Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro – ciekawostki

pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro

Najbardziej zaskakujące ciekawostki o pomniku Chrystusa w Rio de Janeiro. Historia projektu i budowy, statua w liczbach i inne niezwykłe fakty, które warto poznać. Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro

Symbol miasta Rio de Janeiro

1) Prawdopodobnie najbardziej znanym symbolem miasta Rio de Janeiro, jest Pomnik Chrystusa. Rio de Janeiro, to stolica Brazylii. Co ciekawe, nie jest to największe pod względem liczby mieszkańców miasto tego kraju. Największym jest São Paulo.

Gdzie stoi statua Chrystusa Zbawiciela?

2) Pomnik Chrystusa stoi na szczycie góry Corcovado (po polsku: Garbus), mającej wysokość 710 m n.p.m. Góra znajduje się w południowo-zachodniej części Rio de Janeiro. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na miasto, zatokę Lagoa Rodrigo de Freitas oraz plaże Copacabana i Ipanema.

pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro na szczycie góry i panorama miasta

Historia budowy figury Chrystusa w Rio de Janeiro

3) Budowę wielkiej religijnej rzeźby w Rio de Janeiro planowano już w 1850 roku, jednak z pomysłu zrezygnowano, z braku funduszy.

4) Najbardziej znany symbol brazylijskiego miasta Rio de Janeiro nieprzypadkowo zaczęto budować w roku setnej rocznicy niepodległości Brazylii, czyli w 1922 roku.

5) Figura powstała we Francji, a potem przetransportowano ją drogą morską do Rio de Janeiro.

6) Statuę zbudowano w latach 1922-1931. Część funduszy pochodziła z publicznej zbiórki pieniędzy. Odsłonięcie miało miejsce 12 października 1931. Co ciekawe, później pomnik odsłaniano jeszcze… dwa razy.

Paul Lewandowski pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro
Paul Lewandowski, autor projektu pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro

Autor projektu pomnika

7) Autorem projektu jest Paul Lewandowski (1875-1961) – francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia, a głowę wyrzeźbił Gheorghe Leonid, rzeźbiarz rumuński.

Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro w liczbach

8) Statua Chrystusa ma 37 metrów wysokości. Sama figura Chrystusa 22 metry wysokości, a 15 metrów to wysokość cokołu.

9) Między końcami palców obu rozpostartych na boki rąk Chrystusa, są 33 metry.

10) Waga pomnika wynosi 600 ton.

11) Co roku figurę Chrystusa odwiedza 2 miliony turystów (podajemy jedną z liczb, w zależności od źródeł, podawane są różne liczby).

pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro
Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro

Statua Chrystusa w Rio

12) Gdyby wybrano inny projekt, statua przedstawiałaby Chrystusa z kulą ziemską w dłoni lub po prostu byłby to gigantyczny krzyż. Dziś nie wyobrażamy sobie nawet, że mogłaby wyglądać inaczej, niż wygląda.

13) 75 lat po powstaniu pomnika Chrystusa, wybudowano obok niedużą kapliczkę. Niektórzy biorą tu ślub.

14) Duża figura, to duży problem. W pomnik Chrystusa co jakiś czas uderzają pioruny. Jeden z nich w 2014 r. odłamał Chrystusowi palec u jednej z rąk.

15) Aby dotrzeć do pomnika, trzeba pokonać 222 schody. Można też skorzystać z windy lub z ruchomych schodów.

16) Nie tylko z powodu wielkich rozmiarów, statua Chrystusa zaraz po wybudowaniu została uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Empire State Building w Nowym Jorku
> Historia piłki nożnej w skrócie
> Ciekawostki lotnicze