Top 10 polskich zup
Zupy są nieodłączną częścią polskiej kuchni i większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bez tego dania. I dobrze, ponieważ zupy zawierają ogromną ilość właściwości prozdrowotnych. Rozgrzewają, sycą, w większości są lekkostrawne i mają dużo witamin. Zupy można przygotować na milion sposobów, dzięki czemu nigdy się nie znudzą. Przedstawiamy subiektywną listę 10 najpopularniejszych polskich zup!
1. Rosół
Królowa zup. Nie obejdzie się bez niej żaden chrzest, komunia, ślub czy pogrzeb. Idealny lek na przeziębienie i łamanie w kościach. Ten mięsno-warzywny wywar znano od dawien dawna, a pierwszy drukowany przepis pojawił się w książce kucharskiej z XVII wieku. Rosół jest polską potrawą narodową i stanowi bazę dla wielu innych zup. Jego różne odmiany można znaleźć w całej Polsce.
2. Barszcz
W postaci białej lub czerwonej, znany jest w całej Europie Centralnej i Wschodniej. Jednak to właśnie w Polsce stanowi jedną z najważniejszych zup – czerwony z uszkami podaje się jako pierwszą potrawę wigilijną. Biały natomiast kojarzy się jako zupa postna i choć często nazywany żurkiem, ma jednak nieco inny smak.
3. Żur
Żur staropolski, to prawdziwa konkurencja barszczu białego. Niektórzy nazwy te stosują wymiennie. Jednak prawdziwy polski żur z kiełbasą lub boczkiem i obowiązkowo jajkiem to symbol Wielkanocy w wielu regionach kraju. Czym się różni od barszczu białego? Najczęściej podstawową różnicą jest zakwas – żur gotuje się na żytnim, a barszcz – pszennym.
4. Pomidorówka – zupa pomidorowa
Zupa pomidorowa z ryżem lub makaronem, a nawet lanymi kluskami. Wywar pomidorowo-mięsny często zwany bywa “poniedziałkową zupą”. Dlaczego? Ponieważ powstaje na bazie niedzielnego rosołu. Ulubiona zupa wielu Polaków.
5. Ogórkowa. Ciekawostki o zupach
Kwaśnawa zupa z kiszonych ogórków. Obiegowa opinia głosi, że tym razem jest to jeden z udanych eksperymentów polskich miłośników fermentowanych ogórków. Napiszemy krótko: przyjął się!
6. Grochowa – grochówka
Grochówka – jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jedni mogą, inni – lepiej niech nie próbują… Ten sycący polski przysmak jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych, niemniej dostępny wszędzie za grosze podbił całą Polskę. I oczywiście – to przysmak każdego żołnierza i harcerza.
7. Flaki
Kolejna sycąca zupa w polskim menu. Kto wpadł na pomysł, żeby pociąć żołądki wołowe na paski i ugotować z nich zupę? Tego nie wie nikt. Wiemy za to, że była to ulubiona zupa Władysława Jagiełły. Zamiast żołądka wołowego można dać również wieprzowy czy jeleniowatych. Prawdziwe flaki są bardzo gęste i szybko nasycą niejednego głodomora!
8. Grzybowa
Zamienione w zupę skarby leśne w postaci borowików, podgrzybków, prawdziwków w wielu domach zastępują barszcz w czasie Wigilii. Grzybowa to prawdziwy rarytas. Może być gotowana zarówno na świeżych, jak i suszonych grzybach. Ostatnio modna w postaci zupy-kremu.
9. Krupnik
Zupa na bazie kaszy jęczmiennej, tzw. krupy. Gotowana na wywarze mięsno-warzywnym, w którym obowiązkowo znajdują się ziemniaki. Często dodaje się do niej również suszone grzyby. Bardzo sycąca, idealna w porze jesienno-zimowej. Rozgrzewa i dodaje energii. Wiele osób nie jest w stanie zjeść po niej drugiego dania, dlatego często występuje solo w obiadowym menu.
10. Kapuśniak
Średnio kwaśna zupa, która gra pierwsze skrzypce w żołądkach wielu Polaków. Niektórzy znają jej bardziej kwaśną odmianę, nazywaną kwaśnicą. Kapuśniak gotuje się najczęściej na kiszonej kapuście, choć można na świeżej, obowiązkowo na wywarze z boczku lub żeberek.
Ciekawostki o zupach – podsumowanie
Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu, ponieważ Polacy kochają zupy. Przepisów na nie można znaleźć tysiące. Nawet jeśli trzeba je dłużej przygotowywać, ich zapach roznoszący się po całym domu, a także właściwości prozdrowotne i rozgrzewające są warte każdego wysiłku.
Popularne są ostatnio zupy-kremy, np. z dyni czy groszku. W wielu regionach możemy spotkać lokalne odmiany zup, np. w Wielkopolsce powszechna jest czernina, na Podlasiu soljanka, na południu Polski – chłodnik.
Nie stronimy również od zupnych nowości, np. w postaci ramenu oraz pho. Obie te zupy szybko wdarły się na listy przebojów polskich żołądków. Nic dziwnego – są sycące, dobrze doprawione i smaczne.
A jaka jest twoja ulubiona zupa? A może w naszym zestawieniu jakiejś zabrakło? Jarzynowa, chłodnik, gulaszowa, owocowa, fasolowa, cebulowa, kartoflana, zalewajka, rybna, a może mleczna?…
Tekst dla Sadurski.com: portal nieruchomości GetHome.pl
Zobacz też:
> Kapusta kiszona
> Karczochy
> Kasza gryczana