Policyjne portrety pamięciowe – ciekawostki

portret pamięciowy ciekawostki portrety pamięciowe

Portret pamięciowy – jak powstaje, od kiedy tworzone są portrety pamięciowe? Ciekawostki o portretach pamięciowych

Portret pamięciowy

1) Portret pamięciowy, to portret ludzkiej twarzy wykonany najczęściej na podstawie przekazu ustnego przez osobę, która portretowanej twarzy nigdy nie widziała. Czasami portret pamięciowy powstaje na podstawie rozmów z kilkoma osobami.

2) Opis wyglądu twarzy podawany jest najczęściej przez świadka lub pokrzywdzonego, którzy widzieli twarz przestępcy (mordercy, oszusta, itp), na podstawie niewyraźnego zapisu z kamery, na podstawie zdjęć. Wykonany portret pamięciowy jest potem pomocny w odnalezieniu i schwytaniu przestępcy lub rozwikłaniu kryminalnej zagadki, nawet sprzed lat.

3) Wykonywane są też portrety osób zaginionych, na podstawie ich starych fotografii. Na przykład na podstawie zdjęcia twarzy 10-letniej dziewczynki powstaje portret obecnego hipotetycznego wyglądu 25-letniej kobiety. Wtedy może powstać kilka podobnych portretów pamięciowych, uwzględniających np. różne fryzury. Warto wiedzieć, że na wygląd twarzy człowieka ma wpływ wiele spraw, w tym to czy był biedny czy bogaty, czy dbał o siebie.

4) Portrety pamięciowe wykonywane są ręcznie (np. ołówkiem) lub cyfrowo (przy pomocy programów graficznych). Wtedy można dopasowywać do siebie gotowe elementy twarzy (kształt twarzy, oczy, nos, uszy, brwi, fryzura, zarost – ta technika powstała w połowie XX wieku). Wykonanie portretu zwykle trwa kilka godzin. Aktualna technika komputerowa pozwala na wykonanie bardzo realistycznego wizerunku twarzy.

portret pamięciowy ciekawostki portrety pamięciowe
Portret pamięciowe wykonane na potrzeby policji

5) Pierwszym, który wpadł na pomysł wykonania portretów pamięciowych był detektyw z Los Angeles, Hugh C. McDonald, w 1946 r. Wykonywanie takich portretów wprowadził na stałe szeryf Peter Pitchess z Okręgowej Policji Los Angeles od 1959 roku – czyli 13 lat później. Ale już w XIX wieku powstawały we Francji portrait parlé czyli „portrety mówione” (powstające na podstawie przekazu ustnego).

6) Osoba tworząca portrety pamięciowe powinna mieć talent plastyczny, spore doświadczenie i być dobrym psychologiem, aby od świadka umiejętnie wydobyć informacje o wyglądzie osoby, która widział.

7) O indywidualnym wyglądzie twarzy każdej osoby decydują setki szczegółów. Każdy ma swoją mimikę twarzy i związane z tym bruzdy (obok nosa, na czole), mamy inne małżowiny uszne, tęczówki oka, czasem są znaki szczególne, blizny, zmamiona na twarzy.

portret pamięciowy ciekawostki portrety pamięciowe
Autor portretów pamięciowych przy komputerze. Foto: PolizeiBerlin / cc-by sa 4.0

8) Praca osoby wykonującej portrety pamięciowe jest coraz trudniejsza. Wiele osób depiluje sobie brwi, wykonuje permanentny makijaż, wstrzykuje botoks. Zdarza się, że przestępca zmienia płeć i poszukiwany ukazuje się nie być np. mężczyzną ale kobietą.

9) To, czy zapamiętujemy wygląd twarzy konkretnej osoby którą czasami widzimy nawet przez chwilę, ma wpływ wiele czynników emocjonalnych. Poza tym ofiara gwałtu zwykle unika kontaktu wzrokowego z przestępcą i nie pamięta jego twarzy.

portret pamięciowy ciekawostki portrety pamięciowe
Techniki wykonania portretów pamięciowych oraz efekty pracy portrecistów są różne

10) Najlepszymi dostawcami informacji dla twórcy portretu pamięciowego są makijażystki, wizażystki i fryzjerki i karykaturzyści – czyli osoby zawodowo zajmujące się ludzkimi twarzami.

11) W ostatnich latach oprócz tradycyjnego wykonywania portretów pamięciowych, stosuje się też metody holistyczne. Na podstawie cech charakteru i sposobu działania przestępcy, komputer (sztuczna inteligencja?) sam proponuje potencjalny wygląd twarzy przestępcy. Dopiero wtedy świadek przestępstwa wprowadza w nim zmiany, aby wygląd był bliższy temu, co zapamiętał. Na końcu system mając dostęp do katalogu zdjęć przestępców, typuje potencjalnego sprawcę. System tego typu jest coraz bardziej skuteczny i nie wykluczone, że wkrótce stanie się standardem.

portret pamięciowy policja prawo
Śmieszny portret pamięciowy? To nic, najważniejsze, że złapano przestępcę

12) Portrety pamięciowe bywają bardziej lub mniej udane, jednak najważniejsze jest to, aby pomogły w schwytaniu przestępcy. Powyższy portret w 2009 r. wykonała własnoręcznie kobieta – świadek morderstwa na taksówkarzu w Boliwii. Gdy policja straciła nadzieję na schwytanie sprawcy, zdecydowano się upublicznić wizerunek. Najpierw trafił do boliwijskiej telewizji, stąd do YouTube. Splot okoliczności sprawił, że dzięki (niezdarnemu) rysunkowi sprawcę morderstwa schwytano.

Ciekawostki o portretach pamięciowych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o kartach kredytowych
> Najdziwniejsze budowle świata
> Ciekawostki o spadochronach