pończochy ciekawostki historia rajstopy bielizna kobiety

Ciekawostki o pończochach

Czas czytania:2 minut/y, 18 sekund/y

Produkt, bez którego współczesne kobiety nie wyobrażają sobie życia. Ale nie każda wie, jak wygląda historia pończoch. Pończochy ciekawostki o pończochach

Pończochy ciekawostki i historia

1) Najpierw były rajstopy. Pojawiły się w XI wieku i przeznaczone były dla mężczyzn. Chroniły nogi przed zimnem i eksponowały silne, męskie mięśnie łydek. Wyrabiano je głównie z wełny i jedwabiu. Na ten rodzaj ubioru mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi.

2) W XX wieku zaczęto produkować pończochy. Tym razem był to produkt dla kobiet, które coraz chętniej nosiły krótkie spódnice, odsłaniając nogi, nawet zimową porą. Hitem były pończochy z Francji – jedwabne, w kolorze piaskowym. Były bardzo drogie.

3) Podczas II wojny światowej pończochy były towarem bardzo deficytowym. Niektóre kobiety na rajstopach rysowały kredką do oczu kreskę, przypominającą szew na pończosze. Wyglądało, jakby nosiły pończochy.

pończochy ciekawostki historia rajstopy bielizna kobiety
Obecnie pończochy mają dowolny kolor. Kiedyś było inaczej

4) Pończochy miały dwie wady: były drogie i szybko się psuły (“leciało oczko”), dlatego powstał zawód repasaczki. Specjalną maszynką repasaczki reperowały (cerowały) pończochy. Taki reperowanie pończoch było popularne od lat 60. do 80. XX wieku, a na polskich ulicach były wówczas szyldy: Repasacja pończoch.

5) Aby nie leciały oczka w pończochach, kobiety używały kremów, pudrów i płynów, ale to raczej nie pomagało.

6) W 1959 r. Allen Gant wynalazł panty legs czyli pończochy połączone z majtkami. Hit rozpowszechniony przez gwiazdy filmu (m.in. Twiggy, Jane Shrimpton) spodobał się kobietom na całym świecie.

7) Takie właśnie pończochy weszły do kolekcji projektantów mody (np. Pierre Cardin). Wkrótce pojawiły się różne kolory, a na pończochach zaczęto nanosić dowolne wzorki.

pończochy ciekawostki historia rajstopy bielizna kobiety
Kobiety kochają pończochy z oryginalnymi wzorami. Pończochy ciekawostki

Ciekawostki o pończochach

8) Oprócz ochrony nóg przed zimnem, pończochy podkreślają piękno kobiecych nóg, dlatego są lubiane także przez mężczyzn.

9) Pończochy są seksownym elementem damskiej bielizny. Przy okazji wskazówka dla panów czyli laików w tym temacie: pończochy są dwie (para), każda wkładana jest na stopy, a potem wyżej, sięgając do górnej części uda. Gdyby była zakładana wyżej, zakrywając także majtki, byłaby to już rajstopa.

pończochy ciekawostki historia rajstopy bielizna kobiety
Pończochy uciskowe czyli samonośne obecnie nie muszą być czymś przytrzymywane, aby nie zsunęły się

10) Kiedyś górną część pończochy trzeba było czymś podtrzymywać, aby się nie zsunęła. Obecnie są pończochy samonośne (uciskowe). Są mocno elastyczne, więc nie zsuwają się z nóg.

11) Rajstopy i pończochy produkowane są z tych samych materiałów.

12) Oprócz pończoch i rajstop, istnieją też rajtuzy. Czym się różnią? Rajtuzy zakrywają nie tylko nogi, ale i okolice majtek, jednak nie zakrywają stóp. Rajtuzy początkowo nosili kawalerzyści w XIX wieku. Nosili je ułani i wojsko okresu napoleońskiego. W Polsce zakładali je m.in. oficerowie armii Królestwa Polskiego (1815-1831). Były obcisłe, podszyte skórą, a niektóre zapinane były na guziki. Potem pojawiły się także bryczesy i pantalony.

Pończochy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Lakier do paznokci
> Szminka
> Lakier do włosów

miasto Siewierz zamek ruiny ciekawostki miasto atrakcje zabytki Poprzedni post Miasto Siewierz i ruiny zamku
rynek ratusz w Kępnie atrakcje miasta Wielkopolska Następny post Zadziwiające ciekawostki o Kępnie