Pomniki w Waszyngtonie
Waszyngton, stolica Stanów Zjednoczonych. Już choćby kilkugodzinna wizyta w centrum tego miasta wystarczy, aby stwierdzić, że na każdym kroku są tu jakieś pomniki. Albo upamiętniają wydarzenia historyczne albo osoby w przeszłości. Sadurski.com zaprasza na zestawienie wybranych pomników stojących w Waszyngtonie
1. Mauzoleum Abrahama Lincolna
Otwarcie Mauzoleum Abrahama Lincolna (1809-1865) miało miejsce 30 maja 1922 roku. Budynek przypomina starożytną świątynię grecką, jest otoczony 38. kolumnami doryckimi. Oprócz dwóch kolumn przy wejściu, pozostałych 36 symbolizuje 36 stanów tworzących Unię w chwili śmierci prezydenta Abrahama Lincolna.
Wewnątrz mauzoleum znajduje się 5,8-metrowej wielkości posąg wykonany z 28. kawałków georgijskiego marmuru, przedstawiający zamyślonego Lincolna siedzącego w fotelu. Nad głową Lincolna wyryto napis: “W tej świątyni tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta”. Po bokach wyryto dwa fragmenty przemówień Lincolna, z roku 1863 i 1865.
2. Pomnik Andrew Jacksona w Waszyngtonie
Pomnik konny z brązu, stojący na cokole, znajduje się na Placu Lafayette’a, nieopodal Białego Domu. Jest otoczony czterema armatami. Przedstawia generała (późniejszego prezydenta USA) Andrew Jacksona (1767,-1845). Monument nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Nowym Orleanem (rok 1815, podczas wojny brytyjsko–amerykańskiej). Generał dowodził zwycięskimi wojskami amerykańskimi. Pomnik odsłonięto 8 stycznia 1853 roku, w 38. rocznicę bitwy.
3. Jefferson Memorial
Pomnik trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Jeffersona (1743-1826) stoi w Potomac Park, na brzegu rzeki Potomac River. Neoklasycystyczny gmach nawiązujący do rzymskiego Panteonu, otwarty 13 kwietnia 1943, w 200. rocznicę urodzin Jeffersona. Jego posąg z brązu znajdujący się wewnątrz, został dodany 4 lata później, w 1947 roku. Pomnik ma 5,8 metra wysokości i waży ponad 4300 kilogramów.
4. Pomnik Waszyngtona
Washington Monument, to wysoki, biały obelisk znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie. Upamiętnia on prezydenturę George’a Washingtona. Zbudowano go z marmuru, piaskowca i granitu. Ma 169,3 metra wysokości i waży około 80 tysięcy ton. To jeden z symboli Waszyngtonu.
Budowę obelisku rozpoczęto w 1848 roku, jednak z powodu wybuchu wojny secesyjnej i kłopotów finansowych, prace przerwano na 27 lat. Był gotowy pod koniec 1884 roku, a oficjalnie odsłonięto go 9 października 1888 roku. W momencie ukończenia, Pomnik Waszyngtona był najwyższą budowlą na świecie, do 1889 r. czyli wybudowania wieży Eiffla w Paryżu.
5. Vietnam Veterans Memorial
Pomnik upamiętniający poległych w wojny w Wietnamie (1957–1975). Znajduje się w Potomac Park w Waszyngtonie, a jego budowę zakończono w 1982 roku. Składa się z trzech części:
– Three Soldiers,
– Vietnam Women’s Memorial
– Vietnam Veterans Memorial Wall. Ta ostatnia część, to 75-metrowej długości dwie ściany z czarnego granitu, na których wyryto ponad 58 tysięcy nazwisk żołnierzy amerykańskich.
6. Pomnik Weteranów Wojny w Korei
Korean War Veterans Memorial również znajduje się w Potomac Park. Upamiętnia żołnierzy biorących udział w wojnie koreańskiej (1950-53). Otwarcie, z udziałem prezydenta USA Billa Clintona i prezydenta Republiki Korei Kim Young Sam, nastąpiło w 1995 roku, w 42. rocznicę rozejmu kończącego wojnę.
Pomnik ma kształt trójkąta o ścianach bocznych długości 50 metrów, w którego wnętrzu jest 19 wykonanych z nierdzewnej stali figur. Przedstawiają one uzbrojonych żołnierzy amerykańskich na patrolu: 15 piechurów, 2 marines, 1 lekarza i jednego żołnierza sił powietrznych.
7. National World War II Memorial
Pomnik upamiętniający Amerykanów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Znajduje się w National Mall w Waszyngtonie, między Pomnikiem Lincolna a Pomnikiem Waszyngtona. Odsłonięto go 29 kwietnia 2004 roku. Pomnik składa się z 56. filarów i pary łuków, które otaczają plac, w którego centrum jest fontanna. Co roku National World War II Memorial odwiedza około kilka milionów ludzi.
