Lotniska w Portugalii

lotniska Portugalia lotnisko Portugalii ciekawostki informacje

Wakacje w Portugalii? Obecnie chyba mało kto z Polski decyduje się na podróż innym środkiem lokomocji, niż samolot. Oto lista lotnisk w Portugalii i podstawowe informacje na ich temat. Lotniska międzynarodowe i krajowe. Portugalia kontynentalna i należące do niej wyspy.

Lotnisko Lizbona (LIS)

Miasto Lizbona, to stolica i największe miasto Portugalii. Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie (Aeroporto Humberto Delgado), to międzynarodowy port lotniczy, największe lotnisko Portugalii. Znajduje się w odległości 7 km na północ od centrum Lizbony. Do miasta można dojechać autobusem (kursuje co 20 minut) lub taksówką. Droga trwa ok. 20 minut.

> Ciekawostki o Lizbonie

Lotnisko Porto (OPO)

Międzynarodowy Port lotniczy Porto (Aeroporto Porto Francisco Sá Carneiro) znajduje się 10 km na północ od centrum Porto. Istnieje od 1945 roku. To drugie po Lizbonie lotnisko Portugalii. Nie ma problemu z dotarciem do miasta, gdyż lotnisko i miasto połączone są linią metra.

Lotnisko Faro (FAO)

Faro, to stolica regionu Algarve, na południu Portugalii. 3 km na zachód od miasta znajduje się Port lotniczy Faro (Aeroporto Internacional de Faro), który działa od 1965 roku.

lotnisko Faro Portugalia lotniska
Lotnisko w Faro. Portugalia, region Algarve. Foto:Bextrel / cc-by-sa 4.0

Lotnisko Tires

Port lotniczy Tires (Aeródromo de Tires) znajduje się w 200-tysięcznym mieście Cascais, w dystrykcie Lizbona. Obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Braga (BGZ)

Port lotniczy Braga (Aeroporto Braga) znajduje się w ok. 200-tysięcznym mieście Braga na północy Portugalii i obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Bragança (BGC)

Port lotniczy Bragança (Aeroporto Bragança) jest położony w mieście ok. 40-tysięcznym mieście Bragança (północno-wschodnia Portugalia) i obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Chaves (CHV)

Port lotniczy Chaves (Aeroporto Chaves) jest położony w 40-tysięcznym mieście Chaves na północny Portugalii i obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Coimbra (CBP)

Port lotniczy Coimbra (CBP) znajduje się w 150-tysięcznym mieście Coimbra. To dawna stolica Portugalii trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Portugalii. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Covilhã (COV)

Port lotniczy Covilhã (Aeroporto Covilhã) w mieście 50-tysięcznym mieście Covilhã, w dystrykcie Castelo Branco, w regionie Centrum. Obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Portimão

Port lotniczy Portimão (Aeroporto Portimão), to lotnisko w ponad 50-tysięcznym mieście Portimão (południowa Portugalia, region Algarve). Obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko São Jacinto

Port lotniczy São Jacinto (Port lotniczy Aveiro) znajduje się niedaleko 80-tysięcznego miasta Aveiro (region Centrum, podregion Baixo Vouga). Obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Sines (SIE)

Port lotniczy Sines (Aeródromo de Sines) znajduje się w kilkunastotysięcznym mieście Sines. Urodził się tu słynny odkrywca i żeglarz Vasco da Gama (1460-1524). Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Vila Real (VRL)

Port lotniczy Vila Real (Aeródromo de Vila Real) znajduje się w 50-tysięcznym mieście Vila Real, na północy Portugalii. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

Lotnisko Viseu (VSE)

Port lotniczy Viseu znajduje się w 100-tysięcznym mieście Viseu (region Centrum, podregion Dão-Lafões). To jedno z miast partnerskich Lublina. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe.

wyspa Madera lotnisko Portugalia lotniska
Lotnisko na wyspie Madera, niedaleko Santa Cruz. Foto: Lt300 / cc-by-sa 3.0

Lotniska na wyspach Portugalii

Lotnisko Madera (FNC)

Port lotniczy Madera (Aeroporto da Madeira, Madeira Airport) powstał w 1964 roku. To międzynarodowy port lotniczy położony 2 km od miasta Santa Cruz na należącej do Portugalii wyspie Madera.

Porto Santo Portugalia lotniska
Lotnisko na wyspie Porto Santo. Foto: Lt300 / cc-by-sa 3.0

Lotnisko Porto Santo (PXO)

Międzynarodowy port lotniczy Porto Santo (Aeroporto de Porto Santo, Porto Santo Airport) znajduje się tuż obok Vila Baleira na wyspie Porto Santo.

Ponta Delgada lotnisko Azory-Portugalia lotniska wesoły wieżowiec
Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel. Port lotniczy im. Jana Pawła II i Wesoły Wieżowiec

Lotnisko Ponta Delgada

Międzynarodowy port lotniczy Ponta Delgada (Aeroporto João Paulo II, João Paulo II Airport) jest położony 3 km na zachód od centrum Ponta Delgada, na wyspie São Miguel, na Azorach. Zostało otwarte w 1969 roku.

> Ponta Delgada

Lotnisko Corvo (CVU)

Port lotniczy Corvo (Aérodromo do Corvo) położony jest w małym (kilkaset mieszkańców) mieście Vila do Corvo, na wyspie Corvo (Azory).

> Ciekawostki o Azorach

Lotnisko Flores (FLW)

Port lotniczy Flores (Aeroporto das Flores, Flores Airport) znajduje się w małym (2 tys. mieszkańców) mieście Santa Cruz das Flores, na wyspie Flores (Azory).

Flores Azory Portugalia lotniska
Wyspa Flores na Azorach, Santa Cruz das Flores. Foto: Wo st 01 / cc-by-sa 3.0

Lotnisko Graciosa (GRW)

Port lotniczy Graciosa (Aérodromo da Graciosa, Graciosa Airport) jest położony w kilkutysięcznym mieście Santa Cruz da Graciosa, na wyspie Graciosa (Azory).

lotnisko Horta lotniska Portugalia
Lotnisko Horta na wyspie Faial, Azory. Foto: Carlos Luis M C da Cruz / cc-by-sa 4.0

Lotnisko Horta (HOR)

Port lotniczy Horta (Aeroporto Internacional da Horta, Horta International Airport) znajduje się w miejscowości Castelo Blanco, na wyspie Faial (Azory).

Lotnisko Pico (PIX)

Port lotniczy Pico (Aérodromo do Pico, Pico Airport) znajduje się 8 kilometrów od miejscowości Madalena, na wyspie Pico (Azory).

lotnisko Pico lotniska Portugalia
Wyspy Azory. Lotnisko na wyspie Pico. Foto: Ruben JC Furtado / cc-by-sa 3.0

Lotnisko Santa Maria (SMA)

Port lotniczy Santa Maria (Aeroporto de Santa Maria, Santa Maria Airport) znajduje się w 5-tysięcznym mieście Vila do Porto, na wyspie Santa Maria (Azory).

Santa Maria Azory lotniska Portugalia
Port lotniczy Santa Maria w Vila do Porto na Azorach

Lotnisko São Jorge (SJZ)

Port lotniczy São Jorge (Aérodromo de São Jorge, São Jorge Airport) jest położony 6 kilometrów na północny zachód od 5-tysięcznego miasta Velas, na wyspie São Jorge (Azory).

Uwaga. Lista lotnisk może ulec zmianie.

Lotniska w Portugalii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wyspa Sao Miguel, Azory
> Ribeira Grande
> Furnas