krajowej), Adam Pomian, Tadeusz Żenczykowski i Tadeusz Pełczyński. Mieści się przy Leopold Road, w londyńskiej dzielnicy Ealing.
Zamek w Montresor (Francja)
Zniszczony podczas wielkiej rewolucji francuskiej zamek zakupiła Róża Branicka w 1849 roku. Jej syn Ksawery Branicki odrestaurował rezydencję, którą wypełnił przywiezionym z Polski pamiątkami i obrazami. Obecnie można tu oglądać obrazy Wojciecha Kossaka i Artura Grottgera, kolekcję broni, monet i medali oraz inne eksponaty – także z czasów Jagiellonów i Wazów. Obiekt jest własnością rodziny Reyów. Część pomieszczeń można zwiedzać, pozostałe to prywatne pomieszczenia mieszkalne.
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie (Ukraina)
Jedna z najstarszych europejskich nekropolii, w której pochowano wielu Polaków (między innymi malarz Artur Grottger, pisarka Maria Konopnicka, dramatopisarka Gabriela Zapolska). Jest tu wiele rzeźb o symbolice religijnej, mitologicznej, np. na grobie Józefy Markowskiej. Autonomiczną częścią nekropolii jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Są tu pochowane ofiary polsko-ukraińskiej bitwy o Lwów (1918-19).
Tekst: (c) Sadurski.com
Na ilustracji: Cmentarz Orląt Lwowskich, Lwów