8. Pentagon Memorial
W pobliżu Pentagonu znajduje się Pentagon Memorial. Choć terytorialnie znajduje się już w Arlington (Wirginia), ale skoro go widać np. podczas jazdy samochodem po Waszyngtonie, postanowiliśmy zaliczyć go do pomników znajdujących w tym mieście.
Pomnik odsłonięto 11 września 2008 r. Upamiętnia ofiary serii terrorystycznych zamachu na World Trade Center, Pentagon i Kapitol Stanów Zjednoczonych z 11 września 2001. Znajduje się na 1,93-akrowej działce, składa się ze 184 podświetlonych ławek (tyle ofiar pochłonął zamach na gmach Pentagony), ustawionych według wieku ofiar – od lat 3 do 71. Pomnik kosztował 32 mln dolarów.
9. Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie
Ten pomnik z brązu stoi na Lafayette Square, przy Pennsylvania Avenue, niedaleko Białego Domu. Stworzył go polski rzeźbiarz Antoni Popiel (1865-1910) i odsłonięto go 11 maja 1910 roku. Na szczycie cokołu stoi Kościuszko, trzymający plan fortyfikacji Saratogi (była tam jedna z bitew wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych). Postacie znajdujące się poniżej, z czterech stron cokołu, przedstawiają:
- – orła na kuli ziemskiej, z flagą, szablą i tarczą
- – orła na kuli ziemskiej z konturem Azji, walczącego z wężem,
- – żołnierza w mundurze amerykańskim z bębnem oraz drugą postać),
- – żołnierza w mundurze polskim.
Ciekawostka: polską kopię pomnika odsłonięto w Warszawie 16 listopada 2010, na placu Żelaznej Bramy.
10. Marine Corps War Memorial
Marine Corps War Memorial (Iwo Jima Memorial) czyli Pomnik Korpusu Piechoty Morskiej stoi niedaleko Narodowego Cmentarza w Arlington (aglomeracja waszyngtońska). Stanął dla uczczenia pamięci amerykańskich marines, którzy od roku 1775 poświęcali życie w obronie kraju.
Ivo Jima w nazwie pomnika nawiązuje do faktu historycznego, jaki miał miejsce 23 lutego 1945 roku podczas bitwy o Iwo Jimę (wyspa na Oceanie Spokojnym). Sześciu marines (Ira Hayes, Franklin Sousley, Michael Strank, John Bradley, Rene Gagnon i Harlon Block wetknęli tu amerykańską flagę. Pomnik powstał na podstawie wykonanego wtedy zdjęcia Joe Rosenthala (1911-2006), które zostało nagrodzone Nagrodą Pulitzera.
Pomnik wykonano z brązu, został odsłonięty przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera w 179. rocznicę utworzenia Korpusu Piechoty Morskiej, 10 listopada 1954 roku. Figury postaci mają 10 metrów wysokości, a drzewiec flagi ma 20 metrów długości.
Ciekawostka: podobny pomnik znajduje się w Newington, w stanie Connecticut.
11. National Capitol Columns
To 22. kolumny korynckie z piaskowca, wykonane przed 1828 rokiem. Stoją w Narodowym Arboretum Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Do 1990 r. stały w gmachu Kapitolu. Dwie kolejne kolumny z Kapitolu stoją w innym miejscu ogrodu na terenie arboretum.
12. Pomnik Jose Artigasa w Waszyngtonie
Pomnik stoi przy Constitution Ave NW i jest na nim generał José Gervasio Artigas (1764-1850), urugwajski bohater narodowy. Był przywódcą powstania przeciwko Hiszpanom (1808–1811), a do 1820 roku walczył o niepodległość Urugwaju, przeciwko Argentynie i Brazylii.
13. Pomnik Simóna Bolívara w Waszyngtonie
Ten pomnik konny stoi przy 203 18th St NW, róg Wirginia Ave. Simón Bolívar (1783-1830) to przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.
Kim był Bolívar?
Urodził się w Caracas (obecnie Wenezuela), odwiedził Europę). Dwa lata po ataku wojsk francuskich pod wodzą Napoleona na Hiszpanię, w Wenezueli wybuchło powstanie. Bolivar wrócił do kraju i dołączył do powstańców. Gdy powstanie padło w 1812 r., Bolivara wydalono z Wenezueli. Rok później wrócił, jego wojska zajęły Caracas, proklamowano republikę i powstał rząd republikański. Rok później republika padła, a Bolivar musiał uciekać. Po kolejnym powstaniu (1817) Bolivar został Najwyższym Naczelnikiem, a w 1817 roku prezydentem Republiki Wenezueli. Jego wojska wsparły też ruchy niepodległościowe w innych krajach kontynentu. Niepodległość wywalczyły też inne kraje – Argentyna, Paragwaj i Chile, Urugwaj, Brazylia. Także Boliwia, wcześniej część Peru, którą tak nazwano od nazwiska Bolivara.
Pomniki w Waszyngtonie i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Filadelfia
> San Diego
> Santa Monica